Ընտրություններ և ռեսուրսներ
ԱԺ ընտրությունների քարոզչամեկնարկը որոշ դիտարկումներ իրականացնելու հնարավորություն է տալիս։ Մասնավորապես, ակնհայտ է, թե ռեսուրսային (առաջնորդող թիմեր, ծրագրեր, փող, մարդկային ռեսուրսներ, կառույցներ, քարոզչանյութեր և այլն) առումով քաղաքական միավորներն ինչ քաշային կատեգորիայում են գտնվում։
Կազմակերպվածությունն ու ռեսուրսներն այս փուլում կարևոր նշանակություն ունեն և էականորեն կարող են ազդել արդյունքների վրա։
Եթե ընտրություններին մասնակցող ուժերին բաժանենք այս տեսանկյունից, ապա կունենանք երեք խմբեր՝ փոքր, միջին և առաջատարներ։
Սկսենք փոքրից։
Ռեսուրսային առումով ամենաթույլը կոմունիստներն են։ Այս խմբի մեջ է նաև «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը։
Միջին խմբում «Ելք» դաշինքն է։ Ըստ ամենայնի՝ խոստացված ռեսուրսներն այս դաշինքին չեն հատկացվել, քանզի փող տվողները (դժվար չէ կռահել, թե ովքեր) այլ դաշինքի՝ «Կոնգրես–ՀԺԿ»–ին են ավելի շատ օժանդակում (ՀԱԿ–ը ռեսուրսային առումով վատ չի զգում իրեն, ինչը, թերևս, «ներազգային միասնականության» հետևանք է. պատահական չէ, որ սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը և «անկախ» մամուլը վատ աչքով չեն նայում այս ուժին), իսկ «Ելք»–ի վրա թողել են իշխանությունների ընդդիմախոսների դեմ ընդդիմություն անելու դերակատարումը։
Դատելով ամենից՝ քարոզչական, կազմակերպչական ու այլ տիպի ռեսուրսներով առաջատարների խմբում են «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքը, «Ծառուկյան» դաշինքը, ՀՀԿ–ն, ՀՅԴ–ն ու «Հայկական վերածնունդը»։ Հարցն այն չէ, թե ով ինչպես է օգտագործում այդ ռեսուրսը, և ում մոտ հատկապես որ ռեսուրսային բաղադրիչն է ուժեղ. տվյալ դեպքում մենք արձանագրում ենք «չոր» փաստը՝ հաշվի առնելով մի շարք գործոններ (Բ26–ն, ակնհայտորեն, աշխատում է ՕՐՕ դաշինքի դեմ, քանզի այն միակ ուժն է, որը որևէ կերպ չի վերահսկվում իշխանությունների կողմից)։

Начало агиткампании на парламентских выборах дает возможность сделать некоторые предварительные выводы. В частности, становится очевидно, в каких весовых категориях в ресурсном отношении (ведущие силы, программы, финансы, человеческие ресурсы, территориальные структуры, формы агитации и др.) находятся политические единицы.
Организованность и ресурсы на данном этапе имеют важное значение и могут оказать на результаты существенное влияние.
Если разделить участвующие в выборах силы с этой точки зрения, то получим 3 группы – малую, среднюю и лидирующую.
Начнем с малой.
В ресурсном плане самыми слабыми являются коммунисты. В этой группе находится также партия «Свободные демократы».
В средней группе альянс «Выход». Судя по всему, обещанных ресурсов данный альянс так и не получил, так как спонсоры (нетрудно догадаться, о ком речь) больше помогают другому альянсу – АНК-НПА (в ресурсном отношении «Армянский национальный конгресс» чувствует себя неплохо, что, по-видимому, является следствием «внутринационального единства» – неслучайно, что социолог Агарон Адибекян и «независимая» пресса относятся к данной силе весьма недурно), а «Выходу» оставили функцию по оппонированию оппонентам власти.
Судя по всему, в плане агитационных, организационных и иного рода ресурсов в лидерах находятся альянс «Оганян-Раффи-Осканян», альянс «Царукян», РПА, АРФД и «Армянское возрождение». Вопрос не в том, как каждая из сил использует эти ресурсы и у кокой из них сильнее та или иная составляющая. В данном случае мы констатирует «сухой» факт, учитывая ряд факторов (президентский дворец очевидным образом работает против альянса ОРО, так как он является единственной полностью неподконтрольной власти силой).