Հասա՞վ իր ուզածին Սերժ Սարգսյանը
Հարցի պատասխանի վերաբերյալ տեսակետ հայտնելու համար նախ պետք է հստակեցնել, թե որն է Սերժ Սարգսյանի ուզածը: Պարզից էլ պարզ է՝ իշխանություն: Ընդ որում՝ որքան բացարձակ, այնքան լավ: Այդ մասին նա ևս մեկ անգամ հայտարարեց ԱԺ-ում ունեցած ելույթի ժամանակ:
Իշխանությունը շատ չի լինում: Այն միշտ նորանոր տարածքներ է փորձում գրավել և խախտել հասարակության ու պետության միջև հաշվեկշիռը: Եթե հանրությունը դիմադրում է, ապա ստանում ենք ժողովրդավարական պետություն և վերահսկելի իշխանություն, իսկ եթե հանրությունը չի դիմադրում, ապա կարող է նույնիսկ տոտալիտար պետություն ձևավորվել, որտեղ հանրությանը կթույլատրվի անել այն, ինչ թույլատրվում է իշխանության գծած օրենսդրական դաշտով:
ՀՀԿ ղեկավարը ձգտում է բացարձակ իշխանության, ու դա նրան հաջողվում է այնքանով, որքանով դիմադրության չի հանդիպում:
Իշխանություն Սարգսյանն ունի շատ վաղուց, բայց նա հիմա պայքարում է դրա ձևը, չափն ու բովանդակությունը փոխելու համար:
Սահմանադրական փոփոխություններն ու ԱԺ վերջին ընտրությունները լուրջ քայլ էին բացարձակ իշխանություն հաստատելու ճանապարհին:
Ուշագրավն այն է, որ նոր Սահմանադրությունն ընդունվեց ավելի շատ հինը վերացնելու, քան նոր խաղի կանոն սահմանելու համար: Ի դեպ, նոր խաղի կանոնն անորոշության ու անկայունության հսկայական բազա ունի և մշտական սպառնալիք է անգամ այն ներդրողի համար:
Նոր խորհրդարանի ձևավորման հիմքում խորհրդարանը, որպես այդպիսին, ապաքաղաքական մարմին սարքելն էր: Եվ դա՝ «խորհրդարանական» կոչված համակարգի պայմաններում:
Եվ այսպես, Սարգսյանը տեխնիկական ու տեխնոլոգիական առումներով մոտեցել է իր ուզածին, սակայն խնդիրն այն է, որ իշխանության ձևի, չափի ու բովանդակության փոփոխությունը բազմաթիվ չհաշվարկված գործոնների ազդեցության տակ կարող է հակառակին հանգեցնել: 2018-ին պլանավորած վերարտադրությանը կարող են խանգարել ինչպես այսօրվա հլու-հնազանդ խորհրդարանը, այնպես էլ այլ գործոնները, որոնք քաղաքական ու տնտեսական բնույթի են: Էլ չասած արտաքին ֆորսմաժորային զարգացումների ազդեցության մասին:
Այս պահին Ս. Սարգսյանն, այսպես ասած, ձիու վրա է: Խորհրդարանում չկա իրեն հակադրվող ուժ: Ավելին՝ «նոր ընդդիմադիր» հռչակվածներն իրար գլուխ հավաքված հին հաճախորդներն են, որոնց մտցրել են խորհրդարան, որպեսզի սրանք անհրաժեշտ պահին կռիվ տան բացարձակ իշխանությունը վիճարկող որևէ սուբյեկտի դեմ, եթե այդպիսին ի հայտ գա իշխանության ներսից կամ դրսից:
Սարգսյանը ձիու վրա է, բայց դա շատ խաբուսիկ է, քանզի չեն հաղթահարված ներքին ու արտաքին լուրջ խնդիրները: Եթե դրանց մասին խոսող չկա, ապա դա չի նշանակում, որ խնդիրները լուծված են: «Չկա խնդրի մասին խոսող, չկա խնդիր» բանաձևը չաշխատող է նախ այն պատճառով, որ խոսող միշտ էլ կգտնվի, բացի այդ՝ խնդիրներն այնքան լուրջ են, որ լրացուցիչ խոսքի կարիք չեն զգում: Մենք այնպիսի տարածաշրջանում ենք ապրում, որ խնդիրների մասին խոսես թե չխոսես, դրանք, միևնույն է, պայթյունների տեսքով դրսևորվելու հատկանիշ ունեն, և ջայլամային քաղաքականությունն այստեղ չի օգնում:
2018-ի ապրիլից Սերժ Սարգսյանի նախագահական լիազորություններն ավարտվում են: Ավարտվում են Սահմանադրության ուժով: Նա հաղթել է իր հակառակոդներին, սակայն պարտվում է մեր երկրի գլխավոր թղթին (փաստորեն, թղթերով իրոք ամեն ինչ կարգին է Հայաստանում) և գոնե ժամանակավոր պետք է մնա առանց լիազորության: Իսկ բնության մեջ, ինչպես հայտնի է, չկա ավելի հավերժական բան, քան ժամանակավորը:
Սարգսյանն ուժեղ է սահմանադրական լիազորությամբ: Սահմանադրական լիազորությունների ավարտից անմիջապես հետո նա կմնա ՀՀԿ նախագահ, ով ուզում է երկարաձգել իր ղեկավարումը պետական կառավարման համակարգում: Իսկ առանց ՀՀ նախագահի լիազորությունների՝ ՀՀԿ նախագահը լրիվ այլ բան է՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով:
Նոր Սահմանադրության համաձայն՝ Կառավարությունը խորհրդարանի կողմից նոր նախագահի նշանակումից հետո պետք է հրաժարական տա, որից հետո ձևավորվի նոր Կառավարություն: Այ հենց այդ փուլում էլ նոր Սահմանադրությունը ցույց կտա իր իսկական դեմքը: Կսկսվի, պատկերավոր ասած, բրոունյան շարժում ինչպես ԱԺ-ում, այնպես էլ դրա պատերից դուրս: Եթե հանրությանն էլ շահագրգիռ ուժերը մասնակից դարձնեն այդ բրոունյան շարժմանը, ապա այսօրվա հաղթողական տրամադրությունից կարող է բան չմնալ:
Այնպես որ, հասե՞լ է արդյոք Սարգսյանն իր նպատակին՝ անդեմ խորհրդարան ձևավորելով և ամայացնելով քաղաքական դաշտը, դժվար է ասել: «Հերձումը» ցույց կտա:

Добился ли желаемого Серж Саргсян?
Для ответа на этот вопрос сначала нужно прояснить, чего, собственно, хочет Серж Саргсян. Ответ очевиден – власти. При этом, чем более абсолютной, тем лучше. Об этом он в очередной раз заявил в ходе недавнего выступления в НС.
Власти много не бывает. Она всегда пытается завоевать новые рубежи и нарушить имеющийся между обществом и государством баланс. Если общество сопротивляется, то формируется демократическое государство с подконтрольной властью, а если нет – может состояться даже тоталитарное государство, в котором обществу позволят делать лишь то, что санкционируется прописанным властью законодательством.
Руководитель РПА стремится к абсолютной власти, и это ему удается постольку, поскольку он не встречает сопротивление общества.
Властью Саргсян обладает давно, но сейчас он борется за изменение ее формы, размеров и содержания.
Конституционные изменения и последние парламентские выборы стали серьезными шагами в деле утверждения абсолютной власти.
Примечательно то, что новая Конституция была принята скорее для ликвидации старой, нежели для утверждения новых правил игры. Кстати, эти правила имеют огромную долю неопределенности и нестабильности и являются источником постоянной угрозы даже для самого внедрившего их человека.
В основе формирования нового Национального собрания заложено стремление создать такой парламент, который был бы полностью аполитичным. И это в условиях называемой парламентской системы правления.
Итак, в техническом и технологическом планах Саргсян приблизился к желаемому, однако проблема в том, что изменение формы, размеров и содержания власти может привести под влиянием множества нерассчитанных факторов к обратному эффекту. Запланированному на 2018 год воспроизводству власти может помешать как покорный сегодня парламент, так и другие факторы – политического и экономического характера. Не говоря уже о влиянии внешних форс-мажорных развитий.
На данный момент Саргсян, так сказать, на коне. В парламенте нет противостоящей ему силы. Более того, провозгласившие себя «новыми оппозиционерами» являются собравшимися вместе старыми клиентами власти, которых ввели в парламент, чтобы те в нужный момент боролись с оспаривающим абсолютную власть всяким субъектом, если таковой появится извне или изнутри власти.
Саргсян на коне, но это весьма обманчиво, так как не преодолены серьезные внутренние и внешние проблемы. Если о них некому заявлять, то это еще не означает, что они решены. Формула «Нет заявляющих о проблеме – нет проблемы» не работает, прежде всего, по той причине, что готовые поднимать проблемы найдутся всегда, но сами проблемы настолько серьезны, что в дополнительном слове не нуждаются. Мы живем в таком регионе, что, заявляешь ты о проблемах или нет, они обладают свойством проявляться в виде социальных взрывов, и страусиная политика здесь не спасает.
С апреля 2018 года президентские полномочия Сержа Саргсяна истекают. Истекают силой Конституции. Он победил своих соперников, но проигрывает главному документу нашей страны (фактически, на бумаге у нас действительно всё хорошо), и хотя бы временно должен остаться без полномочий. А как известно, в природе нет ничего более постоянного, чем временное.
Саргсян силен конституционными полномочиями. Сразу по завершении срока этих полномочий он останется руководителем РПА, который хочет продлить свое правление в системе государственного управления. Без президентских же полномочий руководитель РПА – фигура совсем другая, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Согласно новой Конституции, после назначения парламентом нового президента правительство должно будет уйти в отставку, после чего будет сформировано новое правительство. Именно на этом этапе новая Конституция и раскроет свое реальное лицо. Начнется, образно говоря, броуновское движение, как в НС, так и вне его стен. Если заинтересованные силы сделают участником этого движения также общество, то от сегодняшнего победного настроения может не остаться и следа.
Так что, добился ли Саргсян своей цели формированием безликого парламента и опустошением политического поля, сказать трудно. Покажет «вскрытие».