ԱՄՆ կոնգրեսական. «Հայոց ցեղասպանության փաստը պետք է մեկընդմիշտ ճանաչվի»
Հայոց ցեղասպանության փաստը պետք է մեկ ընդ միշտ ճանաչվի: Այս մասին «Ամերիկայի Ձայն»-ին ասել է ԱՄՆ կոնգրեսական Դեյվ Թրոթը, ով Ներկայացուցիչների պալատ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման եւ ապագայի ցեղասպանությունների կանխարգելման օրենքի նոր նախագիծ է ներկայացրել.
«Կարծում եմ՝ Միացյալ Նահանգների համար շատ կարեւոր է մեկ ընդ միշտ վերջ դնել այս բանավեճին՝ ճանաչելով եղածը: Դա կարեւոր է նաեւ հայ ժողովրդի համար»:
Կոնգրեսականի խոսքով՝ նման օրինագծեր նախկինում նույնպես ներկայացվել են Կոնգրես, սակայն, վերջին տարիներին անհրաժեշտ մեծամասնություն չեն հավաքել.
«Այդ նախագծերը երբեք նախագահի աշխատասեղանին ստորագրման համար չեն հասել: Նախագահ Օբաման սենատոր եղած շրջանում ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն նախագահ դառնալուց հետո ինչ-որ պատճառով փոխել էր դիրքորոշումը»:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին՝ հայ-ամերիկյան բարեկամության խմբի համանախագահ Ֆրենք Փալոնը նշեց, որ այսօր Մեծ եղեռնը հայտնի եւ ճանաչված է աշխարհում ավելի քան երբեւէ.
«Մենք վճռական ենք տրամադրված Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը հասնելու գործում: Չգիտեմ, թե երբ դա տեղի կունենա, սակայն, կասկած չունեմ, որ անխուսափելի է: Ես էլ իմ կողմից կշարունակեմ խթանել այդ գործընթացը»:
Կոնգրեսականը հիշեցրեց նաեւ, որ հայ-ամերիկյան բարեկամության խմբի անդամները, մի քանի տասնյակ կոնգրեսականներ, նամակ են ուղղել Սպիտակ տուն՝ կոչ անելով նախագահ Դոնալդ Թրամփին, հետեւելով նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի օրինակին, ապրիլի 24-ին հատուկ հայտարարությամբ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը. չէ՞ որ միայն անցյալի ցեղասպանությունների ճանաչմամբ եւ դատապարտմամբ է հնարավոր կանխել ցեղասպանություններն ապագայում.
«Ցեղասպանության այս անեծքը դեռ մեր վրա է, սակայն, որքան շատ խոսենք այդ մասին, լինեն դա Հայոց թե այլ ցեղասպանություններ, այդքան քիչ է հավանականությունը, որ այն կրկին տեղի կունենա»:

Конгрессмен США: «Факт Геноцида армян должен быть признан раз и навсегда»
Факт Геноцида армян должен быть признан раз и навсегда. Об этом заявил в интервью радиостанции «Голос Америки» конгрессмен США Дейв Тротт, который в Палате представителей представил новый проект закона о признании и осуждении Геноцида армян и предотвращении новых геноцидов, передает «Новости-Армения».
«Думаю, для США очень важно раз и навсегда закончить эту дискуссию, признав происшедшее. Это также важно для армянского народа», – сказал Тротт.
По его словам, подобные законопроекты и прежде представлялись в Конгрессе, однако в последние годы они не набирали необходимого большинства.
«Эти законопроекты никогда не доходили до рабочего стола президента для подписания. Обама, будучи сенатором, признавал Геноцид армян, но, став президентом, по каким-то причинам изменил свою позицию», – сказал конгрессмен.
В свою очередь сопредседатель армяно-американской группы дружбы Конгресса США Фрэнк Паллоне отметил, что сегодня Геноцид армян известен и признан во всем мире более чем когда-либо.
«Мы решительно настроены в деле достижения признания Геноцида армян в Конгрессе. Не знаю, когда это произойдет, но не сомневаюсь, что это неизбежно. Я же со своей стороны продолжу содействовать этому процессу», – сказал Паллоне.
Он также напомнил о том, что члены армяно-американской группы дружбы, несколько десятков конгрессменов направили письмо в Белый дом, призвав президента Дональда Трампа, следуя примеру президента Рональда Рейгана, 24 апреля специальным заявлением признать Геноцид армян. Ведь только признанием и осуждением прошлых геноцидов, по мнению Паллоне, можно предотвратить подобное в будущем.
«Чем больше мы об этом будем говорить, будь это Геноцид армян или другие, тем меньше вероятность того, что это произойдет снова», – заявил конгрессмен.