Հեղափոխությունը և կռապաշտությունը
««Իմ քայլը» քանդակը Գյումրի-Վանաձոր ճանապարհին. որպես խորհրդանիշ հայ ժողովրդի քարից էլ ամուր կամքի, չհանձնվող ոգու, և հանուն ազատ ու երջանիկ Հայաստանում ապրելու համար պայքարելու վճռականության»,-գրառում է կատարել «Արդար Հայաստան» ֆեյսբուքյան օգտատերը ու հրապարակել Փաշինյանի արձանի լուսանկարը տարբեր ռակուրսներից:
Ֆեյսբուքահայության հպարտ հատվածը հիացական մեկնաբանություններ է թողել արձանի կապակցությամբ: Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան էջում «լայվերի» ժամանակ «Մեր թագավոր ախպեր» կամ «Հզոր թագավոր» դիմելաձևն օգտագործողները, կարելի է ասել, էքստազի մեջ են ընկել արձանի պահով:
Հետանկախական Հայաստանում սա առաջին դեպքն է, երբ մարդու, այն էլ՝ քաղաքական գործչի արձան է տեղադրվում իր կենդանության օրոք:
Կենդանության օրոք պետության ղեկավարների արձան տեղադրելը մոդայիկ է միջինասիական մահմեդական երկրներում: Օրինակ՝ Թուրքմենիայում Թուրքմենբաշու արձանն է տեղադրվել: Տեղադրվել է նաև Թուրքմենբաշու սիրելի ձիու արձանը՝ վերջինիս կենդանության օրոք:
Ադրբեջանում դեռ Իլհամ Ալիևի արձանը չկա: Երևի այն պատճառով, որ հավաստի տեղեկություններով, Ալիևը կիրթ մարդու տպավորություն է թողնում:
Իլհամի արձանը չկա, բայց փոխարենը կա նրա հոր՝ Հեյդարի արձանը:
Փաշինյանի պահով ամեն ինչ պարզ է ու զարմանալ պետք չէ: Կռապաշտությունը պետական քարոզչության մակարդակի է հասցվել, և քաղաքականությանը հեռուստասերիալային պրիզմայով հետևողների համար դա ընկալելի և ընդունելի է:
Անկեղծ ասած՝ չեմ կարող ասել, թե արդյոք այդ արձանն իրո՞ք տեղադրվել է մայրուղու վրա, թե՞ դա համակարգչային գրաֆիկա է: Բայց դա արդեն էական չէ: Էականն այն է, որ նման գաղափարը հիացական մեկնաբանությունների է արժանացել հպարտ քաղաքացիների կողմից, ովքեր, համոզված եմ, այստեղ-այնտեղ սիրում են հպարտանալ, որ հայ ժողովուրդն առաջինն է պետականորեն ընդունել քրիստոնեությունը որպես կրոն: Այն քրիստոնեությունը, որի պատվիրաններից է՝ «Վերևում՝ երկնքում, ներքևում՝ երկրի վրա, և երկրի խորքի ջրերի մեջ եղած որևէ բանի նմանությամբ քեզ կուռքեր չպիտի կերտես»:
Նախորդ ռեժիմի ժամանակ մի պահ փորձ արվեց «ժողովուրդների հոր» իմիջը կարել Սերժ Սարգսյանի վրա, բայց դա չստացվեց: Չստացվեց ոչ թե այն պատճառով, որ մեր ժողովուրդը կռապաշտ չէր, այլ որ ժամանակը չհերիքեց. վրա հասավ անսպասելի հեղափոխությունը:
Հեղափոխությունը կարծես թե մերժեց կռապաշտությունը և ցմահ իշխելու ինստիտուտը, բայց ստացավ նոր տիպի կռապաշտություն: Տարբերությունն այն է, որ նախորդի կռապաշտության քարոզը ֆեյսբուքահայության աջակցությանը չէր արժանանում, իսկ ահա այժմ հանրության հպարտ հատվածը, որը 82 տոկոս տվեց «Իմ քայլին», ինքնակամ է լծվում կուռքին երկրպագելու գործին:
Հ.Գ.: Արձանների հարցով ամբողջ աշխարհում ընդունված է չշտապել:
Հանրապետության հրապարակում ՍՍՀՄ տարիներին տեղադրված էր Լենինի արձանը: Հետո այդ արձանը մեծ շուքով հանեցին. եկել էր հին կուռքերին տապալելու ժամանակը:
Հ.Գ.-2: Չի բացառվում, որ հպարտ քաղաքացիներն ամեն տարի ուխտագնացություն կազմակերպեն՝ Հայաստանի ու աշխարհի տարբեր ծայրերից քայլելով հասնելով արձանի մոտ, սելֆի անելով ու վերադառնալով:
Օրինակ՝ Սաուդյան Արաբիայում գտնվում է մահմեդական աշխարհի ուխտագնացության կենտրոնը՝ Մեքքան:
Պատմությունը հետևյալն է. Մեդինայի մահմեդականները՝ Մուհամմեդ մարգարեի գլխավորությամբ, մտել են Մեքքա։ Քաղաքը հանձնվել է առանց կռվելու, իսկ բնակիչները իսլամ են ընդունել։ Մեքքան դարձել է կրոնական կենտրոն։
Մեր Մեքքան կարող է դառնալ Գյումրի-Վանաձոր ճանապարհահատվածը: Սիրո և հանդուրժողականության հեղափոխությունը շարունակվում է:

Революция и идолопоклонство
«Скульптура «Мой шаг» на трассе Гюмри-Ванадзор – символ воли армянского народа, что крепче камня, его непоколебимого духа, и во имя решимости бороться за возможность жить в свободной и счастливой Армении», – написал пользовать «Facebook» под ником «Справедливая Армения», сопроводив комментарий фотографиями изваяния Пашиняна с разных ракурсов.
Гордая часть армянского сегмента социальной сети оставила в связи со скульптурой восторженные оценки. Использующие в ходе прямых подключений Никола Пашиняна в «Facebook» обращения вроде «Наш большой брат» или «Могучий владыка», можно сказать, даже впали по части памятника в экстаз.
В постнезависимой Армении это первый случай, когда человеку, тем более политическому деятелю, памятник ставится при жизни.
Устанавливать памятники при жизни руководителям государств модно в среднеазиатских мусульманских странах. Например, в Туркменистане установлен памятник Туркменбаши, как и его любимому коню – тоже при жизни.
Памятника Ильхаму Алиеву в Азербайджане пока нет. По-видимому, потому что Алиев, согласно достоверным источникам, оставляет впечатление образованного человека.
Памятника Ильхаму нет, но зато есть его отцу – Гейдару.
По части Пашиняна всё очевидно, и удивляться не стоит. Идолопоклонство возведено в ранг государственной пропаганды, и для следящих за политикой сквозь призму телесериалов это понятно и приемлемо.
Честно говоря, не могу сказать, был ли на самом деле данный памятник размещен на трассе или это компьютерная графика, но это уже не суть. Важно то, что подобная идея удостоилась восторженных оценок гордых граждан, которые, я убежден, повсюду любят кичиться тем, что армянский народ первым принял христианство в качестве государственной религии. То самое христианство, одной из заповедей которых является «Не сотвори себе кумира и всякого подобия того, что на небе – вверху, что на земле – внизу, и что в воде – ниже земли».
При предыдущем режиме в какой-то момент была предпринята попытка выкроить под Сержа Саргсяна имидж «отца народов», но не вышло. И не потому, что наш народ не был идолопоклонником, а просто из-за того, что не успели – настигла нежданная революция.
Казалось бы, революция отвергла идолопоклонство и институт пожизненного правления, но получила почитание кумира нового типа. Разница в том, что пропаганда идолопоклонства предыдущего не удостаивалась поддержки армянского сегмента «Facebook», а сейчас гордая часть общественности, отдавшая за «Мой шаг» 82 процента, добровольно впрягается в дело почитания кумира.
P.S. В вопросе памятников во всем мире принято не спешить.
В советские годы на площади Республики был установлен памятник Ленину. Затем его с помпой снесли – настало время свержения кумиров.
P.S.-2. Не исключено, что гордые граждане каждый год будут устраивать паломничества к памятнику, пешком добираясь до него со всех концов Армении и мира, делая с ним «селфи» и возвращаясь восвояси.
Например, в Саудовской Аравии находится центр паломничества всего мусульманского мира – Мекка. История гласит, что мусульмане Медины во главе с пророком Мухаммедом вошли в город, который сдался без боя, а его жители приняли ислам. Мекка тем самым стала религиозным центром.
Нашей же Меккой может стать участок дороги Гюмри-Ванадзор. Революция любви и терпимости продолжается.