Ադրբեջանական զինուժը 60 և 82–միլիմետրանոց ականանետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է 9 և 27 արկ (լուսանկար)
Փետրվարի 26-ին և լույս 27-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 85 անգամ, որի ընթազցքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է շուրջ 1150 կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել արևելյան, հյուսիսարևելյան և հյուսիսային ուղղություններում: Նշված հատվածներում ադրբեջանական զինուժը 60 և 82–միլիմետրանոց ականանետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է համապատասխանաբար 9 և 27 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով նաև պատասխան գործողությունների:

ВС Азербайджана обстреляли армянские позиции из минометов (инфографика)
26 февраля и в ночь на 27 февраля на всей протяженности арцахско-азербайджанской линии соприкосновения войск противник нарушил режим прекращения огня более 85 раз, сообщает пресс-служба Минобороны Республики Арцах.
Из минометов и стрелкового оружия различного калибра в направлении армянских позиций было произведено около 1150 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения были зафиксированы на восточном, северо-восточном и северном направлениях линии соприкосновения. На указанных участках азербайджанские ВС выпустил из минометов калибра 60 и 82 мм 36 снарядов (9 и 27 – соответственно).
Передовые подразделения Армии обороны продолжили уверенное выполнение поставленной перед ними боевой задачи, прибегая в случае необходимости также к ответным действиям.