ՄԻՊ հայտարարությունը Ալեքսանդր Լապշինի գործով
Ալեքսանդր Լապշինի ձերբակալումը և նրա արտահանձնումը չի կարող որևէ նշանակություն ունենալ Արցախում լրագրողների ու իրավապաշտպանների աշխատանքի համար: Այդ աշխատանքը համարվել և միշտ կհամարվի իրավաչափ. սա է սկզբունքը:
Ա.Լապշինի արտահանձնման փաստն ակնհայտորեն կապված է խոսքի ազատության նկատմամբ ոտնձգության հետ: Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնվելուց անմիջապես հետո ձեռնաշղթաներ կրող լրագրողին դիմակավորված ուժային անձանց կողմից ուղեկցումը ու դրա լայն լուսաբանումն արդեն իսկ վկայում են նրա նկատմամբ արգելված վերաբերմունքի ակնհայտ հատկանիշների մասին:
Միջազգային լրագրողների, իրավապաշտպանների կողմից այցելությունները Արցախ խթանելը, միջազային հանդիպումներին Արցախի ժողովրդավարական ինստիտուտների մասնակցությանը նպաստելը պետք է լինեն յուրաքանչյուրիս աշխատանքի հիմնարար ուղղություններից մեկը: Այդ ուղղությամբ հիմնարար աշխատանք տանելուն այլընտրանք չկա:

Омбудсмен Армении об экстрадиции Лапшина
Задержание и экстрадиция Александра Лапшина не может иметь какого-либо значения для работы журналистов и правозащитников в Арцахе, эта работа всегда считалась и будет считаться правомерной – таков принцип. Об этом заявил омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Факт экстрадиции Лапшина очевидным образом связан с посягательством на свободу слова. Сопровождение журналиста в наручниках силовиками в масках сразу после того, как он оказался под контролем Азербайджана, а также широкое освещение этого уже свидетельствуют об очевидных признаках запрещенного отношения к нему.
Стимулирование визитов международных журналистов и правозащитников в Арцах, содействие участию демократических институтов Арцаха в международных встречах должно стать одним из основных направлений деятельности каждого из нас. Другой альтернативы основополагающим работам в этом направлении нет», – говорится в заявлении омбудсмена.