Նախընտրական հարցականներ և հանգուցալուծումներ
ԿԸՀ-ն արդեն հրապարակել է ընտրությունների հետ կապված ժամանակացույցը: Փետրվարի 6-ից սկսած՝ կուսակցությունները կամ կուսակցությունների դաշինքները պետք է ներկայացնեն պատգամավորության համամասնական և ռեյտինգային թեկնածուների ցուցակները: Այսինքն՝ շատ ժամանակ չի մնացել՝ հասկանալու համար, թե ով ում հետ և ինչպես է մասնակցելու ընտրություններին:
Շատ ժամանակ չի մնացել, բայց բազմաթիվ նախընտրական հարցականներ կան ինչպես իշխանական, այնպես էլ ոչիշխանական տիրույթում:
Սեյրան Օհանյանը հայտարարեց, որ ակտիվորեն մասնակցելու է առաջիկա ընտրական գործընթացներին: Դատելով ամենից՝ պաշտպանության նախկին անկուսակցական նախարարը դաշինքային տարբերակով մասնակցության կողմնակից է, սակայն դաշինքի մասնակիցների կազմը դեռևս վերջնական տեսքի չի բերվել (դաշինքի կազմը չի հայտարարվել, ինչը նշանակում է, որ բանակցություններն այդ մասով դեռ չեն ավարտվել): Սակայն շատ ժամանակ չկա, և շուտով ամեն ինչ պարզ կդառնա:
Սամվել Բաբայանը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու ընտրական գործընթացներին, այսինքն՝ չի լինելու որևէ կուսակցության կամ դաշինքի համամասնական ցուցակում, սակայն եթե ոչիշխանական դաշտում լինի լայն համախմբում, ապա ինքն ամեն կերպ կաջակցի այդ ուժին: Թե ինչպիսի զարգացումներ կլինեն, պարզ կդառնա մոտ ապագայում:
Գագիկ Ծառուկյանը դեռևս չի հստակեցրել իր՝ ընտրություններին մասնակցելու կամ չմասնակցելու հարցը: Ակնհայտ է, որ նրա ցանկացած որոշում ազդեցություն է թողնելու ընտրական արդյունքների և քվեների բաշխվածության վրա:
ՀՀԿ-ի ներսում կան անորոշություն և փոխադարձ անվստահություն: Սերժ Սարգսյան - Կարեն Կարապետյան - Սամվել Կարապետյան - Հովիկ Աբրահամյան հարաբերությունների տիրույթում դեռևս բազմաթիվ հարցականներ կան: Օրինակ՝ հստակ չէ, թե սույն գործիչներն ինչ չափով են, այսպես ասած, փայ ունենալու ՀՀԿ-ի համամասնական ցուցակում, ինչպիսի հերթականությամբ է կազմվելու ՀՀԿ-ի ցուցակը և այլն:
Սերժ Սարգսյանը չի թաքցնում, որ ցանկություն ունի 2018-ից հետո մնալ պետական կառավարման ղեկին և այդ նպատակով էլ օրենսդրական շիլաշփոթ է ստեղծել՝ «ռեյտինգային» ականի տեսքով: ՀՀԿ ղեկավարի ցանկությանը, սակայն, դեմ են ինչպես իշխանական, այնպես էլ ոչիշխանական հատվածներում: Եվ որ ամենակարևորն է՝ մեր հանրության ճնշող մեծամասնությունը հոգնել է այս վիճակից և նոր որակի իշխանություն ունենալու սուր պահանջ է առաջ քաշում:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ով գործարար Սամվել Կարապետյանի հետ միասնական շահերի համակարգ ունի, հայտարարում է, որ ինքն ամենևին էլ ճամպրուկային տրամադրություններ չունի և չի պատրաստվում կարճ ժամանակով գլխավորել գործադիր մարմինը:
Հասկանալի է, որ իր տեղն ու դերն ունենալու կռիվ է փորձելու տալ նաև Հովիկ Աբրահամյանը, և այդ տեղն ու դերը հաստատ ՀՀԿ նախընտրական շտաբի պետ լինելը չէ:
Այլ ուժերի և անհատների հետ կապված էլ կան բազմաթիվ հարցականներ, սակայն առաջիկա քաղաքական գործընթացների արդյունքները վերը նշված անձանց վարքագծից են կախված լինելու:

Предвыборные вопросы и развязки
Центризбирком уже опубликовал график проведения избирательных мероприятий. Начиная с 6 февраля партии или партийные альянсы должны будут представить пропорциональные и рейтинговые списки кандидатов в депутаты. То есть времени, чтобы понять, кто с кем и каким образом примет участие в выборах, осталось немного.
Остались считанные недели, но множество предвыборных вопросов имеется как во властном, так и в невластном сегментах.
Сейран Оганян заявил, что примет в предстоящих избирательных процессах активное участие. Судя по всему, бывший беспартийный министр обороны является сторонником участия в выборах в альянсе, но состав участников этого альянса еще не получил окончательный облик (состав альянса объявлен пока не был, что свидетельствует о незавершенности переговоров по этой части). Однако ждать осталось немного, и скоро всё прояснится.
Самвел Бабаян объявил о том, что не примет участия в избирательных процессах, то есть не будет в пропорциональном списке какой-либо партии или альянса, но, если на невластном поле состоится широкая консолидация, он всячески поддержит данную силу. Какие развития нас ожидают, станет ясно в ближайшее время.
Гагик Царукян пока не прояснил вопроса своего участия или неучастия в выборах. Очевидно, что любое его решение окажет влияние на результаты голосования и соотношение голосов.
Внутри РПА присутствуют неопределенность и взаимное недоверие. В сфере взаимоотношений Серж Саргсян-Карен Карапетян-Самвел Карапетян-Овик Абрамян всё еще имеется ряд вопросов. Например, неясно, в каком соотношении данные деятели будут иметь, так сказать, долю в пропорциональном списке РПА, в какой последовательности будет составлен список партии и т.д.
Серж Саргсян не скрывает, что хочет остаться у руля государственного управления и после 2018 года, почему и учинил законодательную мешанину в виде «рейтинговой» мины. Однако против желания руководителя РПА выступают как из невластного, так и из властного сектора. И, что самое важное, подавляющее большинство нашего общества устало от этого состояния, и выдвигает острое требование обладания качественно новой властью.
Премьер Карен Карапетян, который находится в общей с предпринимателем Самвелом Карапетяном системе интересов, заявляет, что отнюдь не придерживается чемоданных настроений и не готовится возглавлять правительство короткий срок.
Понятно, что борьбу за обладание своими местом и ролью попытается повести и Овик Абрамян, и этими местом и ролью являются совсем не возглавление предвыборного штаба РПА.
Множество вопросов имеется и по части других сил и индивидов, однако результаты предстоящих политических процессов будут зависеть от указанных выше лиц.