FEMEN շարժումը դադարեցրել է իր գոյությունը
Ուկրաինական FEMEN շարժումը դադարեցրել է իր գոյությունը դեռ 2015–ին։ Նման հայտարարություն է արել ակտիվիստուհի Յանա Ժդանովան։
«FEMEN–ն այլևս գոյություն չունի։ Ամեն ինչ վերջացել է 2015–ին։ Բոլորը ցրվել են՝ ինչպես ծովում նավերը։ Թիմը, որը կար առաջ, արդեն չկա», –ուկրաինական «Ապոստրոֆին» ասել է Ժդանովան։
Նրա խոսքով՝ շարժման նախասկզբնական կոնցեպտն այլևս չկա. առանձին ակցիաներ են անցկացվում աշխարհի տարբեր մասերում։
«Այսօր FEMEN–ն այլևս կազմակերպություն չէ, այլ բողոքի ոճ։ Այն ոճը, որը մենք ստեղծել ենք, պարզապես փոխառում են»–ասել է ակտիվիստուհին՝ հավելելով, որ շարժման տապալումն սկսվել է ինքնահռչակ առաջնորդների ի հայտ գալով։
FEMEN–ը հայտնի դարձավ իր էպատաժային ակցիաներով, որոնց ժամանակ ակտիվիստուհիները մերկացնում էին կրծքերը հասարակության ուշադրությունը գրավելու նպատակով։

В FEMEN сообщили о прекращении существования движения
Украинское женское движение FEMEN прекратило существование в 2015 году. Об этом заявила активистка Яна Жданова, передает RT.
«FEMEN уже не существует. С 2015 года это всё уже закончилось. Все разошлись, как в море корабли. Команды, которая была раньше, уже нет», – сообщила Жданова в интервью украинскому изданию «Апостроф».
По её словам, изначального концепта движения уже нет, проводятся отдельные акции в разных странах.
«Сейчас FEMEN – это больше не организация, а стиль протеста. Тот стиль, который мы создавали на протяжении всего существования нашей организации, просто заимствуют», считает активистка.
Жданова отметила, что распад движения начался с появления «самопровозглашённых лидеров».
Движение FEMEN стало известно благодаря своим эпатажным протестным акциям, во время которых активистки обнажают грудь для привлечения внимания общественности.