«ԼՂ հակամարտության թեման շատ նուրբ հարց է, և բանակցությունների մանրամասները գաղտնի բնույթ են կրում»
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը մեր անվերապահ արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների թվում է»,– ԱՊԱ–ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
Ռուս դիվանագետը շեշտել է. «Մենք անտարբեր չենք մեր հարևան տարածաշրջանում տեղի ունեցողի նկատմամբ։ Մենք շահագրգռված ենք, որ այնտեղ վերականգնվեն խաղաղությունը և անդորրը, բացվեն սահմանները, վերադառնան փախստականները, վերականգնվեն առևտրատնտեսական կապերը»։
ՌԴ արտաքին գեևատեսչության ղեկավարն ընդգծել է՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման հարցը մշտապես կարևոր տեղ է զբաղեցնում Ալիևի և Սերժ Սարգսյանի հետ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումների ժամանակ՝ հավելելով, որ խնդիրն առարկայական քննարկվել է մարտի 15-ին Մոսկվա Սերժ Սարգսյանի այցի ընթացքում:
«Հարկավոր է հաշվի առնել, որ ղարաբաղյան հակամարտության թեման շատ նուրբ հարց է, այդ պատճառով բանակցությունների մանրամասները գաղտնի բնույթ են կրում։ Դրա հետ մեկտեղ՝ կարող եմ ասել, որ շատ ասպեկտներ արդեն համաձայնեցվել են: Մնացել է մի քանի հարց: Բայց դրանք ամենաբարդն են»,- նշել է Լավրովը՝ հավելելով, որ համաձայնություն ձեռք բերել դեռ չի հաջողվել, սակայն «աշխատանքը շարունակվում է»:

Лавров: «Многие аспекты урегулирования в Нагорном Карабахе уже согласовали»
Вопрос урегулирования в Нагорном Карабахе является крайне деликатным, поэтому детали переговоров не разглашаются, однако ряд аспектов уже согласован, осталось прийти к консенсусу по нескольким самым сложным вопросам. Как передает РИА «Новости», об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Следует иметь в виду, что тема НКУ – очень деликатный сюжет, поэтому детали переговоров носят конфиденциальный характер. Вместе с тем могу сказать, что многие аспекты уже согласованы. Осталось несколько вопросов. Но они самые сложные. К консенсусу пока прийти не удалось. Тем не менее, работа продолжается», – заявил глава российского внешнеполитического ведомства в интервью агентству «Азери-Пресс».
Он напомнил, что эта тема очень активно обсуждается на самом высоком уровне в ходе встреч руководства России, Армении и Азербайджана.
«Проблематика НКУ неизменно занимает важное место на встречах Владимира Путина с руководителями Азербайджана и Армении… Разумеется, не остаются в стороне руководители внешнеполитических ведомств», – сказал Лавров, добавив, что «содержательный разговор на эту тему» состоялся в феврале с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном, а в начале марта – с главой внешнеполитического ведомства Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.