Երբ անվտանգությունը մարմնավորում է Սերժ Սարգսյանը
ՀՀԿ-ն, ավելի ճիշտ՝ Սերժ Սարգսյանը, հանրությանը ներկայացել է «Անվտանգություն և առաջընթաց» կարգախոսով:
Դատելով իշխանությունների քարոզչակոդերից՝ անվտանգության ապահովող է ներկայացվում Սերժ Սարգսյանը, իսկ առաջընթացինը՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀԿ-ի «ռեինկարնացիոն» երգից էլ պարզ դարձավ, որ իշխանություններն ուզում են փոփոխություններ (թե դեպի որ կողմն են ուզում փոխվել, երգից պարզ չդարձավ):
Նկատենք, որ Բ26-ի քարոզչական «մեսիջների» մեջ բլեֆի հսկայական չափաբաժին կա, ավելի ճիշտ՝ այդ «մեսիջներում» գրեթե ամեն ինչն է բլեֆ:
Նախ՝ անվտանգության մասով: Սերժ Սարգսյանի նախագահության տարիները ցույց են տվել, որ անվտանգության ապահովման հարցում նա տապալվել է: Արտագաղթը, տնտեսական հետընթացը, աղքատության աճը, ներդրումների կրճատումը, կապիտալի փախուստը Հայաստանից, տխրահռչակ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության ավերածությունները և այս ամենի հետևանք 2016-ի ապրիլյան քառօրյա մարտերի անցանկալի արդյունքներն ասվածի վառ ապացույցն են:
Ինչ վերաբերում է առաջընթացին, ապա այստեղ քաղտեխնոլոգիական բլեֆի օգնությանն են դիմել:
Հարցումները և փորձագիտական գնահատականները ցույց են տալիս, որ իշխանական համակարգի ներսում ամենաբարձր վարկանիշն ունի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Այդ մասին գիտի նաև Սերժ Սարգսյանը և թաքնվել է նրա հետևում՝ փորձելով օգտագործել Կարապետյանի վարկանիշը:
Թե ինչու է համաձայնել Կարապետյանն այդ դերին, այլ հարց է: Տվյալ դեպքում բլեֆն այն է, որ Կարապետյանը ՀՀԿ-ի ցուցակում չկա, բացի այդ՝ Սերժ Սարգսյանը «ստավկան» անում է ՀՀԿ-ի ցուցակը գլխավորող Վիգեն Սարգսյանի վրա, ում կարող է իր անձնական ծրագրերի շրջանակներում հանգիստ օգտագործել որպես տեղապահ: Ս. Սարգսյանին կից մամուլն արդեն շրջանառության մեջ է դրել այն թեզը, ըստ որի՝ ՀՀԿ ղեկավարը «քցելու» է Կարապետյանին և փորձելու է 2018-ին վերարտադրվել վարչապետի կարգավիճակով:
Սարգսյանը չի էլ թաքցնում, որ ուզում է մնալ պետական կառավարման ղեկին: Եվ ուրեմն, բլեֆ է այն, որ կան փոփոխության ցանկություն և առաջընթացի ապահովման ձգտում:
Համ էլ՝ քանի դեռ անվտանգություն ապահովողը Սերժ Սարգսյանն է, ուզում է՝ Ադամ Սմիթը Ջոն Քեյնսի ու տնտեսագիտության գծով Նոբելյան մրցանակի արժանացածների ձեռքերը բռնած գա Հայաստան, մեր տնտեսությունը առաջընթաց արձանագրողը չէ: Սերժ Սարգսյանի վարած քաղաքականությունն ու իր պատկերացումները պետական կառավարման համակարգի մասին լրջագույն սպառնալիք են Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությանը: Այնպես որ, Բ26-ի ընտրած կարգախոսը սպառնալիքի պես է հնչում:
Երգ-տեսահոլովակի մասով էլ գրեթե ամեն ինչ ասված է համացանցում. ներկայացված է կեղծ Հայաստանը՝ կեղծ գույներով ու կեղծ էմոցիաներով: Տեսահոլովակին չեն փրկել անգամ կեղծ «սելֆիներն» ու հարվածային գործիքների «մենեջերը», քանզի ռեգի ոճը և «հյութեղ» կադրերը բացարձակապես կապ չունեն այն Հայաստանի հետ, որը Սերժ Սարգսյանն է կառուցել, ու փորձում է շարունակել այդ շինարարությունը:
Սերժ Սարգսյանի գլխավորած կառավարման համակարգում գերիշխող են քյարթուականությունը, հոռի բարքերն ու ասիական մտածողությունը: Այնպես որ, ռեգիով կամ «ուդառնիկով» հնարավոր չէ կեղծել իրականությունը: Մանավանդ որ բոլորը գիտեն, որ իշխանական քեֆերի ժամանակ ամենահիթայինը «Պատրոն-դաշս կապել եմ» երգն է՝ նախագահի «դասական» դարձած պարի ուղեկցությամբ:

Когда безопасность олицетворяет Серж Саргсян
Судя по пропагандистским кодам властей, обеспечивающим безопасность преподносится Серж Саргсян, а прогрессКарен Карапетян.
Из «реинкарнационного» ролика РПА становится ясно, что власти хотят изменений (в какую сторону, из песни не проясняется).
Заметим, что в агитационных «месседжах» президентского дворца присутствует огромная доля блефа, а точнее – блефом в этих «месседжах» является практически всё.
Во-первых, по части безопасности. Годы президентства Сержа Саргсяна показали, что в вопросе обеспечения безопасности он провалился. Эмиграция, экономический откат, рост бедности, сокращение инвестиций, бегство капитала, нанесенный печально известной «футбольной» дипломатией урон и, как следствие всего этого, нежелательные итоги четырехдневных боев в апреле 2016 года – яркое тому подтверждение.
Что касается прогресса, то здесь прибегли к политтехнологическому блефу.
Опросы и экспертные оценки показывают, что внутри властной системы наиболее высоким рейтингом обладает премьер Карен Карапетян. Об этом знает также Серж Саргсян, который спрятался за ним и пытается использовать данный рейтинг.
Почему же Карапетян согласился на эту роль, вопрос другой. В данном случае блеф в том, что Карапетяна в списке РПА нет, а ставку Саргсян делает на возглавляющего список РПА Вигена Саркисяна, которого спокойно может использовать в рамках своих личных планов в качестве наместника. Действующая при Саргсяне пресса уже ввела в оборот тезис о том, что руководитель РПА «кинет» Карапетяна и попытается воспроизвести в 2018 году свою власть в статусе премьера.
Саргсян и не скрывает, что хочет остаться у руля госуправления. Следовательно, блефом является то, что у правящей силы присутствует желание изменений и стремление к обеспечению прогресса.
Да и, пока обеспечивающим безопасность остается Серж Саргсян, пусть даже Адам Смит, Джон Кейнс и все лауреаты Нобелевской премии по экономике вместе взятые десантируются в Армении, наша экономика прогресса не добьется. Проводимая Сержем Саргсяном политика и его представления о системе государственного управления являются серьезнейшими угрозами безопасности Армении и Арцаха. Так что, избранный президентским дворцом лозунг сам по себе звучит как угроза.
По части же песни-ролика практически всё сказано в интернете: преподнесена фальшивая Армения – в псевдоцветах и фальшивых эмоциях. Ролик не спасли даже фальшивые «селфи» и «менеджер» ударных инструментов, так как стиль регги и «сочные» кадры не имеют какого-либо отношения к Армении, которую построил и хочет продолжить строить Серж Саргсян.
В возглавляемой Сержем Саргсяном системе управления доминируют рабис, распущенные нравы и азиатское мышление. Так что, регги и «ударником» подменить реальность не удастся. Тем более что все знают: самой хитовой в ходе властных застолий является песня «Патронташ» – в сопровождении ставшего «классическим» президентского танца.