Լավրովը ԼՂ կարգավորման մասին․ «Անհրաժեշտ է համաձայնեցնել մի շարք շատ դժվար դետալներ»
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է հաղթահարել միայն բանակցությունների միջոցով: Նման հայտարարություն է արել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Ի. Կանտի անվան Բալթյան դաշնային համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Միայն պետք է պայմանավորվել, այլ ճանապարհ չկա: Բանակցային գործընթացի երկարատև ժամանակահատվածում, որն ընդունում էր տարբեր ձևեր, պայմանավորվածությունները շատ անգամ մոտ էին լինում, անգամ՝ մեկնած ձեռքի հեռավորության վրա, սակայն հետագայում աշխատում էր անվստահության ինչ-որ բնազդ, բայց պետք է շարունակել աշխատանքը»,-ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, ասել է Լավրովը:
ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ չնայած նրան, որ բանակցությունների արդյունքում արդեն մշակվել են մի շարք սկզբունքներ, «անհրաժեշտ է համաձայնեցնել մի շարք շատ դժվար դետալներ, որոնք շոշափում են շատ զգայուն հարցեր»:
«Բայց մենք չենք դադարում փորձել, Ռուսաստանն ինչպես գիտեք ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ հանդիսանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, որի կազմում մենք պարբերաբար հանդիպում ենք կողմերի հետ: Մենք հետագայում ևս այդ եռյակի շրջանակում կմտածենք այն ուղղությամբ, թե ինչպես հաղթահարենք փոքր, սակայն կան լուրջ դետալներ, որոնք դեռևս համաձայնեցված չեն»,-ընդգծել է Լավրովը:

Лавров: «Нагорно-­карабахский конфликт можно решить только путем переговоров»
Нагорно-­карабахский конфликт может быть преодолен только посредством переговоров. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, такое заявление сделал министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, выступая перед студентами Балтийского федерального университета им. И.Канта.
«Только договариваться, другого пути нет, -­ сказал он, - ­ договоренности за длительный период переговорного процесса, который принимал различные формы, много раз были близки, даже на расстоянии вытянутой руки, но потом срабатывал какой­то инстинкт недоверия то одной стороны, то другой, но надо работу продолжать».
Глава российского внешнеполитического ведомства подчеркнул, что несмотря на то, что в ходе переговоров уже выработан набор принципов, «необходимо согласовать целый ряд очень сложных деталей, которые затрагивают очень деликатные вопросы, в том числе внутриполитические вопросы».