Սամվել Բաբայանի մեղադրանքը փոխվել է․ նախաքննությունն ավարտվել է
ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի մեղադրանքը փոխվել է։ Այս մասին «7օր»-ի հետ զրույցում ասել է Բաբայանի փաստաբան Ավետիս Քալաշյանը։
-ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 235 հոդվածի 2-րդ մասով և 190 հոդվածի 1-ին մասով (փողերի լվացում) է այժմ մեղադրանք առաջադրվել։ Մաքսանենգության հոդվածը դուրս է եկել։ Երկու հոդվածով էլ Սամվել Բաբայանն իրեն մեղավոր չի ճանաչում և գտնում է, որ նախկինի նման անհիմն առաջադրված մեղադրանքներ են,-նշել է Ա․Քալաշյանը։
Հարցին, թե հոդվածների փոփոխությունն ինչով է պայմանավորված, փաստաբանը պատասխանել է․
-Մաքսանենգությունը չի հիմնավորվել։ Փողերի լվացման հոդվածն էլ հերթական աբսուրդությունն է։ Հոդվածների առումով, մեղադրանքը մի փոքր թեթևացվել է՝ 3-7 տարին փոխարինվել է 2-5 տարով, սակայն մենք շատ ուժեղ փաստարկներ ունենք հերքելու այդ մեղադրանքները, ինչպես որ մաքսանենգությունը չհիմնավորվեց։
Փաստաբանը նաև տեղեկացրել է, որ գործի նախաքննությունն ավարտվել է, այսօրվանից ինքը սկսելու է ծանոթանալ նյութերին, ինչի համար 15 աշխատանքային օր կպահանջվի։
Ա․Քալաշյանը տեղյակ չէ, թե սույն գործով մյուս մեղադրյալների ցուցմունքներում փոփոխություն եղե՞լ է, թե՞ ոչ, բայց ընդգծում է, որ եթե հակասական ցուցմունքներ լինեին, ապա առերեսում կկատարվեր, ինչը չի եղել։

Обвинение, предъявленное Самвелу Бабаяну, изменено: предварительное следствие закончено
Обвинение, предъявленное бывшему главнокомандующему АО НКР Самвелу Бабаяну, изменено. Об этом в беседе с «7or.am» сообщил адвокат Бабаяна Аветис Калашян.
- Сейчас ему предъявлено обвинение по ст. 235 ч. 2-ой и по ст. 190 ч. 1-ой (отмывание денег) УК РА. Обвинение по статье о контрабанде отменено. По обеим статьям Самвел Бабаян не признает себя виновным, считая, что они, как и обвинения по предыдущей статье, безосновательны, – отметил Калашян.
На вопрос о том, чем обусловлена смена статьи, адвокат ответил:
-Факт контрабанды не был обоснован. А статья, касающаяся отмывания денег, просто очередной абсурд. По поводу статей могу сказать, что обвинение немного смягчилось: срок от 3-х до 7-ми лет заменен на срок от 2-х до 5-ти, однако мы располагаем очень весомыми аргументами, которые опровергают обвинения, как и в случае с контрабандой, которая не была обоснована.
Адвокат также сообщил, что предварительное следствие по делу окончено, с сегодняшнего дня он начнет изучать материалы дела, для чего потребуется 15 рабочих дней.
А. Калашян рассказал, что не знает, были ли изменены показания других обвиняемых по делу, однако подчеркнул, что если бы был наличен факт противоречивых показаний, то была бы назначена очная ставка. Однако подобного не было.