ՌԴ ԱԳՆ–ն հանդես է եկել Սիրիայի հարցով բանակցություններին քրդերի մասնակցության օգտին
ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավար Միխայիլ Բոգդանովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը հանդես է գալիս միջսիրիական բանակցություններին քրդերի մասնակցության օգտին։ Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»–ն։
«Մենք կողմ ենք, որ այլ ներկայացուցիչներ էլ մասնակցեն... Այստեղ մինչ այժմ բավական սուր է քրդերի ներկայացուցչության հարցը։ Մենք կողմ ենք, որպեսզի ներգրավվեն նրանք»,–ասել է Բոգդանովը՝ հավելելով, որ Մոսկվան հույս ունի՝ Սիրիայի ընդդիմությունը միացյալ պատվիրակություն կստեղծի բանակցությունների համար։
Փոխարտգործնախարարը նաև նշել է՝ Դամասկոսի հետ ՌԴ–ն կապի մեջ է ամենօրյա ռեժիմով։
Ավելի վաղ էլ սիրիական ընդդիմությունը հանդես էր եկել Սիրիայի իշխանությունների հետ անմիջական բանակցություններ անցկացնելու օգտին։

МИД России выступил за участие курдов в переговорах по Сирии
Замглавы МИД России Михаил Богданов заявил, что Россия выступает за участие курдов в межсирийских переговорах, передает РИА «Новости».
«Мы за то, чтобы участвовали и другие представители… Здесь до сих пор стоит довольно остро вопрос о представительстве курдов. Мы за то, чтобы были привлечены представители курдов», – заявил Богданов.
По его словам, Москва также надеется, что оппозиция Сирии создаст единую делегацию на переговорах.
Богданов пояснил, что Россия находится в постоянном контакте с Дамаском, в том числе по вопросу создания зон безопасности в Сирии.
«С Дамаском мы поддерживаем контакты в ежедневном режиме, консультации носят доверительный характер, поэтому все эти вопросы, конечно, обсуждаются», – сказал он.