Սփյուռքահայերից ոմանք անիրագործելի են համարում «4 միլիոնանոց Հայաստան» ծրագիրը
«Մեր նպատակն է, որ Հայաստանը 2040 թվականին ունենա առնվազն 4 միլիոն բնակիչ: Դա, հետևաբար, ենթադրում է գալիք 25 տարիներին դեպի Հայաստան ներգաղթի լուրջ ցուցանիշների ձեռքբերում»,հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը՝ դիմելով Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի մասնակիցներին։
2040 թվականին Հայաստանը 4 միլիոն բնակչություն ունենալու նրա տեսլականը անիրագործելի են համարում համաժողովին ներկա մի շարք սփյուռքահայեր։ «Ազատության» հետ զրույցներում Սփյուռքի տարբեր գաղթօխջախներից ժամանած հյուրերն ասացին, որ հավակնոտ ծրագրերից առաջ նախ պետք է մտածել սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը բարելավելու մասին։
«Երեսուն հազար սիրիահայեր եկան, քանի՞ հոգի մնացին այստեղ․․․ Այսօր տակավին հարցեր կան Գյումրիում: 25 տարի է անցել երկրաշարժից․․․ այսօր մարդիկ կան, որ տուն չունեն: Այդ հարցերը թող լուծեն, հետո մեծ ծրագրերի մասին խոսեն»,-ասաց Բրիտանիայի Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության ատենապետ Վազգեն Կասեմջյանը՝ շարունակելով,-սա է իրականությունը: Անկեղծ պետք է լինենք: Եվ որ եկել եք այսօր վստահության, համագործակցության մասին եք խոսում․․․ Այդ վստահությունը գալիս է ոչ թե երազային, անտեսանելի իրականությունից, այլ պետք է շոշափելի իրականություն ունենանք: Պարզապես խոսքը եթե պիտի մնա խոսք, շատ է լինում: Արդեն 6-րդ համագումարն է, նույն բաները միշտ լսել ենք»:
«Ես ուտոպիայի չեմ հավատում: Ես հավատում եմ գործնական աշխատանքներին: Գոնե վերջին քսան տարիներին պետք է ասել, որ առաջխաղացում չկա»,-ասաց Լոս Անջելեսի արհմիությունների ներկայացուցիչ Ստեփան Հովակիմյանը:
«Բոլորս էլ տեղյակ ենք, որ լուրջ բարեփոխումների, մենաշնորհների դեմ պայքարի հարց գոյություն ունի: Փտախտի դեմ պայքարը անհրաժեշտ է, և այդպիսի առաջարկներ արդեն հնչեցին նույնիսկ առաջին նիստի ընթացքում: Ուրեմն պետք է ավելի լրջանալ և լուրջ ծրագիր մշակել, որ տեսլականը դառնա իրականություն»,-ասաց ՀՅԴ Կանադայի բյուրոյի անդամ Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանը:

Некоторые армяне Диаспоры считают программу «4-миллионная Армения» нереализуемой
«Наша цель, чтобы Армения в 2040 году имела как минимум 4 миллиона жителей. Следовательно, целеустремлённость предполагает достижение в течение предстоящих 25 лет серьёзных показателей иммиграции в Армению», - заявил президент Армении Серж Саргсян, обращаясь к участникам открывшейся сегодня в Ереване VI Всеармянской конференции Армения-Диаспора.
Видение президента о том, чтобы к 2040 году в Армении было 4 миллиона человек, считают нереализуемым ряд присутствующих на конференции представителей Диаспоры. В беседах с Радио «Азатутюн» прибывшие из разных стран гости говорили, что перед тем, как ставить амбициозные программы, следует подумать об улучшении социально-экономической ситуации.
«Сюда приехали 30 тысяч сирийских армян, сколько из них здесь остались?.. Сегодня в Гюмри все еще есть проблемы. Прошло 25 лет со времени землетрясения... Сегодня есть люди, у которых нет дома. Пусть решат эти вопросы, а уже потом говорят о крупных проектах, - сказал председатель социал-демократической партии «Гнчакян» в Великобритании Вазген Касемджян. - Такова реальность. Мы должны быть честными. И сегодня мы говорим о доверии, сотрудничестве… Это доверие приходит не от желанной, невидимой реальности, а должна быть ощутимая реальность. Если слова должны остаться просто словами, так часто бывает. Уже 6-я конференция, мы слышим все время одни и те же слова».
«Я не верю в утопию. Я верю в практическую работу. Нужно сказать, что, по крайней мере, в течение последних 20 лет прогресса нет», - сказал представитель профсоюзов Лос-Анджелеса Степан Овакимян.
«Все мы знаем, что существуют вопрос проведения серьезных реформ и борьбы с монополиями. Борьба с «гангреной» необходима, и такие предложения уже прозвучали даже во время первого заседания. Поэтому нужно подойти более серьезно и разработать серьезную программу, чтобы видение стало реальностью», - сказал член Бюро АРФ «Дашнакцутюн» в Канаде Акоп Тер-Хачатурян.