Լեգիտիմություն՝ ըստ SAS-ի Արտակի ու «Ելք»-ի
Անցած խորհրդարանական ընտրություններին տարբեր գնահատականներ են տրվում: Հիմնական տեսակետն այն է, որ դրանք աննախադեպ ծավալի ընտրակաշառքի միջոցով աննախադեպ ձևով կեղծվել են:
Կան նաև մարդիկ, ովքեր լեգիտիմ են համարում ընտրությունները, բայց դե, դա էլ հարաբերական է:
Քաղաքական լեգիտիմությունն ունի իրավական ու բարոյահոգեբանական կողմ:
Օրինակ՝ ըստ ՀՀԿ-ական օդիոզ դեմքերի (Աշոտյան Արմեն, Ավագյան Կարեն և այլն) ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած ընտրությունները լեգիտիմ են:
Ընտրությունները լեգիտիմ են նաև «Ելք» դաշինքը գլխավորող եռյակի համար, քանզի Սերժ Սարգսյանն իր խոսքի տերը եղավ (ՀՀԿ ղեկավարը հիմնականում իր խոսքի տերն է լինում նման դեպքերում) և «տռուբաների» օգնությամբ «գարաժների» վրա մագլցող Նիկոլ Փաշինյանին հերթական անգամ պատգամավոր դարձրեց: Ասել է թե՝ այն, ինչ մինչև ընտրություններն ասել էր ՍԴ-ի Գագիկ Հարությունյանը Արամ Սարգսյանի տանը, իրականացավ:
Մինչև ձայնագրության հրապարակումն ընտրությունները լեգիտիմ էին նաև ՀՀԿ-ի գաղափարական թևի ներկայացուցիչ Արտակ Սարգսյանի՝ SAS-ի Արտակի համար, սակայն հիմա խախտվել է «կոնվենցիան», և նա հաստատ սեփական տան խոհանոցում ոչ լեգիտիմ է համարում խորհրդարանական ընտրությունները: Բա ինչպե՞ս չհամարի: Հա՛մ «վերևների» հետ համաձայնեցված աշխատեց, հա՛մ այդքան փող ծախսեց, հա՛մ այդքան ձայն բերեց, համ էլ Բ26-ից փչացնում են իրեն՝ կարծես «ռեյտինգայիններից» միայն ինքն է այդ ոճով աշխատել նախընտրական փուլում:
Մի խոսքով, լեգիտիմությունը «բեզռազմեռնի» հասկացություն է: Մեկ տեսար՝ կա, մեկ էլ տեսար՝ հայտնվել է ՀՀԿ-ի «պադվալում» կամ էլ SAS-ի վաճառասեղանին: Կոկորդիլոսի կողքին:

Легитимность в понимании Артака SAS-а и «Выхода»
Прошедшим парламентским выборам даются различные оценки. Основным подходом является то, что они были беспрецедентным образом сфальсифицированы посредством невиданных до сих пор масштабов избирательных подкупов.
Есть также люди, которые считают выборы легитимными, но и это весьма относительно.
У политической легитимности есть правовая и морально-психологическая стороны.
Например, для одиозных представителей РПА (Ашотян Армена, Авагян Карена и др.) состоявшиеся 2 апреля выборы легитимны.
Выборы легитимны также для первой тройки альянса «Выход», так как Серж Саргсян остался верен своему обещанию (руководитель РПА в основном держит своё слово лишь в подобных случаях) и в очередной раз сделал скачущего по крышам гаражей и домов Никола Пашиняна депутатом. То есть заявленное до выборов председателем Конституционного суда Гагиком Арутюняном в доме Арама Саркисяна исполнилось.
До публикации аудиозаписей выборы были легитимны также для представителя идеологического крыла РПА Артака СаркисянаАртака SAS-а, но «конвенция» была нарушена, и хотя бы у себя дома на кухне он, наверняка, считает парламентские выборы нелегитимными. А как не считать, если и работал согласованно с «верхами», и раздал столько денег, и привел столько голосов, удостоившись при этом «порчи» со стороны президентского дворца, будто он один из «рейтинговых» работал в предвыборный период в подобном стиле?
Словом, легитимность – понятие безразмерное. То она есть, то её нет. Она может оказаться как в «подвале» РПА, так и на прилавках сети SAS. Рядом с копчеными крокодилами.