Ստեփան Մարգարյան. «Ընդդիմադիր դաշտում լուրջ ուժ ձևավորվեց»
Այսօր հրավիրված ասուլիսում «Համախմբում» կուսակցության փոխնախագահ Ստեփան Մարգարյանը հայտնել է, որ «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի նախընտրական ցուցակն այսօր էլ դեռ պատրաստ չէ, այն կներկայացվի առաջիկա մեկ–երկու օրվա ընթացքում։ Այսպիսով, նա անդրադարձել է մամուլի հրապարակումներին, թե նախապես ցուցակ է կազմված եղել։
Ստ. Մարգարյանը նաև նշել է, որ «Համախմբման», «Երրորդ հանրապետության» և Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության համագործակցության համաձայնագրից հրաժարաված ՀԴԿ նախագահ Արամ Սարգսյանը չի մասնակցել որևէ քննարկման, քանի որ այդ օրերին քաղաքում չի եղել:
–Հայաստանում դաշինքները շատ բարդ են կազմվում: Եվ այդ ուժերի համագործակցության մասին հայտարարելը մարտավարական խնդիր էր: Մենք իսկապես ուզում էինք, որ դաշինքը մեծ ընդգրկունություն ունենար: Դա լուրջ գործոն կարող էր հանդիսանալ Հայաստանում փոփոխություններ անելու համար,- ասել է Ստ. Մարգարյանը։
Նա հավելել է, որ ձևավորված «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքը բավականին սոլիդ է, և ընդդիմադիր դաշտում լուրջ ուժ ձևավորվեց, որը հավակնում է բավականին լուրջ արդյունքներ գրանցել.
–Կուզենայի՝ այս Ազգային ժողովը լիներ հասարակության շահերը ներկայացնող: Չլիներ որևէ քաղաքական ուժի քաղաքական մենաշնորհ: Սա հիմքերի հիմքն է հիմա, քանի որ քաղաքական մենաշնորհը բերում է տնտեսական մենաշնորհի:

Степан Маргарян: «На оппозиционном поле сформировалась серьезная сила»
Предвыборный список альянса «Оганян-Раффи-Осканян» не готов и сегодня, он будет представлен в ближайшие день-два. Об этом в ходе пресс-конференции заявил вице-председатель партии «Консолидация» Степан Маргарян, комментируя публикации в прессе, согласно которым список был составлен заранее.
Маргарян отметил, что отказавшийся от сотрудничества в рамках соглашения между партиями «Консолидация», «Третья республика» и Демократическая партии Армении председатель ДПА Арам Саркисян не принимал участия в обсуждениях, так как в эти дни отсутствовал в городе.
«В Армении альянсы формируются очень трудно, и заявление о сотрудничестве с этими силами имело тактическое значение. Мы действительно хотели, чтобы альянс был максимально широким. Это могло стать серьезным фактором для достижения изменений в Армении», – сказал Маргарян.
Он также добавил, что сформировавшийся альянс «Оганян-Раффи-Осканян» весьма солиден, и на оппозиционном поле образовалась серьезная оппозиционная сила, претендующая на достижение серьезных результатов.
«Хотелось бы, чтобы будущее Национальное собрание было представителем интересов общества, чтобы не было политической монополии одной силы. Это основа основ, так как политическая монополия приводит к экономической монополии», – подчеркнул вице-председатель партии «Консолидация».