Ստորագրահավաքին միացած պատգամավորների նկատմամբ ճնշումներ են եղել. Արմեն Աշոտյան
Դեկտեմբերին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու ստորագրահավաքին միացած ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորների նկատմամբ ճնշումներ են եղել: Այս մասին խորհրդարանում՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ, ԱԺ պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը:
Աշոտյանը որեւէ անուն չհայտնեց՝ ասելով, որ չի ուզում բացահայտել իր տեղեկատվության աղբյուրը: «Ոչ մի հայտարարություն մերկապարանոց չէ, թող այդ մարդիկ իրենք խոսեն ճնշումների մասին: Ակնհայտ է, որ նման ճնշումներ եղել են եւ առաջին անգամ, երբ 58 հոգանոց խմբակցությունից խմբակցությունը լքեցին մի շարք պատգամավորներ, եւ մենք դարձանք 50 հոգանոց, այս ընթացքում եւս ճնշումներ եղել են»,- ասաց Աշոտյանը:
ՀՀԿ փոխնախագահի խոսքով՝ վերջին իրադարձություններից հետո կուսակցությունից ու խմբակցությունից դուրս գալու դիմում չեն ստացել. «Այս ստորագրահավաքին միացած պատգամավորների մեջ դեռ չկան մարդիկ, որ հայտարարել են խմբակցությունից դուրս գալու մասին, չեմ բացառում, որ այդպիսիք կլինեն: Մեր տեսակետը նույնն է՝ արտահերթ ընտրություններ պետք են, բայց ժամկետները չպետք է լինեն ինքնանպատակ»,- ասաց Արմեն Աշոտյանը:
ՀՀԿ փոխնախագահը չհերքեց՝ դեռ երեկվանից մեկնարկած «հայտարարությունների շքերթը» քննարկել են, բայց այս հարցով խմբակցության նիստ կամ գործադիր մարմնի նիստ չի եղել: Աշոտյանի խոսքով՝ արտահերթ ընտրություններն անհրաժեշտություն են, սակայն «խելամիտ ժամկետում»: «Այնպիսի ժամկետում, որը թույլ կտար բարեփոխել ընտրական օրենսգիրքը, եւ այդ ժամանակացույցը շատ պարզ էր ու հստակ, որ գնում ենք մայիս-հունիս»,- ասաց նա:

На депутатов, подписавших заявление, было оказано давление – Армен Ашотян
На депутатов от фракции РПА, подписавших заявление о проведении внеочередных выборов, было оказано давление. Об этом в беседе с журналистами в парламенте заявил вице-председатель РПА, депутат от НС Армен Ашотян, сообщает «Armtimes».
Ашотян не стал называть имен, сказав, что не хочет раскрывать свой источник информации. «Ни одно заявление не является голословным, пусть эти люди сами заявят о давлениях. Очевидно, что такие давления были и в первый раз, когда фракцию из 58 человек покинули несколько депутатов, и нас осталось 50 человек. Давления были и сейчас», – сказал Ашотян.
По словам вице-председателя РПА, после последних событий они не получали заявлений о выходе из партии и фракции.
«Среди депутатов, присоединившихся к сбору подписей еще нет людей, которые заявили о выходе из фракции, не исключаю, что такие будут. Наша точка зрения неизменна: внеочередные выборы нужны, но сроки не должны быть самоцелью», – сказал Армен Ашотян.
Вице-председатель РПА не отрицал, что вопрос «парада заявлений», начавшегося со вчерашнего дня, они обсудили, но заседания фракции или исполнительного органа по этому вопросу не было.
По словам Ашотяна, внеочередные выборы – необходимость, но «в разумные сроки».
«В такие сроки, которые позволяет реформировать избирательный кодекс, и эта хронология вполне проста и конкретна, что идем в мае-июне», – сказал он.