Շ. Քոչարյան. «Թրամփի ընտրվելու կապակցությամբ չեմ կարծում, որ մտահոգվելու առիթ կա»
Նոյեմբերի 10–ին Կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հայկական կողմը չունի՞ մտահոգություն, որ Թրամփի ընտրվելով՝ մեր տարածաշրջանն ԱՄՆ-ի ուշադրության կենտրոնում այլևս այնպես չի լինի, ինչպես որ հիմա է, նշել է, որ կարիք չկա լուրջ մտահոգվել Դոնալդ Թրամփի՝ ԱՄՆ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, սակայն աշխատելու տեղ միշտ էլ կա։
Անդրադառնալով Հայաստանում հնչած այն կարծիքներին, թե ԱՄՆ դերակատարությունը կթուլանա, Շավարշ Քոչարյանն ասել է, որ, ամեն դեպքում, իրենք գործ ունեն կայուն համակարգի հետ՝ իր կայուն փորձագիտական դաշտով, նախապես ունեցած մոտեցումներով ու ծրագրերով։
Հարցին՝ տարիներ առաջ ԼՂՀ–ին վերաբերող հարցին ի պատասխան՝ Թրամփն ասել էր, որ ինքը տեղյակ չէ այդ խնդրի մասին, արդյոք դա մտահոգիչ չէ՞ հայկական կողմի համար, փոխնախարարը պատասխանել է.
–ԱՄՆ–ը կայուն համակարգ ունեցող երկիր է՝ իր ինստիտուցիոնալ հիշողությամբ, փորձագետներով, կառույցներով։ Այնպես որ, դա խնդիր չէ. պարտադիր չէ, որ աշխարհի ամեն մի մասում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին թեկնածուն ունենա լիակատար պատկերացում, այլ բան է՝ ընտրվելուց հետո: Դրա համար համապատասխան կառույցներ կան։

Не стоит особо беспокоиться по поводу избрания Трампа президентом США – Шаварш Кочарян
Отвечая в ходе общения с журналистам на вопрос, не опасается ли армянская сторона, что с избранием Дональда Трампа на пост президента наш регион не будет в центре внимания США, как в настоящее время, замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян отметил, что не стоит особо беспокоиться по поводу избрания Трампа президентом США, но всегда есть над чем работать.
«В разных уголках мира бытуют настолько отличающиеся друг от друга мнения, в том числе и в Армении. Во всяком случае, мы имеем дело со стабильной системой, с устойчивой экспертной сферой, с ее ранее имеющимися подходами и программой», – сказал Кочарян, касаясь прозвучавших в Армении мнений о том, что роль США ослабится.
На замечание, что несколько лет назад на вопрос журналиста по поводу Нагорного Карабаха Трамп сказал, что он не в курсе этой проблемы, и не должно ли это быть для армянской стороны тревожным сигналом, замглавы МИД Армении ответил:
«Госдеп США – стабильная структура со стабильной институциональной памятью, экспертами, структурами. Поэтому это не проблема, не обязательно, чтобы кандидат располагал полной информацией обо всех событиях, происходящих в мире. Другое дело, когда он будет избран. Для этого существуют соответствующие структуры», – сказал он.