Անկարան վավերացրել է Մոսկվայի հետ կնքած «Թուրքական հոսքի» համաձայնագիրը
Թուրքիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել «Թուրքական հոսք» գազամուղի կառուցման միջկառավարական փաստաթղթին։ Քվեարկությունը տեղի է ունեցել անցյալ գիշեր։
Քվեարկությանը մասնակցել է 223 պատգամավոր, որից 210–ը կողմ է եղել այդ որոշմանը։ Իրականում համաձայնությունը հավանություն էր ստացել խորհրդարանի կողմից դեռևս նոյեմբերի 29–ին։ Այս մասին հայտնում է «Milliyet» թերթը։
Գազատարը Սև ծովով հասնելու է մինչև Թուրքիայի եվրոպական հատված՝ Հունաստանի հետ սահման։ Փաստաթղթով նախատեսվում է Սև ծովի հատակով անցնող մագիստրալային գազատարի երկու ճյուղի կառուցում՝ յուրաքանչյուրը 15,75 մլրդ խորանարդ մետր հզորությամբ: Մի ճյուղով գազը կմատակարարվի թուրքական շուկա, 2–րդով՝ Թուրքիայի տարածքով՝ եվրոպական երկրներ։
Ծովային մասը կազմելու է 910 կմ, իսկ ցամաքով անցնող հատվածը՝ 180 կմ։
Համաձայնագրին պետք է հավանություն տա նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ինչից հետո այն ուժի մեջ կմտնի։

Парламент Турции подписал соглашение с Россией по «Турецкому потоку»
Парламент Турции ратифицировал соглашение с российской стороной по газопроводу «Турецкий поток». Об этом сообщает РИА «Новости».
Из 223 депутатов за ратификацию проголосовали 210, 7 выступили против и 6 воздержались.
Как стало известно, впоследствии закон должен подписать президент Турции Реджеп Эрдоган, после чего он будет опубликован в официальном издании «Resmi gazete» и вступит в силу.
Напомним, что 10 октября Россия и Турция подписали межправительственное соглашение по проекту «Турецкий поток». Документ предполагает строительство двух ниток магистрального газопровода по дну Черного моря мощностью 15,75 млрд кубометров газа каждая.