Զախարովան արձագանքել է Քերրիի՝ ռուսաց լեզուն սովորելու կոչին
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Ջոն Քերրիի՝ ռուսաց լեզուն սովորելու կոչը։
«Չգիտեմ՝ ռուսաց լեզվի ինչ դասագրքեր է հարկավոր գնել ԱՄՆ ներկա վարչակազմի օրոք, սակայն նախորդի ժամանակ արժեր 2017–ից առաջ ձեռք բերել Վլադիմիր Վլադիմիրովիչի հատորյան»,– ֆեսյբուքյան իր էջում գրել է Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչն իր գրառմանը կից Մայակովսկու «Մեր պատանեկությանը» բանաստեղծությունից մի հատված է հրապարակել։
«Ի դեպ, Քերրիի այդ խոսքերից հետո պարզ է դառնում՝ ինչու նախորդ վարչակազմը հապշտապ որոշեց հարթել հարաբերությունները Կուբայի հետ։ Օրերս 30–ամյա ընդմիջումից հետո իր աշխատանքն է վերսկսել Հավանայի համալսարանի արտասահմանյան լեզուների ֆակուլտետի ռուսաց լեզվի ամբիոնը»,–հավելել է Զախարովան։
Ավելի վաղ Հարվարդի համալսարանին կից Քեննեդիի անվան դպրոցի ամերիկացի ուսանողներին Քերրին խորհուրդ էր տվել ռուսերեն սովորել՝ սեփական երկրի կառավարության վրա մեծապես ներազդելու համար։

Захарова прокомментировала слова Керри об изучении русского языка
Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала слова бывшего госсекретаря США Джона Керри, который в ходе своего выступления перед студентами Школы имени Кеннеди при Гарвардском университете посоветовал им учить русский язык.
«Не знаю, какие учебники по русскому языку нужно покупать с «этой» администрацией США, а с «прошлой» следовало бы накануне наступления юбилейного 2017-го приобрести томик Владимира Владимировича», – написала Захарова в своём «Facebook».
Дипломат также опубликовала отрывок стихотворения Владимира Маяковского «Нашему юношеству».
«Кстати, после этих слов Джона Керри становится понятно, зачем предыдущая администрация так спешно решила «наладить» отношения с Кубой – на днях после 30-летнего перерыва возобновила свою работу кафедра Государственного института русского языка на факультете иностранных языков Гаванского университета», – добавила она.