Վրաստանում պաշտոնապես գաղտնալսվել է 255 մարդ
2017 թվականի առաջին վեց ամիսներին Վրաստանում պաշտոնապես գաղտնալսվել է 255 մարդ, իսկ անցյալ տարի 12 ամսվա ընթացքում` 345 մարդ: Հեռախոսների գաղտնալսման վիճակագրությունը հրապարակում է Վրաստանի Գերագույն դատարանը:
Այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին քննչական մարմինները ամենից հաճախ պաշտոնապես գաղտնալսել են խարդախության (47), հափշտակության (36) և կաշառակերության համար (26):
Նույն ժամանակահատվածում գաղտնալսելու և ձայնագրման ժամանակահատվածը երկարացնելու համար քաղաքային/շրջանային դատարանների կողմից դիտարկվել է 86 դիմում, որից 78-ը բավարարվել է և 8-ը մասամբ է բավարարվել:
Այս տարի, ինչպես անցյալ տարվա ընթացքում, ամենից շատ պահանջներ ստացել են և բավարարվել` Թբիլիսիի, Քութայիսի և Բաթումի քաղաքային դատարաններում: Դատարանները չեն բավարարել քննչական ծառայությունների պահանջը ընդամենը 10 դեպքերում:

В Грузии в 2017 году официально прослушивали 255 человек
За первых шесть месяцев 2017 года в Грузии официально прослушивали 255 человек, а в минувшем году за 12 месяцев – 345 человек. Статистику о прослушивании телефонов публикует Верховный суд Грузии.
В январе-июне текущего года следственные органы чаще всего официально прослушивали граждан по делам мошенничества (47), вымогательства (36), и получения взятки (26).
В тот же период о продлении срока скрытого прослушивания и записи телефонных разговоров городские/районные суды рассмотрели 86 ходатайств, из них были удовлетворены 78, частично удовлетворены 8.
В текущем году, как и в минувшем году, больше всего требований поступили, и были удовлетворены в городских судах Тбилиси, Кутаиси, и Батуми. Суды не удовлетворили требование следственных служб только в 10 случаях.