Սեյրան Օհանյան. «Չի՛ կարելի նման ընտրություններն իջեցնել բակի ասֆալտի մակարդակի»
Այս ընտրությունները ամենակարևորն են մեր պետության համար։ Սակայն ժողովրդի մեծամասնությունը դա դեռևս չի գիտակցում․ ճնշող մեծամասնությունը չգիտի, որ նախագահական ընտրություններ այլևս չեն լինելու։
Չի՛ կարելի նման ընտրություններն իջեցնել բակի ասֆալտի, թաղի լավ տղու, ծանոթ-բարեկամի մակարդակի։
Մեր երկիրը կանգնած է չափազանց բարդ մարտահրավերների առաջ՝ ռազմական ագրեսիայի վտանգ, տարածաշրջանային լարվածություն, տարածաշրջանային բարդ գործընթացներ, տնտեսության խոր անկման միտումներ և այլն։
Ես կոչ եմ անում մեր ժողովրդին զգոն և վճռական լինել։
Ժողովուրդը պետք է ստիպի, որ քաղաքական, իշխանական վերանախավերը համարժեք քայլեր ձեռնարկեն գոյություն ունեցող մարտահրավերներին դիմակայելու ուղղությամբ։
Ես մերժում եմ և չափազանց վտանգավոր եմ համարում, այսպես կոչված, «ջայլամի» քաղաքականութունը, որ վարում է հայաստանյան վերնախավը։ Չխոսել սուր մարտահրավերների մասին չի նշանակում, թե այդ մարտահրավերները չկան։
Վերջին ժամանակաշրջանում բոլորս ականատես ենք լինում՝ ինչպես են մեր հարևանները՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը, ընդարձակում իրենց ռազմական, տնտեսական հնարավորությունները, ազդեցության ոլորտները և հզոր գերտերությունների հետ համագործակցության նոր ֆորմատներ են փորձում ձևավորել։
Ես ուղղակի ապշում եմ. հայաստանյան վերնախավը՝ մեր իշխանությունը, լռում է այնպես, կարծես Հայաստանը չի գտնվում այս տարածաշրջանում, և դա, ինչ-որ չափով, նաև Հայաստանին չի վերաբերում։
Իշխանության անգործության, իշխանության՝ իր անելիքը չիմանալու «գինը», ի վերջո, վճարելու է մեր ժողովուրդը։
Այդ պատճառով ես սթափության կոչ եմ անում բոլո՛ր գործիչներին և հատկապես ժողովրդին։
Ես կոչ եմ անում բոլոր ազդեցիկ քաղաքական ուժերի ղեկավարներին բաց երկխոսության, բաց քննարկման այս թեմաների վերաբերյալ։ Չի՛ կարելի քաղաքական իշխանություն ձևավորելիս կենտրոնանալ միայն կենցաղային խնդիրների շուրջ։
Միևնույն է՝ իրական կյանքը, վաղ թե ուշ, մեզ ստիպելու է ուղիղ նայել բոլոր մարտահրավերների աչքերին, իսկ ես գիտեմ, որ լուրջ վտանգները, լուրջ սպառնալիքները հաղթահարում են միայն ուղիղ դրանց աչքերի մեջ նայելով և ճշմարիտ ուղիներ գտնելով։ Եվ համոզված եմ` այդպիսի ծրագրեր կարող է իրականացնել միայն ժողովրդի կողմից ճշմարտապես ընտրված և նրա վստահությունը անվերապահորեն վայելող իշխանությունը։

Сейран Оганян: «Нельзя опускать подобные выборы на уровень дворового асфальта!»
Данные выборы являются самыми важными для нашего государства. Однако большинство народа этого пока не осознает: подавляющее большинство не знает, что президентских выборов впредь не будет.
Нельзя опускать подобные выборы на уровень дворового асфальта, хорошего парня с района и знакомого-родственника!
Наша страна стоит перед крайне сложными вызовами: угроза военной агрессии, региональная напряженность, сложные региональные процессы, тенденция на глубокий спад экономики и др.
Я призываю наш народ быть бдительным и решительным.
Народ должен заставить политические, властные элиты предпринять адекватные шаги в деле противостояния имеющимся вызовам.
Я отвергаю и считаю крайне опасной так называемую «страусиную» политику, которую проводит элита страны. Нежелание говорить об острых вызовах еще не означает их отсутствия.
В последний период мы являемся очевидцами того, как наши соседи – Турция и Азербайджан – расширяют свои военные, экономические возможности, сферы влияния и пытаются сформировать новые форматы сотрудничества со сверхдержавами.
Я попросту поражаюсь тому, как правящая элита страны, наши власти молчат – так, будто Армения не находится в этом регионе и это не касается, пусть даже отчасти, также ее.
За бездействие власти и незнание ею своих задач, в конце концов, будет вынужден заплатить народ.
Именно поэтому я призываю всех деятелей и в особенности народ отрезвиться.
Призываю руководителей всех влиятельных политических сил к открытому диалогу, открытому обсуждению данных тем. Нельзя, формируя политическую власть, концентрироваться лишь на бытовых проблемах.
Всё равно реальная жизнь, рано или поздно, заставит нас взглянуть всем вызовам в глаза, а я знаю, что серьезная опасность, серьезные угрозы преодолеваются лишь неприкрытым взглядом на них и нахождением верных путей их решения. Я убежден, что подобные программы могут реализовать лишь подлинно избранные народом и пользующиеся его беспрекословным доверием власти.