Կատարը ստացել է արաբական երկրների պահանջների ցանկը
Քուվեյթի իշխանությունները Կատարին են փոխանցել արաբական 4 երկրների պահանջների ցանկը, որոնք կատարելու դեպքում հնարավոր կլինի վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները։
Ինչպես հայտնում է Al Jazeerа հեռուստաալիքը, Սաուդյան Արաբիայի, ԱՄԷ-ի, Եգիպտոսի և Բահրեյնի՝ 13 կետից բաղկացած այդ փաստաթղթի բովանդակությունը չի հրապարակվում։ Սակայն, ավելի վաղ արաբական երկրները պահանջել էին Կատարից դադարեցնել աջակցել ահաբեկչությանն ընդհանրապես և Լիբիայում ու Սիրիայում ահաբեկչական խմբավորումներին՝ հատկապես։
Պահանջներից են նաև «Ալ-Ջազիրա» հեռուստաալիքի փակումը, Իրանի հետ կապերի կրճատումը, Կատարում թուրքական ռազմաբազայի փակումը, «Մահմեդական եղբայրներ», «Իսլամական պետություն», «Ալ-Քայիդա», «Հըզբոլլահ» և «Ջաբհաթ Ֆաթեհ ալ-Շամ» խմբավորումների հետ հարաբերությունների խզումը։
Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Եգիպտոսը և Բահրեյնը Կատարին 10 օր ժամանակ են տվել այդ պահանջները կատարելու համար։

Катар получил список требований арабских стран
Власти Кувейта передали Катару список требований четырех арабских стран, выполнив которые, Доха может рассчитывать на восстановление дипломатических отношений.
Содержание этого документа и требования, предъявляемые к Катару, не разглашаются. Однако ранее государственный министр ОАЭ по иностранным делам Анвар Гаргаш отметил, что арабские страны требуют от Дохи прекратить поддержку терроризма и террористических группировок в Ливии и Сирии.
Одним из требований является прекращение поддержки движения «Братья-мусульмане» и палестинского движения ХАМАС. Арабские страны критикуют и политику телеканала «Al Jazeerа», сообщает газета «Известия».
Напомним, что ранее некоторые арабские страны ( например, Бахрейн, Египет, ОАЭ и Саудовская Аравия) разорвали дипломатические отношения с Катаром, обвинив Доху в поддержке терроризма.