Ապահովագրվել է հաշվառված ավտոտրանսպորտային միջոցների 60%–ը
2011թ. հունվարի 1-ից Հայաստանում ուժի մեջ է մտել ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պարտադիր ապահովագրության (ԱՊՊԱ) մասին օրենքը: ԱՊՊԱ-ի ենթակա է շուրջ 430 հազ. ավտոտրանսպորտային միջոց։
ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից «7օր»-ին տեղեկացրել են, որ վերջին տվյալներով ապահովագրվել է հաշվառված ավտոտրանսպորտային միջոցների 60%-ը: Իսկ ԱՊՊԱ չունեցող մեքենաները օրենքի համաձայն կտուգանվեն 50 հազ. դրամով:
ԱՊՊԱ պայմանագիրը կնքվում է նվազագույնը 3 ամսով, առավելագույնը՝ 1 տարով: ԱՊՊԱ-ի կտրոնը պարտադիր կարգով փակցվում է ավտոմեքենայի դիմապակուն:

Застраховано 60% стоящих на учете автотранспортных средств
С 1 января 2011 года в Армении в силу вступил закон «Об обязательном страховании автогражданской ответственности» (ОСАГО). Обязательному страхованию подлежат около 430 тыс. автотранспортных средств.
Из управления связей с общественностью при Центробанке РА «7or» сообщили, что, по последним данным, застраховано 60% автотранспортных средств, стоящих на учете. Согласно закону, владельцы автомобилей, не имеющих ОСАГО, будут оштрафованы на 50 тыс. драмов.
Отметим, что договор ОСАГО подписывается, как минимум, на 3 месяца. Максимальный срок подписания договора составляет 1 год. Талон ОСАГО в обязательном порядке прикрепляют к лобовому стеклу автомобиля.