Դրոշմապիտակավորման ենթակա ապրանքատեսակների ցանկը կարո՞ղ է ընդլայնվել
Դեկտեմբերի 13-ին իր արտահերթ նիստում խորհրդարանը քննարկել է կառավարության ներկայացրած «Առևտրի և ծառայությունների մասին » օրինագիծը: Այս օրինագծի նպատակը որոշ ապրանքների' դրոշմապիտակներով պարտադիր դրոշմավորման օրենսդրական հիմքերի ձևավորումն է: Առաջարկվում է ընդլայնել պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ապրանքների ցանկը' դրանում ներառելով կենդանական պահածոների որոշ տեսակները, մրգահյութերը, բնական կամ արհեստական հանքային ջրերը, ոչ ալկոհոլային խմիչքները, գարեջուրը, կոկտեյլները, փաթեթավորված սուրճը և թեյը, տեսաձայնային սկավառակները, ինչպես նաև ՀՀ-ում կազմակերպվող թատերական, մարզական և զվարճանքի միջոցառումների տոմսերը:
Օրինագծի հարակից զեկուցող, ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը «7օր»-ին ասել է, որ Ազգային ժողովը առարկություն ուներ օրինագծի մեխանիզմի իրականացման առումով: Նա նշել է, որ սկզբունքային ևս մեկ հարց կար' դա ապրանքատեսակների ցանկի սահմանափակումն էր: Ըստ նրա՝ դրանց ցանկը սահմանափակել չի կարելի:
-Ապրանքատեսակների ցանկի անվանումները հաստատվելու են միայն և միայն օրենքում, այսինքն, չի կարող կառավարությունն ինքը որոշում կայացնի, ասենք, հանքային ջուրը հանի, սովորական ջուրը մտցնի կամ փաթեթավորված մի ապրանքատեսակ հանի, մյուսը մտցնի: Դա լինելու է միայն և միայն օրենքով,- ընդգծել է նա:
Երեկ նիստի ժամանակ Վ.Այվազյանն արձագանքելով այն դիտարկմանը, թե ինչով է պայմանավորված օրենքում նշված ապրանքատեսակները դրոշմապիտակավորելու որոշումը և եթե կառավարությունն իսկապես ցանկանում է պայքարել ստվերի դեմ, ապա ինչու չի ներառել ավելի խոշոր ոլորտները՝ ասել էր, որ կարելի է առաջարկություն անել և այդ ապրանքատեսակների ցանկն ընդլայնել, օրինակ' ընդգրկելով շաքարը, ձեթը, ինչու չէ, նաև դեղորայքը:
Այս կապակցությամբ նա ասել է, որ իր առաջարկությունը նրանում էր կայանում, որ հասկանալի չէ, թե ինչով է պայմանավորված այդ ապրանքատեսակների ցանկը:
«Հիմնավորում չկա՞» հարցին ի պատասխան, Վարդան Այվազյանն ասել է, որ այդ ցանկը հիմնավորվում է որոշակի ռիսկերի առկայությամբ:

Список подлежащих обязательной маркировке товаров может быть расширен?
13-го декабря на своем внеочередном заседании Национальное собрание РА обсудило представленный правительством законопроект «О торговле и услугах».
Целью этого законопроекта является формирование законодательной базы для обязательной маркировки. Предлагается расширить перечень подлежащих обязательной маркировке товаров, включив в него  некоторые виды консервов, соки, минеральные воды, безалкогольные напитки, пиво, коктейли, фасованный кофе и чай, аудио и видеодиски, а также билеты организуемых в РА театральных, спортивных и развлекательных мероприятий.
Докладчик по законопроекту, председатель постоянной комиссии НС РА по экономическим вопросам Вардан Айвазян сказал «7or», что у Национального собрания было возражение относительно реализации механизма законопроекта. Он отметил, что был еще один принципиальный вопрос - ограничения перечня товаров.
«Наименования товаров перечня будут утверждены только законом, то есть, правительство не может само принять решение, скажем, об исключении минеральной воды из перечня или включении в него обычной воды. Это будет происходить лишь по закону», - подчеркнул он.
Отвечая во время заседания на вопрос о том, чем обусловлено решение о маркировке указанных в законе товаров и почему правительство не включило более крупные сферы, если оно, действительно, хочет бороться против теневой экономики, В. Айвазян сказал, что можно предложить расширить перечень этих товаров, включив туда, к примеру, сахар, подсолнечное масло, а также медикаменты.