«Կալաշնիկովը» սերիական արտադրության է դրել նոր ԱԹՍ (տեսանյութ)
Ռուսաստանյան ռազմարդյունաբերական «Կալաշնիկով» ընկերությունում մեկնարկել է հետախուզական նոր ZALA 421-16Е2 անօդաչու թռչող սարքի սերիական արտադրությունը: Սարքներն արդեն փոխանցվել են պատվիրատուներին: razm.info-ն գրում է, որ այս մասին նշվում է կազմակերպության մամուլի հաղորդագրությունում:
ZALA 421-16Е2 ԱԹՍ-ների արտադրությամբ զբաղվում է «Կալաշնիկով» ընկերության մաս կազմող և աօդաչու թռչող սարքերի արտադրությամբ զբաղվող Zala Aero ընկերությունը: Նշվում է, որ ԱԹՍ-ի ուղղությամբ ընկերությունում շուրջ երկու տարի աշխատանք են տարել:
Ըստ Zala Aero ընկերության փոխտնօրենի՝ նոր ԱԹՍ-ն ունի անաղմուկ թռիչքի հնարավորություն:
Բարդ բնակլիմայական պայմաններում աշխատանքի դեպքում ԱԹՍ-ի՝ տեսանյութեր փոխանցելու աշխատանքի շառավիղը 30 կմ է, իսկ ղեկավարմանը՝ 50 կմ: Սարքի վրա տեղադրված տեսախցիկը ունի 60 անգամ պատկերը խոշորացնելու հնարավորություն, իսկ ջերմատեսիլ սարքը՝ 10 անգամ:
ZALA 421-16Е2 սարքի մարտավարատեխնիկական բնութագիրը գրեթե նույնությամբ կրկնում է նույն ընկերության 421-16Е ԱԹՍ-ի տվյալները: Տարբերությունը, ամենայն հավանականությամբ, արձակման մեխանիզմի մեջ է: Ի տարբերություն բազային ԱԹՍ-ի՝ 421-16Е2 տարբերակը կարող է արձակվել առանց օժանդակ սարքերի՝ մարդու ձեռքից:
Վայրէջքի կատարվում է պառաշյուտի միջոցով: Սարքի վրա տեղադրված է նաև օդային ամորտիզատոր, ինչը նվազեցնում է վայրէջքի ընթացքում վնասվելու հավանականությունը:
GPS և GLONASS նավիգացիոն համակարգերից զատ՝ սարքը աշխատում է նաև ավտոնոմ նավիգացիոն համակարգով: Այսինքն, ուղղորդվում է նաև արտաքին ուղղորդիչների հիման վրա ստացած տվյալներով:
421-16Е2 ԱԹՍ-ի թռիչքի տևողությունը, ըստ մամուլի հաղորդագրության, 4 ժամ է: Նույնքան է նաև 421-16Е տարբերակի թռիչքի տևողությունը՝ ըստ «Կալաշնիկով» ընկերության կայքի: Նույն տվյալներն է ներկայացրած նաև Zala Aero-ի կայքում, սակայն նույն ընկերության հոլովակում արդեն նշված է 3 ժամ:
421-16Е2 տարբերակը դեռ չի ներկայացվել հրապարակային ցուցադրության, սակայն նշվում է, որ առաջին անգամ պետք է ցուցադրվի Ռուսաստանում օգոստոսին անցկացվելիք «Բանակ-2017» ցուցահանդեսին:

«Калашников» начал серийное производство нового беспилотника (видео)
Российский концерн «Калашников» объявил о начале серийного производства нового беспилотного летательного аппарата (БПЛА) который будет способен управлять наземными группами войск и вести разведку.
Как сообщает tsargrad.tv, аппарат, получивший название ZALA 421-16Е2, при широком объеме функций отличается легкостью - его вес составляет всего 7,5 килограмма. При этом даже в сложных погодных условиях БПЛА сможет передавать видеоинформацию на расстояние до 30 километров, а данные по управлению войсками - до 50 километров.
Для взлета беспилотнику не требуется катапульта, а время полета без подзарядки аккумулятора составляет четыре часа.
Как заявили в компании-разработчике ZALA AERO (входит в концерн «Калашников»), новый аппарат будет представлен на очередном Международном авиационно-космическом салоне (МАКС) в июле этого года и на выставке «Армия-2017» в августе.