Հայաստանում ոչ ֆորմալ զբաղվածությունը 52,1% է
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության (ԱՎԾ) տնային տնտեսությունների հետազոտությունների բաժնի պետ  Դիանա Մարտիրոսովան հաղորդել է, որ Հայաստանում ոչ ֆորմալ զբաղվածությունը  52,1% է, և սա շատ կարևոր ցուցանիշ է։
-Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ այն անձինք, ովքեր զբաղված են ոչ ֆորմալ, վաստակի առումով պակաս եկամուտ են ստանում, և աղքատությունն էլ բարձր է, քան ֆորմալ հատվածում է՝ 34,2%  ընդդեմ 21,7%-ի,-ասել է Մարտիրոսովան՝ ներկայացնելով ուսումնասիրության արդյունքները։
Բացի դա, նա բացատրել է, որ ոչ ֆորմալ զբաղվածներն ընդհանուր առմամբ 1,6 անգամ ավելի արագ են աղքատանում, քան այն անձանք, ովքեր զբաղված են պաշտոնապես։
Հիշեցնենք, որ ըստ «Հայաստանի սոցիալական իրավիճակը» զեկույցի՝ 2009թ. երկրում աղքատության ցուցանիշը կազմել է 34,1%, իսկ  2008 թ՝ 27,6%: Ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում մոտ 214  000 մարդ երկրում աղքատացել է։

Неформальная занятость в Армении составляет 52,1%
Начальник отдела исследований домашних хозяйств Национальной статистической службы (НСС) Армении Диана Мартиросова заявила, что неформальная занятость в Армении составляет 52,1% и это весьма существенный показатель.
«Исследование показало, что лица, занятые в неформальном секторе, получают меньше доходов и уровень бедности среди них выше, чем у лиц в формальной сфере (34,2% против 21,7%)», - сказала Мартиросова, представляя результаты исследования.
При этом она пояснила, что удельный вес лиц, занятых в неформальной сфере, в общем показателе бедности в 1,6 раза выше, чем доля лиц, занятых в формальной сфере.
Отметим, что, согласно докладу «Социальная картина Армении и бедность», уровень бедности в республике в 2009 году составлял 34,1% против 27,6% в 2008 году. В течение только одного года около 214 тысяч человек в стране стали бедными. Общее количество бедного населения в 2009 году достигло около 1,1 млн человек.