Թուրքիան նշել է Սիրիայից հեռանալու պայմանները
Թուրքիան կավարտի իր ռազմական գործողությունը Սիրիայում Մեմբիջի գրավումից և նրա շուրջ անվտանգության գոտի ստեղծելուց հետո։ «Ինտերֆաքսի» փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Թուրքիայի նախագահի խորհրդական Իլնուր Չևիքը։
«Երբ Մեմբիջը գրավվի, արաբական բնակչությունը վերադառնա այնտեղ, 90–կմ–ոց գոտի ստեղծվի, Թուրքիան կդադարեցնի իր գործողությունը Սիրիայում»,–ասել է Չևիքը Մոսկվայում Թուրքիայի և Ռուսաստանի հարաբերություններին նվիրված կոնֆերանսի ընթացքում։
«Մեմբիջի 85%–ն ու ծայրամասերը վերահսկվում են քրդական Դեմոկրատական միության զինյալների կողմից։ Թուրքիան ամեն ինչ անելու է արաբական բնակչությանն այնտեղ վերադարձնելու, գրոհայինների մաքրելու համար»,–եզրափակել է Չևիքը։

Турция назвала условия завершения своей операции в Сирии
Турция завершит свою военную операцию в Сирии после взятия Мембиджа и создания вокруг нее зоны безопасности. Как передает «Интерфакс», об этом заявил советник президента Турции Ильнур Чевик.
«После того, как Мембидж будет взят, арабское население вернется туда, 90-километровая зона будет достигнута, Турция остановит свою операцию в Сирии», – сказал Чевик на конференции «Отношения Турции и России: от периода напряженности к укреплению сотрудничества» в понедельник в Москве.
Он добавил, что Турция продолжит наступление на Мембидж.
«Турция старается создать там 90-километровую зону безопасности. 85% территории Мембиджа и окрестностей контролируются боевиками курдского демократического союза. Турция сейчас будет делать все, чтобы вернуть туда арабское население, очистить от боевиков», – заключил он.