Ի պաշտպանություն ՀՀԿ-ի
ՀՀԿ-ին կարելի է ու պետք է մեղադրել շատ հարցերում, բայց ասել, որ դա իշխող կուսակցություն է և որոշումներ կայացնող կառույց, սխալ է:
Սերժ Սարգսյանը տարիներ առաջ հայտարարել էր, որ ՀՀԿ-ն ոհմակ չէ, բայց երբ դարձավ այդ կուսակցության նախագահ, իսկական ոհմակի վերածեց այդ կուսակցությունը, որի առանձին անդամներ սպասում են վերևից իջնող «ֆա՛ս» և «ֆո՛ւ» հրամաններին:
Պետական կառավարման համակարգի գրեթե բոլոր օղակները հհկապատված են, բայց ՀՀԿ-ն իշխող կուսակցություն չէ: Այն գործիք է Սերժ Սարգսյանի ու նրա նեղ շրջապատի ձեռքում: Սա պետք է հստակ արձանագրել, որպեսզի քննադատությունն էլ ճիշտ հասցեատեր ունենա: Թե չէ երկրում տիրող իրավիճակի համար ՀՀԿ-ին քննադատելով բան դուրս չի գա: ՀՀԿ-ին Բ26-ին կից լրատվամիջոցներն էլ են «քլնգում», հետո ի՞նչ:
Սարգսյանին հաջողվեց ՀՀԿ-ն ոհմակի վերածել: Բազմաթիվ առիթներ են եղել դրանում համոզվելու համար: Թարմ օրինակ ունենք: Հրե՛ն, Հովիկ Աբրահամյանը դուրս եկավ ՀՀԿ-ից, և անմիջապես ոհմակին «քսի» տվեցին: Վաղը, ի դեպ, նույն ոհմակը նույն ձևով կարող է հարձակվել Սերժ Սարգսյանի վրա:
«7 օրը» իր ստեղծման օրվանից է գրել, որ Սերժ Սարգսյանը փորձում է «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցել, և այդ ծրագրի շրջանակներում թիրախ են դառնում բոլորը, բացի իր ընտանիքի անդամներից, օգնական-քարտուղարուհի Սաթիկից ու վարորդ-թիկնապահ Վաչիկից: «Ֆլեշի» Բարսեղ Բեգլարյանին էլ կարող ենք մտցնել այդ «կռուգ», բայց քանի որ վերջին շրջանում բենզինի հետ կապված շահերի ներքին բախումներ կային ու դեռ էլի կարող են լինել, ուստի Բեգլարյանին մի փոքր վերապահումով կարելի է սերժական նեղ շրջապատի մարդ համարել (Միխայիլ Բաղդասարովի պատմությունը բոլորն են հիշում):
Եվ այսպես, մարդկանց շատ փոքրիկ խումբ է իր ձեռքը վերցրել իշխանությունը և մյուսների հակասությունների վրա կառուցել սեփական բուրգը: Սերժ Սարգսյանը կիրառում է «Բաժանի՛ր, որ տիրես» մոդելը: Նրան հաջողվել է ընդդիմադիր դաշտում «ականներ» ներդնել և որոշակի չափով պառակտում մտցնել:
Իշխանական հատվածում էլ նույն մոդելն է կիրառվել ու կիրառվում: Իրար դեմ են հանվում նաև, այսպես կոչված, օլիգարխները: Հանրությանը փորձ է արվում մատուցել, թե, իբր, մեր երկրի խնդիրները մականունավորներն են: Իրականությունն այն է, որ թոխմախիմհերներն ու լիսկաները, բնականաբար, օդիոզ դեմքեր են, բայց նրանք անմեղ հրեշտակներ են «ուսյալ-կրթյալ» ու անհայրենիք ջահելների համեմատ: Վերջիններիս համար Հայաստանը և Ղարաբաղը շատ ավելի փոքր արժեք են ներկայացնում, քան պլաստիկ քարտի վրա եղած գումարի չափը:
Մի խոսքով, ՀՀԿ-ին քննադատել է պետք, բայց չպետք է մոռանալ, որ այն ընդամենը դակիչ գործիք է Սերժ Սարգսյանի ձեռքում: Նա «հակաօլիգարխիկ» և հակահհկական պայքար է մղում ոչ թե բարեփոխումներ անելու, այլ սեփականության վերաբաշխում իրականացնելու և մեկ անձի իշխանություն ձևավորելու նպատակով: Մնացածը դեմագոգիա է:

РПА можно и нужно винить во многих грехах, но утверждать, что она является правящей партией и принимающей решения структурой, было бы ошибкой.
Серж Саргсян годами ранее заявил, что РПА не стая, но, став председателем этой партии, превратил ее в настоящую свору, отдельные члены которой живут в ожидании команд «Фас!» и «Фу!»
Практически все звенья системы госуправления «РПАизированы», но правящей партия не является. Она – инструмент в руках Сержа Саргсяна и его узкого окружения. Это нужно четко констатировать, чтобы у критики был правильный адресат. Иначе критикой РПА за царящую в стране ситуацию ничего не исправить. РПА охаивают и действующие при президентском дворце СМИ, и что?
Саргсяну удалось превратить РПА в стаю. Поводов убедиться в этом было предостаточно. Один из самых свежих примеров: Овик Абрамян покинул партию, и на него сразу же натравили эту стаю. Кстати, завтра та же стая может наброситься и на самого Сержа Саргсяна.
«7or» со дня своего основания писал, что Серж Саргсян пытается построить «Экономику одного олигарха» и делает в рамках этой программы своими мишенями всех, кроме членов семьи, помощницы-секретарши Сатик и водителя-телохранителя Вачика. В этот круг можно включить и Барсега Бегларяна («Флеш-Барсега»), но, поскольку в связи с его бизнесом в последний период имелось и еще возможно некоторое столкновение интересов, Бегларяна можно посчитать человеком из узкого сержевского окружения лишь с оговоркой (у всех еще свежа в памяти история Микаэла Багдасаряна).
Итак, власть в свои руки захватила небольшая группа людей, которая построила собственную пирамиду на основе противоречий других. Серж Саргсян применяет модель «Разделяй и властвуй». Ему удалось внедрить в оппозиционный лагерь свои «мины» и внести в него определенный раскол.
Аналогичная модель применялась и продолжает применяться также во властном секторе. Друг против друга выводятся и так называемые олигархи. Обществу предпринимается попытка преподнести, будто проблемой нашей страны являются носители прозвищ. Действительность же в том, что тохмахимгеры и лиски, естественно, будучи одиозными фигурами, на деле являются ангелочками, в сравнении с «обученно-образованным» и лишенным родины молодняком. Для последних Армения и Карабах представляют намного меньшую ценность, чем кругленькая сумма на их пластиковой карте.
Словом, РПА критиковать нужно, но не стоит при этом забывать, что она является всего лишь компостирующим решения Сержа Саргсяна инструментом. Она ведет «антиолигархическую» и антиРПАевскую борьбу не ради осуществления реформ, а для передела собственности и формирования власти одного человека. Остальное – демагогия.