Արամ Հարությունյան. «Եթե պետք լինի, որևէ մեկի հողամասում կարող է նույնիսկ «Իսկանդեր» հայտնաբերեն»
–Ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՀ ԱԱԾ–ի կողմից ԼՂՀ ՊՆ և ՊԲ նախկին հրամանատար, Արցախի հերոս, գեներալ–լեյտենանտ Սամվել Բաբայանի ձերբակալումը։
–Ակնհայտ է, որ դա քաղաքական ենթատեքստ ունի։ Քարոզարշավի ընթացքը ցույց է տալիս, որ իշխանությունների համար վտանգ ներկայացնող միակ ուժը, որը երբեք երկխոսության չի գնա ՀՀԿ–ի հետ, «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքն է։ Սամվել Բաբայանը համակրանք ունի այդ դաշինքի նկատմամբ, և այն մարդիկ, ովքեր հավատում են Սամվել Բաբայանին և գնահատում են նրա գործունեությունն Արցախյան պատերազմի ժամանակ, և, ընդհանրապես, որպես մարդ, բնականաբար, իրենց ձայնը պիտի տան «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքին։ Իշխանությունները տեսնելով, որ աստիճանաբար ՕՐՕ–ի վարկանիշը բարձրանում է, և ժողովուրդը համոզվում է, որ իրական ընդդիմությունը հենց այդ դաշինքն է և այն մարդիկ, ովքեր գտնում են, որ այս իշխանությունը սպառնալիք է երկրի անվտանգությանը, բնական է՝ պիտի փորձեն վախի մթնոլորտ ստեղծել։ Իրենք հասկանում են, որ ընտրությունների ժամանակ եթե իշխող կուսակցությունը ստանա մեծամասնությունը, նշանակում է ապացուցել, որ տասը հատ զրոն հավասար է տասի։ Իսկ այն, որ այդ ձերբակալությունը փորձում են կապել Վրաստանից բերված զենքի հետ, մենք իշխանությունների ձեռագիրը լավ գիտենք, ու եթե պետք լինի, ապա որևէ մեկի հողամասում կարող է նույնիսկ «Իսկանդեր» հայտնաբերեն։
–Ի՞նչ եք կարծում՝ իշխանության նման գործելաոճը ինչի՞ կվերաճի. արդյոք հանրությունը թույլ կտա՞, որ հանգիստ հասնի իր նպատակին։
–Իշխանությունը միշտ էլ փորձում է կտրուկ քայլերով սրելով վիճակը՝ առավելություն ստանալ՝ մտածելով, որ հասարակությունը կամ քաղաքական ուժերն արձագանք չեն տա, ինչպես տարբեր ժամանակներում իրենց դա հաջողվել է։ Բայց համոզված եմ, որ «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքը, այդ թվում նաև՝ մեր կուսակցությունը և այլ քաղաքական ուժեր ու գործիչներ, կմիանան, և այսօր բոլորիս խնդիրն է կանգնել այս դաշինքի կողքին, քանի որ հասկանում ենք, որ երկրում քաղաքական իրավիճակ փոխելու միակ տարբերակը հնարավոր է ՕՐՕ դաշինքով։

Арам Арутюнян: «Если понадобится, у любого в огороде могут найти даже «Искандер»»
-Как Вы оцениваете задержание Службой национальной безопасности бывшего командующего Армией обороны, экс-министра обороны НКР, героя Арцаха генерал-лейтенанта Самвела Бабаяна?
-Очевидно, что это имеет политический подтекст. Ход предвыборной агиткампании показывает, что единственной силой, которая представляет для властей угрозу и которая никогда не шла на диалог с РПА, является альянс «Оганян-Раффи-Осканян». Самвел Бабаян не скрывает свои симпатии в отношении данного альянса, и те люди, которые верят Бабаяну и ценят его вклад в побуду в Арцахской войне, как и остальные простые граждане, естественно, должны отдать свои голоса за этот альянс. Видя, что рейтинг ОРО постепенно растет и народ убеждается в их реальной оппозиционности, власти пытаются посеять атмосферу страха в среде людей, считающих их угрозой безопасности страны. Что касается попыток связать задержание с ввезенным из Грузии оружием, то почерк властей нам прекрасно известен, и если понадобится, у любого в огороде могут найти даже «Искандер».
-Во что, по-вашему, может перерасти подобное поведение властей: позволит ли им общество спокойно добиться своих целей?
-Власти всегда пытаются обострить ситуацию посредством резких шагов, чтобы добиться преимущества, полагая, что общество или политические силы не проявят адекватной реакции, как это был в различные периоды. Однако я убежден, что альянс «Оганян-Раффи-Осканян» и остальные политические силы и деятели, в том числе наша партия, объединятся, и задачей всех нас сегодня будет поддержка альянса, так как мы понимаем, что единственный вариант изменения политической ситуации в стране возможен посредством ОРО.