Քաղաքական ընթացիկ գործընթացների հետ կապված մի քանի նկատառում
1. ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության նախագահ Վարդան Օսկանյանի և ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված հարցեր, այդ թվում՝ համատեղ գործունեության ձևաչափի մասով։ Երկուստեք հնչել են տեսակետներ, որ պետք է հնարավորինս լայն դաշինքով հանդես գալ։ Այդ հանդիպումները լինելու են պարբերական։
2. ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության, «Երրորդ հանրապետություն» կուսակցության և Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության դաշինքն, անշուշտ, ընդլայնվելու է։ Ներգրավվելու են ոչ միայն քաղաքական ուժեր, այլ նաև հասարակական կազմակերպություններ, քաղաքացիական նախաձեռնություններ և հասարակական ակտիվություն ցուցաբերող անհատներ։ Նպատակը մեկն է՝ ձևավորել այլընտրանքային բևեռ և հանրությանը ներկայանալ նոր գաղափարներով, նոր ծրագրերով և փոփոխությունների կարգախոսով։
3. ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության իրավաբանները հիմնավորում են ներկայացրել, ըստ որի՝ ԱԺ հերթական ընտրություններն ապրիլի 2-ին նշանակելը հակասում է Սահմանադրությանը: Մենք համոզված ենք, որ հակասահմանադրական այս որոշումը պետք է դառնա հանրային ու քաղաքական քննարկման առարկա։ Խնդիրն այս կամ այն օրն առաջ կամ հետ բերելը չէ։ Խնդիրն այն է, որ չի կարելի ի սկզբանե հակասահմանադրական հիմքեր դնել սահմանադրորեն ամրագրված ամենակարևորագույն քաղաքական գործընթացի տակ։
Ի դեպ, ապրիլի 2–ին ընտրության օր նշանակելը նաև այլ մեկնաբանությունների ու գնահատականների տեղիք է տալիս նախորդ տարվա ապրիլի 2–ին սկիզբ առած քառօրյա պատերազմի համատեքստում։ Սա արդեն բարոյաքաղաքական հարթության մեջ է։
4. ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունը միանշանակ ողջունում է Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունն, ըստ որի՝ ինքը դաշինքի միջոցով մասնակցելու է ընտրական գործընթացներին։ Փաստորեն, կստացվի, որ արդեն իսկ երկու առանձին բևեռներ են գործելու ոչիշխանական դաշտում, և ամեն մեկը կարող է մեծ ընտրազանգված համախմբել։ Քաղաքական դաշտի նման ուրվագծումը բխում է հասարակության իրական տրամադրություններից և սպասումներից։

Несколько замечаний в связи с текущими политическими процессами
1. В ходе встречи председателя партии «Консолидация» Вардана Осканяна и бывшего министра обороны РА Сейрана Оганяна обсуждались связанные с предстоящими парламентскими выборами вопросы, в том числе по части формата совместной деятельности. С обеих сторон прозвучало мнение о необходимости участия в выборах в составе максимально широкого альянса сил. Данные встречи будут носить периодический характер.
2. Несомненно, альянс партий «Консолидация», «Третья республика» и Демократическая партия Армении расширится. В него будут вовлечены не только политические силы, но и общественные организации, гражданские инициативы и проявляющие общественную активность индивиды. Цель одна – сформировать альтернативный полюс и предстать перед обществом с новыми идеями, программами и призывом к изменениям.
3. Юристы партии «Консолидация» представили обоснование того, что назначение очередных выборов НС на 2 апреля противоречит Конституции. Мы убеждены, что данное антиконституционное решение должно стать предметом общественного и политического обсуждения. Вопрос не в переносе даты проведения выборов на несколько дней в ту или иную сторону. Проблема в том, что нельзя закладывать под конституционно закрепленный наиважнейший политический процесс изначально антиконституционные основы. Кстати, назначение даты голосования на 2 апреля дает повод также для других комментариев и оценок – в контексте начавшейся 2 апреля прошлого года четырехдневной войны. Это уже находится в нравственно-политической плоскости.
4. Партия «Консолидация» однозначно приветствует заявление Гагика Царукяна, согласно которому он примет участие в избирательном процессе в составе альянса сил. Фактически, получится, что на невластном политическом поле будут действовать уже два отдельных полюса, каждый из которых способен консолидировать большой электорат. Подобный расклад политического поля продиктован реальными настроениями и ожиданиями общества.