«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքը պահանջով դիմել է ԿԸՀ
Այսօր «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքը դիմել է ԿԸՀ՝ պահանջելով ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության եւ իր մասնագետների անմիջական մասնակցությամբ ընտրական տեղամասերում հատուկ սարքերով ձեռք բերված մատնահետքերը միավորել մեկ ընդհանուր բազայում եւ անցկացնել համեմատական վերլուծություն՝ պարզելու համար, թե արդյոք կան մատնահետքերի համընկնում, թե՝ ոչ:
Ներկայացնում ենք դիմումի տեքստը.
Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողով
նախագահ պրն Տիգրան Մուկուչյանին
Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան դաշինք ԿԸՀներկայացուցիչ
Անդրանիկ Գրիգորյանից
Հեռ. 093211908
ԴԻՄՈՒՄ
2017թ. ապրիլի 2-ի ԱԺ ընտրությունների ընտրողների մասնակցության թիվը՝ 1 մլն 574 հազար 947, լուրջ կասկած է առաջացրել հանրության շրջանում: Ստացվել են բազմաթիվ ահազանգեր առ այն, որ տեղի են ունեցել են հին, հնամաշ, վերակազմված եւ ժամկետով երկարացված անձնագրերով կրկնաքվեարկություններ: Մեր ունեցած տեղեկություններով, կրկնաքվեարկությունը տեղի է ունեցել նույն անձի տարբեր անձնագրերով տարբեր տեղամասերում քվեարկելու ճանապարհով, քանի որ Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովը չի ապահովել Հայաստանի ամբողջ տարածքում մատնահետքերի միասնական ստուգման հնարավորությունը մեկ ցանցով, թեեւ փաստացի շուրջ 1500 տեղամասերում ունեցել է ցանց, որի կիրառմամբ կատարվել է նաեւ առցանց տեսահեռարձակում: Այսպիսով, ԿԸՀ-ն թույլ է տվել նման կրկնաքվեարկության հնարավորություն՝ չձեւավորելով մատնահետքերը նույնականացնող սարքերից ստացվող տեղեկատվության միասնական բազա ամբողջ հանրապետության տարածքում:
Հաշվի առվելով վերը շարադրվածը՝ պահանջում ենք ԿԸՀ-ից ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության եւ մեր մասնագետների անմիջական մասնակցությամբ ընտրական տեղամասերում հատուկ սարքերով ձեռք բերված մատնահետքերը միավորել մեկ ընդհանուր բազայում եւ անցկացնել համեմատական վերլուծություն՝ պարզելու համար, թե արդյոք կան մատնահետքերի համընկնում, թե՝ ոչ: Նման համընկնումների ծավալները ճշտելուց հետո հնարավոր կլինի կամ հաստատել կամ հերքել կեղծ անձնագրերով զանգվածայնորեն կրքնաքվեարկության իրականացման կասկածները:

Альянс «Оганян-Раффи-Осканян» обратился с требованием в ЦИК
Альянс «Оганян-Раффи-Осканян» обратился в Центральную избирательную комиссию РА с требованием объединить в единую базу данных информацию, полученную в результате сканирования отпечатков пальцев избирателей, проголосовавших на парламентских выборах в Армении, и провести ее сравнительный анализ для выяснения возможности совпадения отпечатков, то есть случаев повторного голосования.
Председателю Центральной избирательной
комиссии г-ну Тиграну Мукучяну
от представителя альянса «Оганян-Раффи-Осканян»
в ЦИК Андраника Григоряна
ОБРАЩЕНИЕ
Число участников парламентских выборов 2 апреля 2017г. – 1 млн. 574 тыс. 947 – породило серьезные подозрения среди общественности. Было также получено множество тревожных сообщений о многократных голосованиях посредством старых, изношенных, переделанных и продленных паспортов. По нашим сведениям, многократные голосования были произведены одним лицом в различных избирательных участках, так как Центральная избирательная комиссия не обеспечила возможность сверки отпечатков пальцев в единой сети по всей территории Армении, хотя имело подобную техническую возможность через уже налаженную сеть в 1500 избиркомах, через которую производилась онлайн трансляция хода голосования. Таким образом, ЦИК допустила возможность подобного многократного голосования, не сформировав единой базы данных, получаемых из аппаратов идентификации отпечатков пальцев по всей территории республики.
Учитывая вышеуказанные сообщения, требуем от ЦИК объединить данные отпечатков пальцев, полученных с аппаратов идентификации, действовавших в местных избирательных комиссиях в единую базу и провести сравнительный анализ для выяснения совпадений отпечатков пальцев, и сделать это при непосредственном участии специалистов от наблюдательной миссии ОБСЕ и наших специалистов. После выяснения масштабов подобный совпадений будет возможно подтвердить или опровергнуть подозрения о многократных голосованиях посредством фальшивых паспортов.