ԱԺ հերթական ընտրությունները ապրիլի 2-ին նշանակելը հակասում է Սահմանադրությանը
ՀՀ Սահմանադրության /վերջին փոփոխություններով/ 91-րդ հոդվածը սահմանում է ԱԺ հերթական ընտրություն նշանակելու կարգը, համաձայն որի՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունն անցկացվում է Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետի ավարտից ոչ շուտ, քան վաթսուն, և ոչ ուշ, քան հիսուն օր առաջ: Միևնույն ժամանակ 209-րդ հոդվածի երրորդ մասը մի շարք այլ հոդվածների, այդ թվում 91-րդ հոդվածի դրույթների ուժի մեջ մտնելու ժամկետ է սահմանում Ազգային ժողովի հաջորդ գումարման առաջին նստաշրջանի բացման օրը: Ավելին, միևնույն հոդվածի երկրորդ մասի համաձայն՝ 2005 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրության 4-րդ գլխի դրույթները, բացառությամբ 83.5-րդ հոդվածի, գործում են մինչև Ազգային ժողովի հաջորդ գումարման առաջին նստաշրջանի բացման օրը:
2005թ. Սահմանդրության 68-րդ հոդվածի համաձայն՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունն անցկացվում է նրա լիազորությունների ավարտին նախորդող ոչ շուտ, քան քառասուն, և ոչ ուշ, քան երեսուն օր առաջ։
ԱԺ-ի 5-րդ գումարումը կայացել է մայիսի 31-ին և նրա լիազորությունները պետք է դադարեն մայիսի 31-ին: Հետևաբար ԱԺ հերթական ընտրությունները պետք է նշանակվեին մայիսի 31-ից 40 օր առաջ:
Ընտրությունների նշանակումը Սահմանդրության 210-րդ հոդվածով պայմանավորելը որևէ տրամաբանության ևս չի ենթարկվում: Քանի որ այնտեղ խոսվում է ընտրական օրենսգիրքը Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու մասին, հետևաբար այն պետք է խստորեն համապատասխանեցվեր Սահմանադրությանը, ներառյալ անցումային դրույթներին:
Ավելորդ չեմ համարում նշել, որ իրավական նորմերը պետք է համապատասխանեն Սահմանադրությանը և հակասության դեպքում գործում են Սահմանադրության դրույթները: Հետևաբար ԱԺ հերթական ընտրությունները ապրիլի 2-ին նշանակելը հակասում է Սահմանադրությանը:
Այստեղ կարևորն է այն, որ երկրի համար կարևոր նշանակություն ունեցող սահմանադրական գործընթացը իրականացվում է երկրի մայր փաստաթղթի՝ Սահմանադրության դրույթների խախտմամբ և անտեսմամբ:
ՀՀ ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության փոխնախագահ Էլինար Վարդանյանի ֆեյսբուքյան էջից

Проведение очередных выборов НС 2 апреля противоречит Конституции
Проведение очередных выборов Национального собрания Армении 2 апреля противоречит Конституции РА. Об этом на своей странице в «Facebook» написала председатель Комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам, вице-председатель партии «Консолидация» Элинар Варданян.
«91-я статья Конституции РА (с последними изменениями) определяет порядок назначения очередных выборов Национального собрания, согласно которому день голосования на выборах назначается на дату не ранее чем за 60 дней и не позднее чем за 50 дней до завершения срока полномочий НС.
Одновременно датой вступления в силу части 3-й 209 статьи и положений ряда других статей, в том числе 91-й, определяется день открытия первой сессии заседаний НС следующего созыва.
Более того, согласно части 2-й той же статьи, положения 4-й главы (за исключением статьи 83.5) Конституции РА с изменениями 2005 года действуют до дня открытия первой сессии заседаний НС следующего созыва.
Согласно 68-й статье Конституции 2005 года, очередные выборы Национального собрания проводятся в сроки не ранее чем за 40 дней и не позднее чем за 30 дней до окончания полномочий НС.
5-й созыв НС состоялся 31 мая 2012-го года, и его полномочия должны завершиться 31 мая 2017 года. Следовательно, очередные выборы НС должны быть назначены на дату за 40 дней до 31 мая 2017 года.
Назначение даты проведения выборов с ее обуславливанием 210-й статьей Конституции РА также не выдерживает никакой критики. Поскольку здесь говорится о приведении Избирательного кодекса в соответствие с Конституцией, то он должен был быть приведен в жесточайшее соответствие, включая ее переходные положения.
Считаю нелишним отметить, что правовые нормы должны соответствовать Конституции, и в случае противоречия действуют положения Конституции. Следовательно, назначение даты проведения выборов НС на 2 апреля противоречит Конституции РА.
Главное во всем этом то, что имеющий важное для страны значение конституционный процесс осуществляется с нарушением его основного закона – Конституции – и пренебрежением его нормами», – говорится в записи.