Ինչպես են աղմկում «գետերը»
«Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքի շուրջ բարձրացրած իշխանական ողջ գործիքակազմի («անկախ» մամուլ, «անաչառ» փորձագետներ, «թունդ ընդդիմադիրներ», ֆեյսբուքյան «հաստիքայիններ» և այլն) վայնասունը կանխատեսելի էր։ Գործիքակազմը, մեկ կենտրոնից իջեցված հրահանգով, անցավ գործի ու դարձավ «սկզբունքային»։
Քանի կար՝ գրում էին, թե, իբր, Օհանյանը սերժական նախագիծ է, և չի կարող ընդդիմադիր դաշտում գործել, բայց հենց որ դաշինքը դարձավ «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան», ու բացի այդ էլ՝ շոշափվեց Սամվել Բաբայանի անունը, սկսեցին հիմա էլ իրենց կարծիքով մեկ այլ «պլաստինկա» ֆռռռացնել (դաշինքին «սերժական» պիտակ կպցնելն առնվազն ապուշություն կլինի), թե բա՝ սա քոչարյանական դաշինք է։
Սերժսարգսյանական ագիտպրոպի երևակայությունը, փաստորեն, շատ սահմանափակ է։ Բոլորին նույն առաջադրանքն են տալիս ու քաշվում մի կողմ։ Առաջադրանք ստացողներն էլ՝ քիրվայականներից մինչև «անկախներ», պարտաճանաչորեն կատարում են «վերևից» իջած հրահանգը (լևոնական կայքն, ի դեպ, ամիսներով հոդված չի գրում անգամ ՀԱԿ–ի թեմայով, բայց շատ օպերատիվ արձագանքեց «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքի ստեղծմանը. հուսանք, որ դաշինքի ստեղծումը դրականորեն կանդրադառնա մեր օրերի նեոբոլշևիկ «խաղաղասերների» սոցիալ–տնտեսական վիճակի վրա, համ էլ նախընտրական բյուջեն համալրելու հնարավորություն կստեղծվի)։
Մեզ մնում է միայն արձանագրել, որ Բ26–ը միշտ էլ մարտի է նետում իր գործիքակազմին բոլոր այն դեպքերում, երբ քաղաքական դաշտում տեղի ունեցող առանձին գործընթացի վրա ունենում է զրոյական ազդեցություն։
Ամենազավեշտալին այն է, որ նորաստեղծ դաշինքի դեմ խոսում են՝ օգտագործելով այնպիսի թեմաներ, որոնց թիվ մեկ ու միակ պատասխանատուն նստած է նախագահական նստավայրում։ Ասել է թե՝ կիրառվում է «Գողն առաջինն է գոռում «Բռնե՛ք գողին»» տարբերակը։

Поднятый вокруг альянса «Оганян-Раффи-Осканян» всем властным инструментарием («независимая» пресса, «беспристрастные» эксперты, «ярые оппозиционеры», фейсбуковские статусописцы и др.) вой был предсказуем. По спущенному из одного центра распоряжению он приступил к делу и стал «принципиальным».
Пока могли, писали, что Оганян является сержевским проектом и не может действовать на оппозиционном поле, но, как только альянс получил формат «Оганян-Раффи-Осканян» и, кроме того, начало озвучиваться имя Самвела Бабаяна, стали, по их же представлению, раскручивать совсем другую пластинку (навешивание на альянс «сержевского» ярлыка как минимум нелепо), будто альянс является кочаряновским.
Фактически, фантазия сержсаргсяновского агитпропа весьма ограничена. Всем дали одно и то же распоряжение, и отошли в сторону. Получившие же распоряжение – от прихвостней до «независимых» – стали прилежно выполнять спущенное «сверху» предписание (кстати, левоновский сайт, месяцами не пишущий статьи даже по части самого АНК, очень оперативно отреагировал на создание альянса «Оганян-Раффи-Осканян» – надеемся, что формирование альянса позитивно скажется на социально-экономическом положении необольшевистских «пацифистов» наших дней, и они получат все-таки возможность пополнить свой предвыборный бюджет).
Нам же остается лишь констатировать, что президентский дворец всегда применяет свой боекомплект, когда имеет на происходящие на политическом поле процессы нулевое влияние.
Самым курьезным здесь является то, что против новосозданного альянса используются такие темы, главным и единственным ответственным в которых является восседающий на Баграмяна 26. То есть это тот вариант, когда вор громче всех кричит «Держите вора!»