Գագիկ Ծառուկյանը՝ հեղափոխության և «ասֆալտին պառկելու» արանքում
Սկզբում Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահանջն էր։ Հետո «Քա՛յլ արա, մերժի՛ր Սերժին»–ը սահուն փոխակերպվեց «Նիկոլ վարչապետ»–ի։
Հիմա Նիկոլ Փաշինյանը պահանջում է ամբողջը։ Այստեղ և այժմ։
Հեղափոխությունն իր բնույթով տոտալիտար վեկտոր ունեցող երևույթ է դառնում, եթե չունի ներառականություն։ Փորձը ցույց է տալիս, որ ինչ հեղափոխություն էլ անենք, վերջում բոլշևիկյան է ստացվում։ Եվ պարտադիր չէ, որ զանգվածները Մարքսին մեջբերեն, իսկ առաջնորդները երդվեն Էնգելսի ու Լենինի աշխատությունների վրա։
Աղքատության բարձր տոկոս ունեցող հասարակությունները հեղափոխությունից հետո պահանջում են «Էքսպոպրիատորների էքսպոպրիացիա»։ Ավելի պարզ ասած՝ հարուստների ունեզրկում։
Աղքատները հույս ունեն, որ եթե փողը հարուստներից վերցնեն, ապա իրենց են բաժանելու։ Այդպես, իհարկե, չի լինում, բայց այդ մասին սոված զանգվածներն ամենավերջում են իմանում, երբ դառնում են «հավասար»՝ մինչև այդ լինելով «հպարտ»։
Հայաստանում տեղի ունեցած ապրիլյան հեղափոխությունն իր մեջ ներառեց հանրության գրեթե բոլոր շերտերին, բայց հետագայում կառավարությունը հենվեց դրա ամենաունեզուրկ հատվածի վրա, քանզի չէր պատրաստվում ներառական դարձնել իշխանական ու քաղաքական դաշտը։ Հենց դա էլ կոնֆլիկ առաջացրեց «կոալիցիայում» ու ստիպեց, մասնավորապես, Գագիկ Ծառուկյանին հակադրվել Փաշինյանի ծրագրերին։
Գագիկ Ծառուկյանն, ըստ այդմ, ոչ թե հակահեղափոխությանն է պաշտպանում, այլ ինքն իրեն, որպեսզի, պատկերավոր ասած, «չպառկի ասֆալտին» կամ «չծեփվի պատին»։
Ծառուկյանը շատ լավ հասկանում է, որ եթե անգամ ապագա խորհրդարանում ունենա 30 պատգամավոր (ինչի «կուտը» նիկոլականները տալիս են ԲՀԿ–ականներին), ապա միևնույն է դա հնարավորություն չի տալու խուսափել «ասֆալտին չպառկելու» հեռանկարից։ Հատկապես որ Նիկոլ Փաշինյանը չի էլ թաքցնում, որ խորհրդարանը Երևանի ավագանու պես սարքելուց հետո պատրաստվում է մտնել հեղափոխության յակոբինյան, այսինքն՝ վենդետայի ու կուլակաթափության փուլ։ Բնական է, որ այս պայմաններում Ծառուկյանը պետք է պաշտպանվի։
Եթե Փաշինյանը գնար լայն համախմբման ու ոչ կոնֆլիկտածին ճանապարհով, եթե Փաշինյանը պահեր սիրո և հանդուրժողականության գիծը, ապա ոչ մի, այսպես կոչված, հակահեղափոխություն չէր լինի։
Սերժ Սարգսյանի հեռացմամբ երևի թե ամենաշատը շահագրգռվածներից մեկը, հասկանալի ու հայտնի պատճառներով, եղել է Գագիկ Ծառուկյանը։ Բայց եթե Ծառուկյանը քվեարկում է ՀՀԿ–ի հետ միասնաբար, ապա այստեղ մտածելու բան կա։
Ծառուկյանին այլընտրանք չեն թողել։ Ասում են՝ ընտրիր «ասֆալտին պառկելու» կամ «պատին ծեփվելու» միջև, ինչի արդյունքում նա հայտնվել է հեղափոխության ու «ասֆալտի» արանքում։
Բոլշևիկյան կոդի պայմաններում Ծառուկյանին չի փրկի անգամ այն, որ ինքը հայտարարում է, որ հեղափոխական է։ Բոլշևիկյան կոդը փրկվելու երաշխիք չի տվել անգամ թունդ բոլշևիկներին, ուր մնաց թե փրկության տոմս տա Գագիկ Ծառուկյանին։ Կողմերը դա շատ լավ գիտեն ու բռնվել են մարտի։ Ու որպեսզի այդ մարտից հետո Հայաստանը չհայտնվի փլատակների տակ, մեզ նաև փոխզիջումային ու պահեստային տարբերակներ են պետք։
Հայաստանը չպետք է կրակն ընկնի այս ամենի ձեռքը։ Հեղափոխության ախորժակն ուտելիս է բացվում, բայց հեղափոխությունը նաև իր զավակներին խժռելու հատկություն ունի և այս մասին պետք է բոլորը իմանան։

Гагик Царукян: между революцией и «укладыванием на асфальт»
Сначала было требование отставки Сержа Саргсяна. Затем «Сделай шаг, отвергни Сержа!» плавно перетек в «Никол – премьер!»
Сейчас Никол Пашинян требует всего полностью. Здесь и сейчас.
Революция становится явлением с тоталитарным вектором развития, если не обладает инклюзивностью. Опыт показывает, что, какую бы революцию ни осуществляли, в конце она становится большевистской. И не обязательно, чтобы массы цитировали Маркса, а лидеры клялись на трудах Энгельса и Ленина.
Имеющие высокий уровень бедности общества после революции требуют «Экспроприации экспроприаторов». Проще говоря, раскулачивания богатых.
Бедные надеются, что отобранные у богатых деньги будут розданы им. Конечно же, так не бывает, но об этом голодные массы узнают лишь в самом конце, когда становятся «равны», до этого будучи «гордыми».
Произошедшая в Армении апрельская революция вовлекла в себя практически все слои общества, но впоследствии правительство оперлось на самую необеспеченную ее часть, так как не готовилось делать властное и политическое поле инклюзивным. Именно это и породило конфликт в «коалиции» и заставило, в частности, Гагика Царукяна противопоставиться намерениям Пашиняна.
В этом плане Гагик Царукян защищает не контрреволюцию, а самого себя, чтобы, образно говоря, не быть «уложенным на асфальт» или «размазанным по стенке».
Царукян прекрасно понимает, что даже если будет иметь в будущем парламенте 30 депутатов (наживку чего николовцы дают ППА), всё равно это не даст возможности избежать перспективы быть «уложенным на асфальт». Тем более что Никол даже не скрывает, что готовится после получения парламента по образу Совета старейшин Еревана войти в якобинский этап революции, то есть в стадию вендетты и раскулачивания.
Если бы Пашинян пошел по пути широкой консолидации и безконфликтности, и если бы придерживался линии «любви и терпимости», то никакой так называемой контрреволюции не было.
Одним из самых заинтересованных в отстранении Сержа Саргсяна, по понятным и известным причинам, был как раз Гагик Царукян. Однако если Царукян голосует в унисон с РПА, то здесь уже есть над чем задуматься.
Царукяну не оставили выбора. Ему предлагают выбрать между быть «уложенным на асфальт» и «размазанным по стенке», в результате чего он оказался между революцией и «асфальтом».
В условиях большевистского кода Царукяна не спасет даже то, что он заявляет о своей революционности. Большевистский код не дал гарантий спасения даже самым ярым большевикам, куда уж там Гагику Царукяну. Стороны прекрасно об этом знают, и ввязались в борьбу. И дабы после этой схватки Армения не оказалась под развалинами, нам нужны также компромиссные и запасные варианты.
Армения не должна попадать из-за всего этого впросак. Аппетит революции приходит во время еды, но революция имеет также особенность пожирать своих детей, и помнить об этом должны все.