«Արևմտամետ» Սերժ Սարգսյանի բազմակի օգտագործման փաստաբանը
Սա 2008-ի նախագահական ընտրություններից առաջ եկավ ԱՄՆ-ից ու անմիջապես ստանձնեց Սերժ Սարգսյանի արտահաստիքային փաստաբանի ու «փիառշիկի» ֆունկցիան:
Հետո սրան դեն նետեցին օգտագործված «իրի» պես: Կիրակոսյանը (կամ Գիրագոսյանը) դեն նետվելուց հետո դարձավ հակասերժական, իսկ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության փուլում՝ հակաքիրվայական: Բայց այդ փուլը կարճ տևեց: ՀՀԿ ղեկավարը, իր աշխատաոճին հավատարիմ, կրկին դիմեց իր երբեմնի հաճախորդին և Կիրակոսյանը (կամ Գիրագոսյանը) նորից դարձավ Սարգսյանի փաստաբանը: Դա 2012-ից հետո էր: Ռիչարդն ու մյուս «արևմտամետ» հաճախորդները հատկապես գովերգում էին Սերժ Սարգսյանի «ասոցացման» կուրսը ԵՄ-ի հետ, բայց երբ բլեֆը բացահայտվեց, այդ «ատմազկան» չաշխատեց: Սարգսյանի ԵՏՄ-ացումից հետո կիրակոսյանները հայտնվեցին արտադրական թափոնի կարգավիճակում:
Թվում էր, թե դրանից հետո Սարգսյանի «արևմտամետ» հաճախորդները պետք է գոնե չերևային հանրության աչքերին, քանզի անպետքության կնիք դրվեց դրանց վրա, բայց դե ...
Հիմա Կիրակոսյանը (կամ Գիրագոսյանը) նորից գովերգում է Սերժ Սարգսյանի, իբր, արևմտամետ գիծն ու կռիվ տալիս վերջինիս ընդդիմախոսների դեմ:
Բ26-ի գրեթե պաշտոնական խոսափողի կարգավիճակ ունեցող «1in.am»-ի հետ զրույցում Կիրակոսյանը (կամ Գիրագոսյանը) հանդես է եկել «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի դեմ՝ ձեռքի հետ գովերգելով Սերժ Սարգսյանին:
Արձանագրենք, որ սա արդեն երրորդ անգամ է, երբ Կիրակոսյանը (կամ Գիրագոսյանը) տարած ու հետ բերած հաճախորդի կարգավիճակ է ստանում Սերժ Սարգսյանի համար: Իսկ թե ինչ է նա խոսում, արդեն էական չէ:

Адвокат многоразового использования «прозападного» Сержа Саргсяна
В преддверии президентских выборов 2008 года он прибыл из США и сразу же возложил на себя функцию внештатного адвоката и пиарщика Сержа Саргсяна.
Затем его выбросили, подобно использованной «вещи». Киракосян (или Гирагосян) стал после этого антисержевцем, а в период «футбольной» дипломатии – противником братания с турками. Но этот этап продлился недолго. Руководитель РПА, будучи верен своему стилю, снова обратился к своему некогда клиенту, и Киракосян (или Гирагосян) опять стал адвокатом Саргсяна. Это было после 2012 года. Ричард и остальные «прозападные» клиенты власти в особенности восхваляли курс Сержа Саргсяна на «ассоциацию» с ЕС, но, когда блеф раскрылся, данная отмазка не сработала. После ЕАЭС-изации Саргсяна киракосяны оказались в статусе производственных отходов.
Казалось бы, после этого «прозападные» клиенты Саргсяна не должны были показываться людям на глаза, так как на них стоял штамп никчемности, но…
Сейчас Киракосян (или Гирагосян) снова восхваляет Сержа Саргсяна за его якобы прозападный курс и борется с его оппонентами.
В беседе с имеющим статус практически официального рупора Баграмяна 26 сайтом «1in.am» Киракосян (или Гирагосян) выступил против альянса «Оганян-Раффи-Осканян», заодно вознеся Сержа Саргсяна.
Констатируем, что Киракосян (или Гирагосян) уже во второй раз получает статус возвращенного клиента Сержа Саргсяна. О чем же он говорит, уже неважно.