Փաշինյանի ու Ծառուկյանի փոխբացառող սցենարները
Նիկոլ Փաշինյանի ու Գագիկ Ծառուկյանի միջև փոխադարձ անվստահությունը և եթե մինչև վերջ անկեղծ լինենք, ապա նաև՝ փոխադարձ ատելությունը կար հեղափոխությունից առաջ ու ընթացքում: Այդ անվստահությունը և ատելությունը խորացել է հեղափոխությունից հետո:
Կողմերն ընդհանուր դաշտում էին հայտնվել ընդհանուր թիրախի առկայությամբ և հանգամանքների բերումով: Այժմ նրանց ոչինչ չի միավորում: Ավելին՝ տեսակային ու կոդային հակասություններն այնքան շատ են, որ ամեն մեկն էլ հասկանում է, որ մյուսի սցենարի հաջողության դեպքում ինքը դաշտում մնալու քիչ շանսեր ունի, եթե չասենք՝ ընդհանրապես չունի (բոլշևիզմն ու բուրժուազիան անհամատեղելի են՝ ըստ սահմանման):
Փաշինյանին մտահոգել է այն հանգամանքը, որ ԲՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն ՀՀԿ-ի հետ միևնույն կերպ են քվեարկել հայտնի օրինագծին: Նա այժմ որդեգրել է «բաժանիր, որ տիրես» գործելաոճը: Փաշինյանը խնդիր է դրել ՀՅԴ-ին ու ԲՀԿ-ին դուրս բերել հակադեկտեմբերյան տիրույթից: Կհաջողվի՞ նրան դա, թե՞ ոչ, ցույց կտան Ծառուկյանի հետ բանակցությունների արդյունքները:
Եթե Փաշինյանը կարողանա Ծառուկյանին համոզել դեկտեմբեր ամսին արտահերթ ընտրությունների գնալու հարցում, ապա ՀՅԴ-ն ավտոմատ կանցնի «դեկտեմբերիկների» կողմը և այդ դեպքում ՀՀԿ-ն կմնա մենակ ու չի կարողանա ընդդիմանալ արտահերթ գործընթացներին (ճակատագրի հեգնանքով ՀՀԿ-ն այսօր դարձել է Հայաստանում գերմենաշնորհային իշխանություն թույլ չտալու ջատագովը):
Ծառուկյանը շատ լավ հասկանում է, որ եթե ընտրություններն անցնեն դեկտեմբերին, ապա Երևանի ավագանու պատկերը կարող է կրկնվել, ինչը սպառնալիք է ոչ միայն քաղաքական դաշտի, այլ նախևառաջ անձամբ իր համար: Դա է պատճառը, որ Ծառուկյանը, հակառակ ԲՀԿ-ի որոշ հատվածում տիրող տրամադրությունների, դեմ է դեկտեմբերին անցկացվող ընտրություններին, քանզի հասկանում է, որ 5 կամ 30 տոկոս ունենալու դեպքում միևնույն է ինքը «փուռն» է գնալու 70 տոկոս ունեցող իշխանության ձեռքերով: Եթե Ծառուկյանի թիմի որոշ հատվածին դուր է գալիս «5 տոկոս հավաքենք, միևնույն է 30 պատգամավորական աթոռ ենք ստանալու» բանաձևը, ապա անձամբ Ծառուկյանի շահերը այդ բանաձևին հակասում են:
Ծառուկյանը, վերջին հաշվով, դեմ է նաև Փաշինյանի վարչապետությանը (ԲՀԿ առաջնորդը սեփական սցենարն ունի), բայց այս պահին չի բարձրաձայնում այդ մասին: Խորհրդարանում 70 տոկոս ունեցող վարչապետ Փաշինյանը ուղղակի սպառնալիք է Ծառուկյանի համար և նա շատ լավ հասկանում է դա (նույն մտավախությունն ունեն ՀՅԴ-ն ու ՀՀԿ-ն):
Ինչ վերաբերում է փաշինյանական թիմին, ապա այստեղ մտավախություն ունեն, որ եթե Փաշինյանը հրաժարական տա, ապա խորհրդարանը կարող է այլ թեկնածու առաջադրել վարչապետի պաշտոնում և քվեարկությամբ անցկացնել: Դրա համար են նրանք ուզում գտնել մի լուծում, որի դեպքում արտահերթը կլինի առանց հրաժարականի կամ եթե այդպես հնարավոր չլինի ԱԺ-ն լուծարել, ապա Փաշինյանի հրաժարականից հետո մյուս ուժերը վարչապետի թեկնածու չառաջադրեն:
Փաշինյանը հստակ երաշխիքներ է պահանջում, որ իր հրաժարականից հետո այլ վարչապետ չի ընտրի խորհրդարանը:
ՀՅԴ-ն արդեն հայտարարել է, որ վարչապետի սեփական թեկնածու չի առաջադրի: Նման բան չեն հայտարարել ԲՀԿ-ն ու ՀՀԿ-ն: Հենց դա է ուզում կորզել Փաշինյանը Ծառուկյանի հետ բանակցություններում՝ չառաջադրել այլ թեկնածու: Փոխզիջումը կարող է լինել մայիսին ընտրությունների անցկացումը, բայց Փաշինյանն ուզում է ամբողջը և հիմա, ինչը բնական դիմադրություն է առաջացրել մյուսների մոտ:
Թե ինչով կավարտվի փոխադարձ ատելության ու անվստահության վրա կայանալիք համաձայնությունը կամ անհամաձայնությունը պարզ կդառնա Ֆրանկոֆոնիայի հետ կապված «գովազդային դադարից» հետ:

Взаимоисключающие сценарии Пашиняна и Царукяна
Недоверие между Николом Пашиняном и Гагиком Царукяном, а также, если быть до конца искренним, взаимная ненависть были до революции и в ходе нее. Эти недоверие и ненависть углубились после революции.
Стороны оказались на одном поле в условиях наличия общей мишени и по стечению обстоятельств. Сейчас их ничто не объединяет. Более того, видовых и кодовых противоречий настолько много, что каждый понимает, что при успехе сценария другого он практически не имеет шансов остаться на поле, если не сказать, что вообще ими не обладает (большевизм и буржуазия несовместимы по определению).
Пашиняна обеспокоило то обстоятельство, что в ходе голосования по известному законопроекту ППА проголосовала идентично АРФД и РПА. Сейчас он взял на вооружение практику «разделяй и властвуй». Пашинян поставил задачу вывести АРФД и ППА из позиции выступления против внеочередных выборов НС в декабре. Удастся это ему или нет, покажут результаты переговоров с Царукяном.
Если Пашиняну удастся убедить Царукяна в вопросе декабрьских выборов, то АРФД автоматически пополнит ряды «декабрят», а РПА останется в одиночестве и не сможет воспрепятствовать внеочередным процессам (по иронии судьбы РПА сегодня стала поборником недопущения в Армении супермонопольной власти).
Царукян прекрасно понимает, что в случае проведения выборов в декабре зафиксированная на выборах Совета старейшин Еревана картина может повториться, что является угрозой не только для политического поля в целом, но и, прежде всего, для него лично. Поэтому Царукн, вопреки царящим в определенной части ППА настроениям, против выборов в декабре, ведь он понимает, что, как при 5, так и при 30 процентах, он будет «заклан» руками обладающей 70 процентами власти. Если некоторую часть команды Царукяна и устраивает формула «Если даже наберем 5 процентов, все равно будем иметь 30 депутатских кресел», то интересы лично Царукяна этой формуле противоречат.
В конце концов, Царукян против также премьерства Пашиняна (у лидера ППА есть свой сценарий), но в данный момент не заявляет об этом. Обладающий в парламенте 70 процентами премьер Пашинян является для Царукяна прямой угрозой, и последний об этом прекрасно знает (ту же обеспокоенность разделяют АРФД и РПА).
Что касается пашинянской команды, то здесь опасаются, что в случае отставки Пашиняна парламент может выдвинуть на посту премьера другую кандидатуру и провести голосование. Поэтому они и хотят найти решение, при котором внеочередные выборы будут без отставки премьера или, если это будет невозможно, они заручатся обещанием других сил не выставлять своих кандидатов.
Пашинян требует четких гарантий, что после своей отставки парламент не изберет другого премьера.
АРФД уже заявила, что не выдвинет своего кандидата в премьеры. ППА и РПА подобного заявления не делали. Именно это в ходе переговоров с Царукяном и хочет выудить Пашинян – не выдвигать другого кандидата. Компромиссом может стать проведение внеочередных выборов в мае, но Пашинян хочет всего и сейчас, что вызвало у других естественное сопротивление.
Чем же завершится предстоящее на взаимной ненависти и недоверии соглашение или разногласие, станет ясно после «рекламной паузы» в связи с Франкофонией.