ՀՀ ԱԺ–ում բարձրացվել է բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի հարցը (տեսանյութ)
Այսօր՝ փետրվարի 8–ին, ԱԺ հինգերորդ գումարման տասնմեկերորդ նստաշրջանի հերթական քառօրյայի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնելու հարցին։
Այս կապակցությամբ, մասնավորապես, ԱԺ պատգամավոր, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության վարչության անդամ Վահե Հովհաննիսյանը կարծիք է հայտնել, որ խնդիրը մի քանի շերտանի է։
–Այո՛, կա ժողովրդավարության նորմերի կոպիտ խախտում, բայդ դրա հետ աշխատելու խողովակներն այլ են։ Խոսքը Ռուսաստանի և այլ պետության քաղաքացու մասին է։ Այո՛, մենք այդ պետությունների հետ պետք է աշխատենք, քանի որ դա նաև նրանց խնդիրն է։ Իսկ ինչ վերաբերում է միանգամից կոշտ քայլերին, ինչպես, օրինակ, ՀԱՊԿ–ից, ԵՏՄ–ից դուս գալն է, դրանք իսկապես իռացիոնալ լուծումներ են, և մենք կարող ենք ներքաշվել մի խնդրի մեջ, որը մերը չէ,–մեկնաբանել է Վահե Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, որ իսկապես աշխատանքի տեղ կա թե՛ խորհրդարանական դիվանագիտությամբ, թե՛ ԱԳՆ խողովակներով և թե՛ Ռուսաստանի հետ միջպետական կապերով։
Նույն հարցի շուրջ ԱԺ պատգամավոր, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության փոխնախագահ Ստեփան Մարգարյանն էլ ասել է, որ էմոցիոնալ քայլեր անելն իսկապես ճիշտ չէ՝ ընդգծելով, որ գոյություն ունի լուծման ենթակա 2 խնդիր։
–Մեկն այն է, որ դիվանագիտական խողովակները և խորհրդարանական դիվանագիտության լծակները օգտագործելով՝ պետք է փորձել ինչ–որ բան անել, և երկրորդ՝ մենք, այնուամենայիվ, կարծում ենք, որ պարտավոր ենք ինչ–որ ուղերձ հղել բոլոր այն մարդկանց, քաղաքական գործիչներին, մտավորականներին, ովքեր ինչ–որ ձևով ԼՂՀ–ի շուրջ են համախմբված, և ինչ–որ բան անում են։ Եթե նրանցից մեկին, տարրական մարդու իրավունքները խախտելով, նման իրավիճակի մեջ են գցում, պետք է ուղերձ հղել միջազգային հանրությանը,–ասել է Ստեփան Մարգարյանը։

В НС Армении обсудили экстрадицию Александра Лапшина (видео)
Сегодня, 8 февраля, в ходе очередного заседания Национального собрания РА парламентарии обратились к вопросу экстрадиции гражданина РФ и Израиля Александра Лапшина в Азербайджан.
В частности, депутат НС, член правления партии «Консолидация» Ваге Ованнисян выразил мнение, что проблема содержит в себе несколько плоскостей.
«Действительно, налицо грубое нарушение демократических норм, но решаться проблема должна по другим каналам. Речь о гражданине России и другого государства. Да, мы должны работать с этими государствами, так как это также их проблема. Что касается таких резких и жестких шагов, как, например, выход из ОДКБ и ЕАЭС, то они являются иррациональными решениями, и мы можем вовлечься в проблему, которая не является нашей личной», – отметил Ваге Ованнисян.
По его словам, нам есть над чем работать: и по части парламентской дипломатии, и через дипломатические каналы, и по межгосударственным каналам с Россией.
В связи с данным вопросом слово взял также вице-председатель партии «Консолидация» Степан Маргарян, который акцентировал ошибочность эмоциональных шагов, отметив, что решению предстоят 2 задачи.
«Первая заключается в том, чтобы, использовав дипломатические каналы и рычаги парламентской дипломатии, попытаться дать какой-нибудь ответ. Во-вторых, мы обязаны направить месседж всем тем людям, политическим деятелям и представителям интеллигенции, которые в той или иной форме сплотились вокруг НКР и предпринимают определенные шаги. Если одного из них, нарушая элементарные права человека, заводят в подобную ситуацию, нужно направить международному сообществу соответствующий месседж», – сказал Степан Маргарян.