Բորժոմի-Խարագաուլի անտառի հրդեհը տարածվում է դեպի Դաբա գյուղ
Բորժոմի-Խարագաուլի անտառի հրդեհը տարածվելով հասնում է Դաբա գյուղ տանող ճանապարհին, և բնակելի տարածքից գտնվում է մոտ 100 մետր հեռավորության վրա, հաղորդում է Վրաստանի Հանրային հեռուստաընկերության Առաջին ալիքը:
Օգոստոսի 20-ին Դաբա գյուղի մոտ գտնվող անտառում հրդեհ է բռնկվել: Վրաստանի իշխանությունները, անբարենպաստ եղանակի պատճառով, չեն կարող հանգցնել հրդեհը և օգնություն են խնդրել հարևան և ԵՄ երկրներից: Հարևան երկրները՝ Թուրքիան, Հայաստանը և Ադրբեջանը արդեն փրկարարական խմբերի են ուղարկել: Ռուսաստանի առաջարկից Վրաստանը հրաժարվում է, իսկ Վրաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Յան Քելլին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է օգնել Վրաստանին:
Իրավիճակը բարդացնում է լեռնային տեղանքը, քամին և չոր եղանակը: Այրվել է ավելի քան 12 հա անտառ: Տարածաշրջանային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Զուրաբ Ալավիձեի խոսքերով, դժվար չի լինի նոր հրդեհային օջախը հանգցնելը, քանի որ մոտակայքում կան ջրով մեքենաներ:
Հրդեհի դեմ պայքարելու համար ստեղծվել է արտակարգ իրավիճակների շտաբ, որը ղեկավարում է Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարը: Դեպքի վայրում են գտնվում նաև կառավարության մյուս անդամները:
Հրդեհը մարելու համար գործում է Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության սահմանային ոստիկանության երկու ուղղաթիռ և Ադրբեջանի Արտակարգ իրավիճակների նախարարության մեկ ուղղաթիռ, մոտ 400 հրշեջ-փրկարար, ավելի քան 100 որսորդ և ՆԳՆ հատուկ հանձնարարությունների վարչության 500 աշխատակից:
Արտակարգ իրավիճակների շտաբի տվյալներով, ուշ գիշերը փրկարարները կարողացան կտրել Արջևանի անտառից 3 կիլոմետրանոց ճանապարհը, Տորտի լեռան ուղղությամբ, որը թույլ տվեց փրկարարներին և սարքավորումներին ուղղակիորեն մոտենալ հրդեհի օջախին:
Մասնագետները նաև որոշեցին անցկացնել ժամանակավոր ջրատար խողովակ հրդեհի օջախների մոտ, որպեսզի հրդեհ հանգցնող բեռնատարների համար ջրամատակարարումը անցկացվի անհապաղ: Տեղում տեղադրվել է գյուղատնտեսության նախարարության 15 ջրային պոմպեր, երկու հրետասայլ և 10 թեթև տեխնիկա և մեքենաներ:

Пожар в Боржоми-Харагаульском лесу движется к селу Даба
Пожар в Боржоми-Харагаульском лесу распространяется и дошёл до автомобильной дороги, ведущей к селу Даба и находящейся в 100 метрах от нее, сообщает Первый канал Общественного вещателя Грузии.
Пожар в лесу неподалеку от села Даба возник 20 августа. Власти Грузии из-за неблагоприятной погоды не могут локализовать огонь, и попросили помощи у соседних стран и стран ЕС. Соседние страны: Турция, Армения и Азербайджан уже послали свои бригады спасателей. От предложения России Грузия отказывается, а также посол Америки в Грузии Ян Келли объявил, что США готовы помочь Грузии.
Ситуацию осложняет горный рельеф, ветер и сухая погода. Уже сгорело более 12 гектаров леса. По мнению министра регионального развития и инфраструктуры Зураба Алавидзе, потушить новый очаг возгорания не составит труда, так как рядом находятся машины с водой.
Для борьбы с пожаром сформирован чрезвычайный штаб, которым руководит министр внутренних дел Грузии. На месте происшествия находятся и остальные члены правительства.
На тушении задействованы два вертолета погранполиции МВД Грузии и один вертолет МЧС Азербайджана, порядка 400 пожарных-спасателей, более 100 егерей, а также 500 сотрудников Департамента по особым заданиям МВД.
По данным чрезвычайного штаба, поздно ночью спасателям также удалось прорубить 3-километровую дорогу от леса Арджевани в направлении горы Торти, что дало возможность спасателям и технике подойти непосредственно к очагу возгорания.
Специалисты также приняли решение провести временный водопровод к очагам возгорания, чтобы подача воды пожарным машинам осуществлялась оперативно. На месте налажена работа 15 водонапорных насосов, двух лафетов и 10 единиц тяжелой и легкой техники министерства сельского хозяйства.