Ստեփանակերտը Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումից միջազգային հանրության դիրքորոշման հնչեցում է ակնկալում
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը շատ կարևոր է միջազգային հանրության դիրքորոշման հստակ հնչեցման տեսանկյունից։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը։
«Մենք միշտ արժեվորել ենք ցանկացած նման հանդիպում։ Այս հանդիպումներից, իհարկե, դժվար է ակնկալել վերջնական, համապարփակ կարգավորում։ Այդ ամենը հնարավոր չէ՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի ապակառուցողական, աննորմալ պահվածքը։
Այն, որ նմանատիպ հանդիպումները կարևոր են խաղաղության և կայունության պահպանման տեսանկյունից՝ միանշանակ է։ Բացի այդ, սա ոչ միայն երկու արտգործնախարարների հանդիպում է, այլև միջազգային հանրության դիրքորոշումն է հստակ հնչում այդ հանդիպումների ժամանակ։ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներից 3-ը ներգրավված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մեջ»,- նշեց Բաբայանը:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հուլիսի 11-ին Բրյուսելում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախագահների նախաձեռնությամբ և ներկայությամբ հանդիպում կունենա Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։

Степанакерт ожидает услышать позицию международного сообщества по поводу встречи Налбандян-Мамедьяров
Встреча министров ИД Армении и Азербайджана очень важна в контексте озвучивания позиции международного сообщества. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
«Мы всегда высоко ценили любые подобные встречи. От этих встреч, конечно, трудно ожидать окончательного, всеобъемлющего урегулирования карабахского конфликта. Все это невозможно, учитывая деструктивное, ненормальное поведение Азербайджана.
То, что подобные встречи важны в свете установления мира и стабильности – это однозначно. Кроме того, это не только встреча министров ИД Армении и Азербайджана - она очень важна в контексте озвучивания позиции международного сообщества. В Минской группе ОБСЕ состоят 3 постоянных члена Совбеза ООН»,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.