Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան կառուցման հանգամանքների վերաբերյալ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են «Հետք» էլեկտրոնային թերթում 2018թ. օգոստոսի 24-ին հրապարակված «Սուրիկ Խաչատրյանն իր առանձնատունը 8 տարի կառուցել է առանց շինթույլտվության» վերտառությամբ հրապարակման մեջ նշված հանգամանքները: Այդ նպատակով Երևանի քաղաքապետարանից և ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեից պահանջել էին անհրաժեշտ փաստաթղթեր և համապատասխան տեղեկատվություն:
Իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք չեն կատարել «Քաղաքաշինության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված ծառայողական պարտականությունները՝ չեն նախազգուշացրել կառուցապատողին նշված առանձնատան շինարարության թույլտվությամբ սահմանված ժամկետը երկարաձգելու և այդ ժամկետում կառուցապատումն ավարտելու կամ քաղաքաշինական գործունեության օբյեկտն օտարելու վերաբերյալ: Դրա հետևանքով բացառվել է 357 մլն դրամ նախահաշվային արժեք ունեցող շինության կառուցապատողին օրենքով սահմանված կարգով դրա մեկ տոկոսի, այն է՝ 3.570.870 դրամի չափով վարչական պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորությունը՝ համայնքին պատճառելով նույնքան դրամի նյութական վնաս:
Հիշյալ դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազի կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի (պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռությունից ելնելով ծառայողական պարտականությունները չկատարելու) հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչին:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Возбуждено уголовное дело в связи с обстоятельствами строительства особняка Сурика Хачатряна
В генеральной прокуратуре Армении изучают факты, представленные «Hetq.am» в статье от 24 августа «Бывший губернатор Сюника восемь лет строил свой особняк без разрешения на строительство», сообщают из Генпрокуратуры Армении.
С целью проверки обстоятельств Управление по защите государственных интересов Генпрокуратуры затребовало в мэрии Еревана и Комитете кадастра недвижимости необходимые документы и информацию.
В результате проведенного изучения выяснилось, что должностные лица мэрии Еревана не выполнили установленные законом «О градостроительстве» служебные требования, дополнительно, не предупредили застройщика о продлении срока, установленного разрешением на строительство указанного особняка и завершении застройки в этот срок или отчуждения объекта градостроительной деятельности. В результате этого была исключена возможность привлечения в установленном законом порядке застройщика объекта со сметной стоимостью в размере 357 млн. драмов к административному штрафу в размере 1%, то есть 3.570.870 млн. драмов, причинив общине ущерб в таком же размере.
«По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.308 (использование должностным лицом своего должностного положения вопреки интересам службы либо неисполнение служебных обязанностей исходя из корыстной, иной личной заинтересованности или групповых интересов) Уголовного кодекса Армении, предварительное следствие по которому поручено следователю Следственного комитета Армении», – говорится в сообщении прокуратуры.