Պետդումայի պատգամավոր. «ԼՂ հակամարտության գոտում ստատուս քվոյի խախտումն անընդունելի է»
Նման հայտարարությունները Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից արվում են բացառապես ներքին լսարանի համար, գտնում է ՌԴ Պետական Դումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը, մեկնաբանելով Իլհամ Ալիևի երեկվա հայտարարությունը՝ թե հայկական կողմը մեկ շաբաթ էլ չի կարող դիմակայել, եթե չլինի դրսից օգնությունը:
«Ես չեմ աջակցում Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությանը, որը, ինչպես ցույց տվեց 2016 թ. ապրիլը, հանգեցնում է իրական մարդկային կորուստների և ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստատուս քվոյի անընդունելի խախտմանը»,
- ասաց Զատուլինը РУСАРМИНФО-ին տված հարցազրույցում:
Ադրբեջանի նման ագրեսիվ հռետորաբանության պատճառներից մեկը ներկայիս իրավիճակն է, պայմանավորված 90-ականների ռազմական գործողությունների հետևանքով, գտնում է պատգամավորը:
«Ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքները շատ քաղաքական գործիչների հանգիստ չեն տալիս Ադրբեջանում, որոնք նման հայտարարություններով կամ ավելի արյունալի գործողություններով, ինչպես նախորդ տարվա ապրիլին, փորձում են ապացուցել, որ Բաքուն կարող է ռազմական հաղթանակի հասնել Ղարաբաղում», - նշեց Կոնստանտին Զատուլինը:

Константин Затулин: «Нарушение статус-кво в зоне Карабахского конфликта недопустимо»
Такие заявления азербайджанского руководства делаются исключительно для внутренней аудитории, считает депутат Государственной Думы России Константин Затулин, комментируя вчерашнее заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что «без внешней поддержки армяне не смогут противостоять им и неделю».
«Я не поддерживаю воинственную риторику Азербайджана, которую, как показал апрель 2016 года, приводит к реальным человеческим потерям и недопустимому нарушению статус-кво в зоне Карабахского конфликта», – сказал в интервью «РусАрмИнфо» Затулин.
Одной из причин такой агрессивной риторики Азербайджана является нынешняя ситуация, возникшая как результат военных действий в 90-ых годах, считает депутат Госдумы РФ.
«Результат Карабахской войны не дает покоя многим политическим деятелям в Азербайджане, которые такими заявлениями или гораздо более кровавыми способам, как в апреле прошлого года, пытаются доказать, что Баку в состоянии достичь военной победы в Карабахе», – отметил Константин Затулин.