Ո՞րն է լինելու Սեյրան Օհանյանի առաքելությունը
Թեև ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանն իր երեկվա ֆեյսբուքյան գրառման մեջ չի հստակեցրել քաղաքական ու, մասնավորապես, ընտրական գործընթացներին մասնակցելու ձևաչափը, սակայն հասկանալի է, որ նա գործելու է ոչիշխանական դաշտում։ Այլ տարբերակ չէր էլ կարող լինել։
Դատելով այդ գրառման բովանդակությունից՝ Օհանյանը նպաստելու է ոչիշխանական բևեռում լայն համախմբմանը։ Ու եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ նա միաժամանակ ունի նաև իշխանական դաշտը տրոհելու հնարավորություն (պետական կառավարման համակարգի բոլոր շերտերում էլ նրան առնվազն բացասաբար չեն վերաբերվում), ապա պարզ է դառնում, թե ինչու են մտահոգված Բ26–ում։ Պատահական չէ, որ իշխանական քարոզչամեքենան Օհանյանի դեմ գործի է անցել։ «Մարտի» են նետվել վաղուց բացահայտված շրջանակները՝ «անկախ» փորձագետներ, հնամաշ քաղաքական գործիչներ, «ընդդիմադիր» լրատվամիջոցներ և այլն։
Բ26–ում շատ լավ գիտեն, որ իշխանական հատվածում, մեղմ ասած, հիացած չեն ներկայումս վարվող քաղաքականությունից, դեմ են դրա վերարտադրությանը և համապատասխան գործընթացների դեպքում կարող են առնվազն չեզոք պահել իրենց կամ անցնել նժարի ծանր կողմը։
Քաղաքական դաշտն այնքան է լղոզվել, իշխանական ու ընդդիմադիր հատվածներն այնքան են պայմանական դարձել, որ ցանկացած ֆիգուր, ով կկարողանա համախմբել բոլոր հատվածների առողջ շրջանակներին, կդառնա իրական այլընտրանք գործող իշխանական նեղ թիմին։ Սեյրան Օհանյանի առաքելությունը հենց այդ առողջ շերտերին ճիշտ մեսիջներ հաղորդելն ու համախմբելն է։ Գրագետ ու հաշվարկված քայլերի պարագայում մնացածը կդառնա տեխնիկայի հարց։

В чем будет заключаться миссия Сейрана Оганяна?
Хотя бывший министр обороны РА Сейран Оганян в своей вчерашней записи в «Facebook» и не уточнил формата своего участия в политических и, в частности, избирательных процессах, понятно, что он будет действовать на невластном поле. Иного варианта и быть не могло.
Судя по содержанию этой записи, Оганян будет способствовать широкой консолидации невластного полюса. И если учесть то обстоятельство, что он одновременно обладает возможностью по расколу властного поля (все уровни системы госуправления относятся к нему как минимум не отрицательно), становится понятным, почему на Баграмяна 26 так обеспокоены. Неслучайно, что властный агитпроп впрягся в дело пропаганды против Оганяна. В «бой» брошены уже давно разоблаченные круги – «независимые» эксперты, затасканные политические деятели, «оппозиционные» СМИ и т.д.
На Баграмяна 26 прекрасно знают, что во властном сегменте, мягко говоря, не в восторге от проводимой сегодня политики, против ее воспроизводства и при соответствующих процессах могут как минимум сохранить нейтралитет или перейти на более тяжелую чашу весов.
Политическое поле настолько размылось, а властный и оппозиционный сегменты стали настолько условными, что любая фигура, способная консолидировать здоровые элементы всех сегментов, станет реальной альтернативой узкой команде действующей власти. Миссией Сейрана Оганяна является направление правильных месседжей и консолидация как раз этой здоровой части. В случае грамотных и выверенных шагов остальное станет делом техники.