Ապրիլին կայանալիք ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 9 քաղաքական միավոր՝ 4 դաշինք և 5 կուսակցություն:
Ամեն մի ուժ իր տեղը, դերը և կշիռն ունի նախընտրական խճանկարում:
Հիմնական ուժեր
Դատելով ամենից՝ երեք ուժ է հավակնում ապագա ԱԺ-ում էական դերակատարման: Խոսքը «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի (ՕՐՕ), «Ծառուկյան» դաշինքի և ՀՀԿ-ի մասին է:
ՀՀԿ-ի մասով ամեն ինչ պարզ է. Սերժ Սարգսյանը ձգտում է վերարտադրման և օգտագործում է այդ կուսակցությունը որպես գործիք: Նա մի կողմից փորձում է սեփականության վերաբաշխման հիմքերը դնել, իսկ մյուս կողմից՝ օգտագործել սեփականության վերաբաշխման ապագա զոհերին:
Բացի այդ՝ Սերժ Սարգսյանի համար կա վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հարցը, որը դեռ կուլիսային մակարդակում է շրջանառվում, սակայն ուղղակիորեն առնչվում է ընտրական զարգացումներին:
Սարգսյանը հույս ունի ձևավորել այնպիսի խորհրդարան, որը հնարավորություն կտա նրան 2018-ից հետո դառնալ վարչապետ: Թե ինչքանով դա կստացվի, կախված է մյուս քաղաքական ուժերից, ՀՀԿ-ի առողջ թևի վարքագծից ու ամենակարևորը՝ հանրությունից:
«Ծառուկյան» դաշինքը լուրջ հայտ է ներկայացրել և հավակնում է առնվազն իր դիրքերի պահպանմանը: Ուշագրավ է, որ այդ դաշինքի դեմ իշխանական մամուլի հարձակում գործնականում չկա: Ճիշտ է, Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձն այնքան էլ չէր տեղավորվում նախագահականի սցենարի մեջ, սակայն «Ծառուկյան» դաշինքը չէ Սարգսյանի հիմնական գլխացավանքը:
Բ26-ին կից «անկախ» մամուլին, «ազատ» փորձագետներին ու ընտրարշավին մասնակցող մի քանի ուժերի ցուցում է տրված աշխատել ՕՐՕ-ի դեմ: Պատճառը հասկանալի է. անկախ այն հանգամանքից, թե ինչպիսի ուժ է ներկայացնում Սեյրան Օհանյանի գլխավորած դաշինքը, և անկախ այն բանից, թե որքան ձայների հավակնություն ունի, ՕՐՕ-ն, թերևս, միակ քաղաքական ուժն է, որի վրա Բ26-ը չունի լծակ, և որի ցուցակի կազմման վրա Սերժ Սարգսյանն ունեցել է զրոյական ազդեցություն: Իսկ դա շատ լուրջ պատճառ է, որպեսզի բոլոր «մաստի» հաճախորդներին տան «ֆաս» հրաման՝ ընդդեմ ՕՐՕ-ի: Վերջինս միակ ուժն է, որի դեմ տոտալ հարձակում կա իշխանական շրջանակների կողմից՝ սկսած Վարդան Օսկանյանի որդու դեմ գործ սարքելուց մինչև լրատվական բամբասանքների տարածում:
Եվ այսպես, քաղաքական դաշտի հիմնական ուժային կենտրոնները երեքն են՝ ՕՐՕ-ն, «Ծառուկյան» դաշինքը և ՀՀԿ-ն:
Սահմանային ուժեր
Խորհրդարանական անցողիկ շեմի հաղթահարման տիրույթում են գործում ՀՅԴ-ն ու ՕԵԿ-ը: Վերջինս հանդես է գալիս «Հայկական վերածնունդ» անվան տակ:
ՀՅԴ-ի համար գերխնդիրը իշխանական լծակների օգնությամբ 5 տոկոս շեմն անցնելն է: Կախված իրավիճակից և ապագա ԱԺ դասավորությունից՝ Դաշնակցությունը կարող է կրկին կցվել Սերժ Սարգսյանին, կարող է նաև հակառակ քայլին գնալ:
Նույն 5 տոկոսը հաղթահարելու խնդիրն է լուծում նաև Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած ուժը, որի համար կարևոր է ԱԺ անցնելն ու խաղի մեջ մնալը:
Կհաջողվի՞ այս ուժերին անցնել խորհրդարան, դժվար է ասել: Նախնական դիտարկումներով՝ ՀՅԴ-ն այս հարթության մեջ զիջում է «Հայկական վերածննդին»: Մնացածը «հերձումը» ցույց կտա:
Լուսանցքայիններ, նեոգեղամյաններ և «օլիմպիականներ»
Ընտրվելու հայտ ներկայացրած կոմունիստները մասնակցում են մասնակցելու համար՝ շատ լավ իմանալով, որ 5-տոկոսանոց շեմը հաղթահարելու շանս չունեն: Այսինքն՝ ՀԿԿ-ն տվյալ դեպքում առաջնորդվում է օլիմպիական սկզբունքով՝ կարևորը մասնակցությունն է, այլ ոչ թե հաղթանակը:
Տեղին է հիշեցնելը, որ կոմունիստները նորանկախ Հայաստանի խորհրդարանական բոլոր ընտրություններին էլ մասնակցել են: Այսինքն՝ ՀԿԿ-ի մասնակցությունը չպետք է ստանդարտից դուրս դիտարկել: Նրանք կհավաքեն 5-ից 7 հազար ձայն, և վերջ:
Ինչ վերաբերում է մյուս ուժերին՝ ՀԱԿ-ին, «Ազատ դեմոկրատներին» ու «Ելք» դաշինքին, ապա այս ուժերը նույնպես խորհրդարան անցնելու շանս չունեն (թեև ամեն մեկի ականջին իշխանությունները փսփսած կլինեն, որ դուք անցողիկ եք), բայց մասնակցում են, քանի որ ունեն ֆունկցիոնալ պարտականություն:
ՀԱԿ-ը քիրվայական կոդն է անընդհատ թմբկահարելու: Դա ձեռնտու է և՛ Սերժ Սարգսյանին, և՛ Ադրբեջանին, և՛ Թուրքիային: Դա է պատճառը, որ սերժսարգսյանական մամուլը սիրով է վերաբերվում ՀԱԿ-ին, մինչդեռ նախկինում, երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը միացել էր համաժողովրդական շարժմանը, ՀԱԿ-ին նույն լրատվամիջոցները քարկոծում էին: Ինչևէ:
«Ազատ դեմոկրատների» ցուցակին նայելիս պարզ է դառնում, որ իշխանություններն իրենց հաճախորդաց դասի արտադրական թափոնին տեղավորել են այդտեղ: Այսինքն՝ ում չեն կարողացել «Ելք»-ում տեղավորել, դարձրել են «ազատ դեմոկրատ»:
Ինչ վերաբերում է «Ելք»-ին, ապա պարզ երևում է, որ Բ26-ն այս դաշինքին է հռչակել իր թիվ մեկ հաճախորդը և ամեն կերպ աջակցում է:
Իշխանությունները չեն էլ թաքցնում, որ Նիկոլ Փաշինյանի, Էդմոն Մարուքյանի ու Արամ Սարգսյանի «կուռացիան» իրենք են անում, այլապես «մուտիլովկաների» վրա մասնագիտացած «ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր և վաղուց բացահայտված «ական» Արման Բաբաջանյանին չէին նշանակի «Ելք»-ի ոչ պաշտոնական մամլո խոսնակ:
«Ելք»-ի հիմնական ֆունցիան Սերժ Սարգսյանի ընդիմախոսներին ընդդիմանալն է, այսինքն՝ ՕՐՕ-ի դեմ հանդես գալը:
Եվ այսպես, այս ընտրարշավի հիմնական գեղամյանությունն անելու են «Ելք»-ը, «Ազատ դեմոկրատների» ցուցակում հայտնված մի քանի մանրապճեղ հաճախորդներ և «անկախ» մամուլը: Հիմնական խաղացողներն են ՕՐՕ-ն, «Ծառուկյան» դաշինքը և ՀՀԿ-ն: Անցողիկ շեմի համար կռիվ են տալիս ՀՅԴ-ն ու «Հայկական վերածնունդը»:

Предвыборная мозаика
Заявку на участие в парламентских выборах в Армении подали 9 политических сил – 4 альянса и 5 партий.
Каждая из сил имеет в предвыборной мозаике свои место, роль и вес.
Основные силы
Судя по всему, на серьезное влияние в будущем парламенте претендуют 3 силы. Речь об альянсах «Оганян-Раффи-Осканян» (ОРО) и «Царукян», а также правящей РПА.
По части РПА всё понятно: Серж Саргсян стремится к воспроизводству своей власти и использует данную партию как инструмент. С одной стороны он пытается заложить основы перераспределения собственности, а с другой – использовать будущих жертв этого перераспределения.
Кроме того, перед Сержем Саргсяном стоит вопрос премьера Карена Карапетяна, обсуждающийся пока что на закулисном уровне, но непосредственно связанный с избирательными процессами.
Саргсян надеется сформировать такой парламент, который предоставит ему возможность стать после 2018 года премьер-министром. Насколько это ему удастся, зависит от остальных политических сил, поведения здорового крыла РПА и, самое главное, общества.
Альянс «Царукян» подал серьезную заявку и претендует на, как минимум, сохранение своих позиций. Примечательно, что нападок на данный альянс в провластной прессе, фактически, не осуществляется. Правда, возвращение Гагика Царукяна не слишком умещалось в планы президентского дворца, но главным источником головной боли для Саргсяна является не альянс «Царукян».
Действующей при президентском дворце «независимой» прессе, «свободным» экспертам и участвующим в предвыборной кампании нескольким силам дано указание работать против ОРО. Причина понятна: независимо от того, какой силой является возглавляемый Сейраном Оганяном альянс и на какое количество голосов она претендует, ОРО является, по-видимому, единственной политической силой, на которую президентский дворец не имеет рычагов влияния и в составлении списка которой Серж Саргсян не принимал какого-либо участия. А это является довольно серьезной причиной для натравливания на ОРО клиентов власти всех мастей. Данная сила – единственная, в отношении которой осуществляется тотальное нападение со стороны властных кругов – от заведения уголовного дела в отношении сына Вардана Осканяна до распространения сплетен в СМИ.
Итак, на политическом поле присутствуют 3 основных центра силы – ОРО, альянс «Царукян» и РПА.
Пограничные силы
В зоне преодоления проходного барьера на парламентских выборах действуют АРФД и «Оринац еркир». Последняя выступает под именем «Армянское возрождение».
Сверхзадачей для АРФД является преодоление при помощи властных рычагов 5-процентного барьера. В зависимости от ситуации и расклада в будущем НС, «Дашнакцутюн» может снова примкнуть к Сержу Саргсяну или пойти на противоположный шаг.
Аналогичную задачу по набору 5 процентов решает возглавляемая Артуром Багдасаряном сила, для которой важно прохождение в НС и дальнейшее пребывание в игре.
Удастся ли этим силам пройти в парламент, сказать трудно. По предварительным наблюдениям, АРФД в этой плоскости уступает «Армянскому возрождению». Остальное покажет «вскрытие».
Маргиналы, неогегамяны и «олимпийцы»
Подавшие заявку на избрание коммунисты участвуют ради самого участия, прекрасно осознавая отсутствие всяких шансов на преодоление 5-процентного барьера. То есть КПА в данном случае руководствуется олимпийским принципом – важно участие, а не победа.
Уместно напомнить, что коммунисты принимали участие во всех парламентских выборах в постнезависимой Армении. То есть участие КПА не нужно рассматривать вне стандартов. Они наберут от 5 до 7 голосов, и всё.
Что касается остальных сил – АНК, «Свободных демократов» и альянса «Выход», то эти силы не имеют шансов на прохождение в парламент (хотя каждой из них по-отдельности власти и могли нашептать, что они – проходные), но участвуют в выборах, так как это входит в их функциональные обязанности.
АНК будет постоянно продвигать код братания с турками. Это выгодно и Сержу Саргсяну, и Азербайджану, и Турции. Именно поэтому сержсаргсяновская пресса относится к АНК с любовью, в то время как в бытность Левона Тер-Петросяна участником общенародного движения АНК постоянно подвергался нападкам с их стороны.
При первом же ознакомлении со списком «Свободных демократов» становится понятно, что власти направили в него производственный шлак своей клиенткой братии. То есть тех, кого не сумели уместить в «Выходе», превратили в «свободных демократов».
Что касается самого «Выхода», то здесь очевидно, что этот альянс на Баграмяна 26 провозгласили своим главным клиентом, и всячески его поддерживают.
Власти и не скрывают, что курируют Никола Пашиняна, Эдмона Марукяна и Арама Саркисяна, иначе не назначили бы неофициальным пресс-секретарем «Выхода» главного редактора специализировавшейся на «мутиловках» газеты «Жаманак» и давно разоблаченную «мину» Армана Бабаджаняна.
Основной функцией «Выхода» является оппонирование оппонентам Сержа Саргсяна, то есть выступление против ОРО.
Итак, основным гегамянством в ходе избирательной кампании будут заниматься оказавшиеся в списках «Выхода» и «Свободных демократов» несколько мелкооптовых клиентов и «независимая» пресса. Основными игроками являются ОРО, альянс «Царукян» и РПА. Борьбу за преодоление проходного барьера ведут АРФД и «Армянское возрождение».