Լ. Տեր-Պետրոսյանը, Ս. Սարգսյանը և Ռ. Էրդողանը. ընդհանրություններ և տարբերություններ
Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած «ֆուտբոլային» դիվանագիտության մեկնարկից հետո շատ է խոսվել այն մասին, որ ՀՀ 1-ին և 3-րդ նախագահների մոտեցումներն արտաքին քաղաքականության ոլորտում նույնն են։ Այդպիսի կարծիքների արմատավորմանը նպաստեցին նաև Լևոն Տեր-Պետրոսյանի քայլերը, երբ նա ողջունեց սարգսյանական «ֆուտբոլն» ու շտապեց հայտարարել Նոբելյան մրցանակի ապագա տիրոջ անունը։
Հայ ազգային կոնգրեսը ներկայացնող գործիչները, Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ, բազմիցս փորձել են հակառակն ապացուցել՝ նշելով, որ սխալ է նույնացնել Տեր-Պետրոսյանին ու Սարգսյանին հայ-թուրքականի մասով։ ՀԱԿ առաջնորդը նույնիսկ այդ վեճի շրջանակներում գիրք հրատարակեց, որտեղ ներկայացված էին իր ելույթներն ու գաղափարները խնդրո առարկայի շուրջ։
Հանուն արդարության  նշենք, որ Լ. Տեր-Պետրոսյանի և Ս. Սարգսյանի հայացքները Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման առումով իրոք տարբերվում են։ Նրանց միակ ընդհանրությունն այն է, որ երկուսն էլ գտնվում են, այսպես կոչված, քիրվայական տիրույթում։ Նրանցից մեկը քիրվայականության գաղափարախոսն է՝ սկսած 1991-ից, իսկ  մյուսը՝ այդ թեզի ներկայիս իրականացնողը, քաղաքական պլագիատ անողը, ով, սակայն, որոշ աղավաղումներով կյանքի կոչեց քիրվայականությունը, իսկ այժմ, տեսնելով այդ գաղափարների առաջացրած վտանգերն իր աթոռի ու երկրի համար (իրենք այն չեն, ինչ մեկ տարի առաջ ու արագ են սովորում), այժմ  փորձում է հետ պտտեցնել իր նախաձեռնած «գյուլապատումը»։
Հստակեցնելու համար Տեր-Պետրոսյանի ու Սարգսյանի հայացքներն ու մտադրությունները Հայաստանի համար կարևոր նշանակություն ունեցող հարցերում՝ նախ խտացված ձևով ներկայացնենք ՀՀ առաջին նախագահի պատկերացումները հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վերաբերյալ՝ բացառապես հիմնվելով ՀՀ առաջին նախագահի ելույթների, հարցազրույցների և հրապարակային գնահատականների վրա, իսկ այնուհետև կիրականացնենք 2 նախագահների պատկերացումների համեմատական վերլուծություն։
Եվ այսպես, Տեր-Պետրոսյանի հիմնական քաղաքական թեզն այն է, որ Հայաստանը զարգանալու հնարավորություն չունի, քանի դեռ հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական սահմանները չեն բացվել։ Ու քանի որ, ըստ նրա, մեզ այդ բաց սահմաններն անհրաժեշտ են օդ ու ջրի պես, ուստի ՀՀ-ն պետք  է նախաձեռնող դառնա այդ երկու հարևանների հետ հարաբերվելիս։ Ինչպես հայտնի է, Թուրքիայի հետ մենք ունենք 2 հիմնական խնդիր՝ Ցեղասպանության և սահմանների, իսկ Ադրբեջանի  հետ՝ Արցախի։
Թուրքիայի մասով Տեր-Պետրոսյանն առաջարկում է շուտափույթ կերպով ճանաչել Թուրքիայի և Հայաստանի միջև գոյություն ունեցող փաստացի սահմանը, իսկ Հայոց ցեղասպանության հարցը հանել ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգից՝ Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչման պահանջատիրոջ դերը վերապահելով  Սփյուռքին։
Ադրբեջանի հետ մեզ թշնամի դարձնող Արցախի հարցն, ըստ Տեր-Պետրոսյանի, նույնպես պետք է շուտափույթ լուծում գտնի, ու որպեսզի հասնենք դրան, անհրաժեշտ է գնալ փուլային լուծման՝ հանձնելով ազատագրված տարածքների մեծ մասը, «կռիվ» տալով Լաչինի միջանցքի համար և  ԼՂՀ կարգավիճակի հարցն ընդհանրապես հանելով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների օրակարգից (ուշագրավ է, որ Տեր-Պետրոսյանն իր 2009թ. նոյեմբերի 11-ի ելույթում մի փոքր «կոշտացրել» էր դիրքորոշումն Ադրբեջանի մասով. նրա բառապաշարում հայտնվել էին Արցախի վերջնական կարգավիճակին առնչվող ձևակերպումներ, ինչը նախկինում չի եղել)։
Ի դեպ, Տեր-Պետրոսյանն այժմ դրական տարրեր է տեսնում հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների փոխկապվածության մեջ, ինչի մասին բազմիցս խոսել է։
Ներկայացվածն  այն հիմնական մոտեցումն է, որն ունի Տեր-Պետրոսյանը ՀՀ անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ, և Հայաստանի հասարակությանը ներկայացվում է, թե սա այլընտրանքային մոտեցում է, և բերելու է մեր երկրի  բարգավաճմանը։
2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո Բաղրամյան 26-ում հայտնված Սերժ Սարգսյանի մասով դժվար է հստակորեն նշել, թե  որոնք են նրա պատկերացումները մեզ հետաքրքրող հարցերի շուրջ։ Մինչև ՀՀ նախագահ դառնալը հայտնի էր միայն, որ Սարգսյանն Աղդամը չի համարում իր հայրենիքը, բայց թե դրանից այն կողմ  ուրիշ էլ  ի՞նչ  կար  նրա հոգու խորքում, պարզ չէր։ Լինելով գորշ և քչախոս գործիչ՝ նա բացահայտված չէր հայ հանրության համար։  Այդ հետո պիտի պարզվեր, որ երբ «ազատ, բայց պատասխանատու» հեռուստաընկերությունները 2008-ի նախընտրական փուլում քննադատում էին Սարգսյանի հիմնական մրցակից Տեր-Պետրոսյանի՝ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի ուղղությամբ նախաձեռնողական լինելու պատրաստակամությունը, ՀՀԿ առաջնորդը թաքուն «արտասվել» է, քանի որ ինքն էլ էր պատրաստվում նախաձեռնող դառնալ, կամ էլ հընթացս որոշեց խլել իր հակառակորդի «թուրքական» դրոշը։ Մի խոսքով՝ Սարգսյանը «թաքնված տաղանդ» դուրս եկավ։
Փորձելով ներքին լեգիտիմության դեֆիցիտը լրացնել կտրուկ քայլերով ու բավարարել հանրության հեղափոխական տրամադրությունների պահանջները (որոնք, ի դեպ,  ավելի շատ ներքին բնույթ ունեին, քան արտաքին)՝ Ս. Սարգսյանը փոխ առավ իր  ախոյանի գաղափարների մի մասն ու նետվեց արտաքին քաղաքականության հորձանուտի մեջ։ Այսինքն Սարգսյանը յուրօրինակ երկխոսություն վարեց Տեր-Պետրոսյանի հետ՝ ձգտելով գործնականում իրագործել այն, ինչով առանձնանում էր նախագահի մյուս թեկնածուներից ՀՀ առաջին նախագահը։ Արդյունքում ծնվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները, որոնց շուրջ Հայաստանի քաղաքական դաշտում առկա են տարբեր մոտեցումներ։
Այժմ դիտարկենք Սերժ Սարգսյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դիրքորոշումներն այդ արձանագրությունների վերաբերյալ, որից հետո հստակ կդառնա, թե որտեղ են նրանց տարբերությունները և նմանությունները։
Հայ-թուրքական արձանագրություններում կան վիճահարույց 2 հիմնական կետեր, որոնք դիտվում են որպես նախապայմաններ Թուրքիայի կողմից՝ կապված հայ-թուրքական ներկա սահմանների ճանաչման և Ցեղասպանության ուսումնասիրման պատմաբանների հանձնաժողովի հետ։ Խնդրահարույց է նաև այն, որ հայ-թուրքական գործընթացը կապվում է Արցախի  հարցին։
Թուրքիայի վարչապետը բազմիցս նշել է, որ մինչև Հայաստանը զիջումների չգնա Արցախի մասով (մյուս երկու նախապայմանները Թուրքիան ստորագրված արձանագրություններով արդեն իսկ ստացել է), ապա իրենք չեն վավերացնի արձանագրությունները և չեն բացի սահմանը։ Այսինքն, Էրդողանը կողմ է ա) հայ-թուրքական փաստացի սահմանների փոխադարձ ճանաչմանը, բ) Ցեղասպանության ուսումնասիրման պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծմանը և գ) Արցախի հարցը հայ-թուրքականի հետ կապելուն։
Հաշվի առնելով Սերժ Սարգսյանի կատարած քայլերը և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի արված հայտարարությունները՝ կարող ենք նշել հետևյալը. ՀՀ գործող նախագահը համաձայն է  Էրդողանի հետ հայ-թուրքական սահմանի ճանաչման և  պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծման մասերով, բայց դեմ է հայ-թուրքական գործընթացն Արցախի հետ կապելուն։ Այժմ, հասկանալով «ֆուտբոլային» դիվանագիտության ողջ ձախորդությունը, ՀՀ նախագահն ուզում է նվազագույն կորուստներով դուրս գալ իր նախաձեռնած գործընթացից։
Ինչ  մնում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, ապա նա, Էրդողանի ու  Սարգսյանի պես,  կողմ է հայ-թուրքական ներկա սահմանների  ճանաչմանը, բայց նրանց երկուսի հետ տարաձայնություններ ունի պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծման մասով։ Տեր-Պետրոսյանի ու Էրդողանի մոտեցումները համընկնում են նաև հայ-թուրքական գործընթացն Արցախի հարցով պայմանավորելու առումով, և դրա մեջ ՀԱԿ առաջնորդը դրական բան է տեսնում ու այդ կետով նույնակարծիք չէ Սերժ Սարգսյանի հետ, ով գոնե հրապարակային հայտարարություններով դեմ է հայ-թուրքական ներկա գործընթացն Արցախի հարցի հետ կապելուն։  Հանրահավաքներից մեկում Տեր-Պետրոսյանը նույնիսկ քննադատում էր Սարգսյանին այն կտրվածքով, որ վերջինս իզուր է համաձայնել թուրքերի հետ պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծմանը, քանի որ Արցախի հարցը լուծելով՝ մեխանիկորեն կբացվեր նաև սահմանը, և, հետևաբար, Ս. Սարգսյանն ավելորդ գին է վճարել մեր հարևաններին։
Ահա սրանք են Սարգսյանի և Տեր-Պետրոսյանի քաղաքական ընդհանրություններն ու տարբերությունները  հայ-թուրքականի մասով։
Նշյալ երկու գործիչներն, այլ տարբերություններից զատ, միմյանցից զանազանվում են նաև հետևյալ կերպ. Ս. Սարգսյանը չունի դոկտրինալ մտածողություն, քաղաքագիտական արժեքների ու գաղափարների կայուն համակարգ, ուստի կարող է փոխել իր տեսակետները գրեթե ամեն օր, ինչը չի կարելի ասել Տեր-Պետրոսյանի մասին։ Սարգսյանն իր այդ վիճակը փորձում է ներկայացնել որպես ճկունություն։ Նա մի օր կարող է ծայրահեղ քիրվայական դառնալ, իսկ մեկ այլ օր՝ անդամագրվել պողոսնուբարների շարժմանը՝ նայած, թե որ գիծն է նպաստում իր աթոռի ամրությանը։ «Սխալներից հեռու մնալու դեղատոմս չկա: Բայց կա սխալվելուց խուսափելու հնարավորություններ: Առաջինն, անշուշտ, ճկունությունն է՝ որոշումներ կայացնելիս ու դրանք փոխելիս։ Նոր իրավիճակները պահանջում են նոր լուծումներ ու առաջ քաշում դրանց լուծման նոր տրամաբանություն: Երեկվա լուծումների գերին շարժվում է ուղիղ ու կանխատեսելի գծով»,-ինքնախոստովանական ցուցմունք հիշեցնող ձևակերպումներ օգտագործելով նշում էր Ս. Սարգսյանը ՀՀԿ համագումարում։ Իսկ Տեր-Պետրոսյանն այս առումով ուղղամիտ է։ Նա ունի քիրվայականության կարծրացած պատկերացումներ, համոզմունքներ և չի պատրաստվում վերանայել իր հայացքները, ինչն էլ ներքաղաքական կյանքում մանևրելու լայն հնարավորություն է տալիս Սերժ Սարգսյանին և նրան պահում Բաղրամյան 26-ում։
Իմ կարծիքով  Հայաստանի համար վտանգավոր են երկու մոտեցումներն  էլ։ Ճիշտ է, Տեր-Պետրոսյանի նախագահ դառնալու պարագայում ՀՀ-ն «նախաձեռնող» էր դառնալու նաև Ադրբեջանի մասով, և մենք ավելի հեռուն էինք գնալու «ֆուտբոլի» գծով, բայց դա չի նշանակում, որ Սերժ Սարգսյանի դեպքում մենք ունենք ավելի լավ վիճակ։ Ամենևին։ Նույնիսկ կիսով չափ առաջնորդվելով Տեր-Պետրոսյանի առաջարկած  գաղափարներով՝ երկրի գործող ղեկավարն աններելի ֆիասկոներ է արձանագրել։ Սերժ Սարգսյանի քաղաքականության հետևանքով մեծացել է Ադրբեջանի հետ նոր պատերազմի վերսկսման հավանականությունը, իսկ դրա այլընտրանքը փորձ է արվում ներկայացնել մեր միակողմանի զիջումների տեսքով՝ «Զիջենք, որ կռիվ չլինի» թեմայով։ Դա հիմարություն է։ Հանձնելն է՛լ ավելի շուտ կդառնա պատերազմի պատճառ՝ մեզ համար միանշանակ անցանկալի ելքով, քանի որ ռազմավարական պաշտպանական դիրքերն արդեն կորցրած կլինենք։ Իսկ ներկայիս ստատուս-քվոյի պարագայում պատերազմի վերսկսումն Ադրբեջանի համար կավարտվի շատ ավելի վատ, քան 1994-ին։
Մեկ բան ակնհայտ է՝ եթե դու գործում ես քիրվայական տիրույթում, ապա, միևնույն է, միանշանակ կանգնում ես պարտվելու վտանգի առջև՝ անկախ այն հանգամանքից, թե որքան ես առաջ գնացել «Սերգո ջանին լավ ապրացնելու» ուղղությամբ։ Այսինքն, կապ չունի, որ հիմա Սարգսյանը հայտարարում է, թե ինքը դեմ է Արցախի  հարցը որպես հայ-թուրքական հարաբերության կարգավորման նախապայման դիտելուն։ Նա ժամանակին անհեռատեսություն դրսևորեց՝ խնդրելով Գյուլին, որ վերջինս օժանդակի իրեն Արցախի հարցում։ Փաստորեն, գնացքն արդեն գնացել է. հիմա բոլորը մոռացել են արձանագրությունների  մասին և միայն Արցախի հարցն են քննարկում։
Բացի այդ, որքան էլ Սարգսյանը հիմա առիթ-անառիթ խոսի Հայոց ցեղասպանության մասին, միևնույն է, նրա նախագահության օրոք աշխարհի ոչ մի երկիր չի դատապարտելու Թուրքիայի գործած ոճիրը։ Այսինքն, Սարգսյանն իր «ֆուտբոլային» քայլերով, ըստ էության, հանեց Ցեղասպանության հարցը  ՀՀ  արտաքին քաղաքական օրակարգից, ինչին ձգտում էր Տեր-Պետրոսյանը։ Միգուցե ՀՀԿ «ճկուն» առաջնորդը չէր ուզում, բայց այդպես ստացվեց։ Սարգսյանը չէր ուզում նաև  Արցախի հարցը շաղկապել հայ-թուրքականի հետ, բայց այդպես ստացվեց։ Ասել է թե՝ քիրվայական տիրույթում իրականացվող ցանկացած քաղաքականություն, ի վերջո, հանգեցնում է նրան, ինչի ականատեսն ենք այսօր։ Մի քիչ քիրվա չի լինում. թրքաբոլշևիկը մնում է թրքաբոլշևիկ։ Հետևաբար,  պետք  է Հայաստանի քաղաքական կյանքից արմատախիլ անել «ֆուտբոլային» մտածողությունն ու ստեղծել հայաստանակենտրոն քաղաքական համակարգ, որպեսզի զերծ մնանք ՀՀ ազգային անվտանգությանը ներսից սպառնացող վտանգներից։

Л.Тер-Петросян, С.Саргсян и Р.Эрдоган - общности и различия
После старта инициированного Сержем Саргсяном «футбольной» дипломатии много говорилось о том, что подходы 1-ого и 3-ого президентов РА в сфере внешней политики одинаковы. Укоренению таких мнений способствовали также шаги Левона Тер-Петросяна, когда он приветствовал саргсяновский «футбол» и поспешил объявить имя будущего обладателя Нобелевской премии.
Деятели, представляющие Армянский национальный конгресс во главе с Тер-Петросяном, многократно пытались доказать обратное, отмечая, что неверно отождествлять Тер-Петросяна и Саргсяна по армяно-турецкой части.  Лидер АНК даже в рамках этого спора издал книгу, где представлены его выступления и идеи вокруг предмета спора.
Ради справедливости отметим, что взгляды С.Саргсяна и Л.Тер-Петросяна в плане урегулирования отношений с Турцией действительно отличаются. Их единственная общность та, что оба находятся в так называемом кирваякановском (кумовском) пространстве. Один из них идеолог кирваизма, начиная с 1991 года, другой - нынешний реализатор этого тезиса, занимающийся политическим плагиатом, который, однако, с некоторыми искажениями претворил в жизнь кирваизм, а ныне, увидев, опасности для своего трона и страны, возникшие из-за этой идеологии (они не те, что были год назад, и учатся быстро), пытается раскрутить назад инициированный им «сказ о Гюле».
Чтобы уточнить взгляды и намерения Тер-Петросяна и Саргсяна в вопросах, имеющих важнейшее значение для Армении, прежде всего в лаконичном виде представим представления первого президента РА относительно армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений, опираясь  исключительно на выступления, интервью публичные оценки первого президента РА, а затем сделаем сравнительный анализ  представлений двух президентов.
Итак, основной политический тезис Тер-Петросяна тот, что Армения не имеет возможность развития, поскольку армяно-турецкие и армяно-азербайджанские границы не открылись. И поскольку, согласно ему, нам эти открытые границы нужны как воздух и вода, потому и РА должна стать инициативной при общении с этими двумя соседями. Как известно, с Турцией у нас есть 2 основные проблемы - связанные с Геноцидом и границами, с Азербайджаном - связанная с Арцахом.
По части Турции Тер-Петросян предлагает скорейшим образом признать фактическую границу, существующую между Турцией и Арменией, а вопрос Армянского геноцида снять с внешнеполитической повестки дня РА, сохраняя за Диаспорой роль хозяина требований по международному признанию Мец егерна.
Вопрос Арцаха, делающий нас врагами с Азербайджаном, согласно Тер-Петросяну, также должен найти скорейшее решение и чтобы добиться этого, необходимо идти на поэтапное решение, сдав часть освобожденных территорий, дав «бой» за Лачинский коридор, и вообще сняв вопрос статуса НКР с повестки дня армяно-азербайджанских отношений (примечательно, что Тер-Петросян в своем выступлении от 11 ноября 2009 года немного «ужесточил» свою позицию по части Азербайджана, в его словарном запасе появились формулировки, касающиеся окончательного статуса Арцаха, чего прежде не было).
Кстати, ныне Тер-Петросян видит положительные элементы  во взаимосвязанности армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений, о чем неоднократно говорил.
Представленное - тот основной подход, который имеет Тер-Петросян вокруг вопросов, связанных с безопасностью РА, и обществу Армении представляется, что это альтернативный подход, и он приведет к процветанию нашей страны.
После президентских выборов 2008 года по части Сержа Саргсяна, оказавшегося на Баграмяне 26, трудно четко сказать, в чем заключаются его представления вокруг интересующих нас вопросов. До того как стать президентом, было известно лишь, что Саргсян не считает Агдам своей родиной, но дальше этого, что еще было в глубине его души, было неясно. Будучи серым и малосговорчивым деятелем, он не был раскрыт для армянской общественности. Это потом выяснится, что когда «независимые, но ответственные» телекомпании в предвыборный период 2008-ого года критиковали готовность основного соперника Саргсяна Тер-Петросяна быть инициативным в направлении Турции и Азербайджана, лидер РПА тайком «прослезился», поскольку  и он сам готовился стать инициативным или же с ходу решил захватить «турецкий» флаг своего противника. Одним словом, Саргсян вышел «скрытым талантом».
Пытаясь заполнить внутренний дефицит резкими шагами, и удовлетворить потребности в революционных настроениях (которые, кстати, больше имеют внутренний, чем внешний характер), С.Саргсян заимствовал часть идей своего противника и бросился во внешнеполитический водоворот.  То есть Саргсян проводил своеобразный диалог с Тер-Петросяном, стремясь на практике реализовать то, чем выделялся от других кандидатов в президенты  РА первый президент РА. В результате, родились армяно-турецкие протоколы, вокруг которых наличествуют различные подходы в политическом поле Армении.
Теперь рассмотрим точки зрения Сержа Саргсяна и  Левона Тер-Петросяна относительно этих протоколов, после чего станет ясным, откуда их различия и схожести.
В армяно-турецких протоколах есть 2 основные спорные пункты, которые рассматриваются со стороны Турции как предусловия, связанные с признанием нынешних армяно-турецких границ и комиссией историков по изучению Геноцида. Спорным является также то, что армяно-турецкий процесс увязывается с вопросом Арцаха.
Премьер-министр Турции не раз отмечал, что пока Армения не пойдет на уступки по части Арцаха (другие два предусловия Турция по подписанным протоколам уже получила), то они не ратифицируют протоколы и не откроют границу. То есть, Эрдоган за а) взаимное признание армяно-турецких фактических границ, б) создание комиссии историков по изучению Геноцида в)  увязывание проблемы Арцаха с армяно-турецким вопросом.
Учитывая проделанные Сержем Саргсяном шаги и заявления, сделанные Левоном Тер-Петросяном, можем отметить следующее: действующий президент РА согласен с Эрдоганом по части открытия армяно-турецких границ и создания комиссии историков, но против увязывания армяно-турецкого процесса с Арцахом. Ныне, понимая всю неудачу «футбольной» дипломатии, президент РА хочет минимальными потерями выйти из инициированного им процесса.
Что касается Левона Тер-Петросяна, то он, как Эрдоган и Саргсян,  за признание нынешних армяно-турецких границ, но имеет с ним разногласия по части создания комиссии историков. Подходы Тер-Петросяна и Эрдогана совпадают также в плане обуславливания армяно-турецкого процесса вопросом Арцаха, и в этом лидер АНК видит положительное, и по этому пункту он не придерживается единого мнения с Сержем Саргсяном, который хотя бы в публичных заявлениях высказывается против увязывания нынешнего армяно-турецкого процесса с вопросом Арцаха. На одном из митингов Тер-Петросян даже критиковал Саргсяна в том плане, что последний зря согласился с турками о создании комиссии историков, поскольку, решая вопрос Арцаха, механически открылась бы и граница, и, следовательно, С.Саргсян заплатил лишнюю цену нашим соседям.
Это были политические общности и различия Саргсяна и Тер-Петросяна по армяно-турецкой части.
Отмеченные два деятеля, помимо других различий, различаются друг от друга также следующим образом: у С.Саргсяна нет доктринального мышления, стабильной системы политологических ценностей и идей, потому и может менять свою точку зрения почти каждый день, чего нельзя говорить о  Тер-Петросяне. Саргсян это свое положение пытается представить в качестве гибкости. Он в один день может стать радикальным кирваяканом, а в другой день - записаться в члены движения погоснубаров, смотря, какая линия способствует укреплению его трона.  «Нет рецептов, чтобы уберечься от ошибок. Но есть возможности избежать ошибки. Первая, несомненно, гибкость при принятии решений и их изменении. Новые ситуации требуют новую логику их решения. Заложник вчерашних решений двигается вперед и по прогнозируемой линии», - используя формулировки, напоминающие самопризнание, отмечает С.Саргсян на съезде РПА. А Тер-Петросян в этом плане прямолинеен. У него есть закостенелые представления, убеждения о кирваканутюне и он не собирается пересмотреть свои взгляды, что и дает широкие возможности Сержу Саргсяну для маневрирования во внутриполитической жизни и удерживает его на Баграмяне 26.
По моему мнению, для Армении опасны два подхода. Правда, в случае становления Тер-Петросяном президентом, РА стала бы «инициативной» и по части Азербайджана, и мы пошли бы дальше по линии «футбола», но это не означает, что в случае с Сержем Саргсяном у нас есть более хорошее положение. Отнюдь. Даже наполовину придерживаясь идей, предложенных Тер-Петросяном, действующий руководитель страны зафиксировал непростительные фиаско. Вследствие политики Сержа Саргсяна увеличилась вероятность возобновления новой войны с  Азербайджаном, а   альтернативой пытаются представить в виде односторонних наших уступок по теме «Уступим, чтобы не было войны». Это глупость. Сдача - раньше станет причиной войны однозначно для нас с нежелаемым исходом, поскольку мы уже потеряем стратегические оборонительные позиции. А при нынешнем статус-кво возобновление войны завершится для Азербайджана  хуже, чем в 1994-м году.
Одно очевидно, если ты действуешь в кирваякановском владении, то все равно однозначно стоишь перед опасностью проиграть, независимо от того обстоятельства, насколько ты пошел далеко  в направлении «Хорошего жития Серго джан». То есть, не имеет связи, что сейчас Саргсян заявляет, что он против рассмотрения вопроса Арцаха в качестве предусловия урегулирования армяно-турецких отношений. Он в свое время проявил недальновидность, попросив Гюля, чтобы последний содействовал ему в вопросе Арцаха. Фактически, поезд уже ушел - сейчас все забыли о протоколах и обсуждают лишь вопрос Арцаха.
Кроме того, насколько бы сейчас Саргсян по поводу или без повода не говорил об армянском Геноциде, все равно при его правлении ни одна страна не осудит совершенное в Турции злодеяние. То есть, Саргсян своими «футбольными» шагами, по сути, снял вопрос Геноцида с повестки внешней политики РА, к чему стремился Тер-Петросян.  Может быть, «гибкий» лидер РПА не хотел, но так получилось. Саргсян не хотел также увязывать вопрос Арцаха с армяно-турецкими отношениями, но так получилось. То есть, любая политика, осуществляемая в кирваякановском владении, в конце концов, приводит к тому, свидетельством чему являемся сегодня мы. Немного кирва не бывает, тюркобольшевик остается тюркобольшевиком. Следовательно, необходимо из политической жизни Армении искоренить «футбольное» мышление и создать армяноцентристскую политическую систему, чтобы остаться в стороне от опасностей, угрожающих изнутри национальной безопасности РА.