ԱԱԾ–ն Սամվել Բաբայանին կալանավորելու հայցով մտել է դատարան
ԱԱԾ–ն Սամվել Բաբայանին կալանավորելու հայցով մտել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան։ Դատարանը բավարարել է 2 ամսով Բաբայանին կալանավորելու հայցը։
Հիշեցնենք, որ Բաբայանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։ Նրան սկզբում բերման էին ենթարկել, ապա ձերբակալել։ Այժմ մեկ հոգու շինծու, անհիմն և ենթադրության հիման վրա տված ցուցմունքով կալանքի որոշում են կայացնում։
Ակնհայտ է, որ Բաբայանի դեմ «թխված» գործը քաղաքական է և պայմանավորված է ԱԺ ընտրություններով։ Կա նաև տեսակետ, որ գործը ոչ միայն ներքաղաքական ենթատեքստ ունի, այլ նաև կապված է Ղարաբաղի հարցի հետ։

Самвел Бабаян арестован на 2 месяца
Служба национальной безопасности РА обратилась в суд общей юрисдикции столичных административных округов Кентрон и Норк-Мараш с ходатайством об аресте Самвела Бабаяна сроком на 2 месяца, которое было удовлетворено.
Напомним, что ранее Бабаян не признал выдвинутого ему обвинения. 22 марта он был подвергнут приводу, затем задержан. Сейчас на основе показаний одного человека принято решение о его аресте.
Очевидно, что сфабрикованное против Бабаяна дело носит политический характер и обусловлено парламентскими выборами. Есть также мнение, что дело имеет не только внутриполитический подтекст, но и связано с карабахским вопросом.