Ադրբեջանական դիակները չեն տարհանվել հակառակորդի մեղքով
Այսօր՝ փետրվարի 27-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը վերջապես հրապարակել է փետրվարի 25-ի առավոտյան արցախյան դիրքերի ուղղությամբ ձեռնարկված հարձակողական գործողությունների արդյունքում չեզոք գոտում հայտնված իր զոհերի անունները՝ չմոռանալով հիշատակել, որ «դիակների տարհանման գործընթացին խոչընդոտել է արցախյան կողմը՝ նոր պահանջներ առաջ քաշելով»:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ փետրվարի 25-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի միջնորդությամբ կողմերի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ փետրվարի 26-ին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, պետք է տեղի ունենար չեզոք գոտում հայտնված ադրբեջանական դիակների դուրս բերման գործընթացը: Սակայն երեկ ադրբեջանական դիակների տարհանման գործընթացը չի իրականացվել ոչ թե արցախյան, այլ ադրբեջանական կողմի մեղքով, քանի որ վերջինս խախտել է բանակցությունների ընթացքում նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածությունը:

Трупы азербайджанских солдат не были эвакуированы по вине противоположной стороны
Министерство обороны Азербайджана 27-го февраля обнародовало имена своих жертв, тела которых остались в нейтральной зоне в результате предпринятых 25-го февраля атак против арцахских позиций, не забыв при этом упомянуть, что «процессу эвакуации тел препятствует арцахская сторона, выдвигая новые условия».
Министерство обороны Республики Арцах заявляет, что в соответствии с договоренностью, достигнутой 25-го февраля между сторонами при посредничестве личного представителя действующего председателя ОБСЕ, 26-го февраля при участии представителей Международного комитета Красного Креста должна была состояться эвакуация тел азербайджанских солдат из нейтральной зоны. Однако накануне этот процесс не состоялся по вине не арцахской, а азербайджанской стороны, поскольку последняя нарушила предварительные договоренности, достигнутые в ходе переговоров.