Ինչպես ամբոխի մեջ հայտնաբերել հակահեղափոխականին. մեթոդական ցուցում
Նոր իշխանությունները պաշտպանվածության հսկայական պաշար ունեն: Հենց որևէ մեկը փորձի նրանց թույլ տված սխալներից խոսել, միշտ էլ կարող են հայտնվել հպարտ մարալիկցիները կամ «Չորս ոտքը լավ է, քան երկուսը» ոճի կարգախոս գոռացող դուխով քաղաքացիներն ու խլացնել քննադատական ձայնը:
Նոր իշխանությունների պաշտպանվածությանն օգնում է նաև հակահեղափոխական «բոբոն»: Միշտ էլ կարելի է հպարտ քաղաքացիներին վախեցնել, որ եթե նրանք այսինչ բանը չանեն կամ խոսեն սխալներից, ապա «բոբոն» կգա ու իրենց կտանի մութ անկյուն:
Իսկ ինչպե՞ս ամբոխի մեջ հայտնաբերել հակահեղափոխականին: Կան մի քանի մեթոդական ցուցումներ:
1.Հակահեղափոխականին գտնելու ամենահեշտ տարբերակը հետևյալն է. եթե որևէ մեկը քննադատում է նոր կառավարությանը (կապ չունի՝ հիմնավոր, թե անհիմն քննադատություն), ուրեմն հակահեղափոխական է: Ու նշանակություն չունի, որ այդ քննադատողը կարող է լինել մեկը, ով նախորդ ռեժիմի դեմ պայքարել է այն փուլում, երբ այսօրվա հեղափոխականները եղել են Սերժ Սարգսյանի հաճախորդները: Միշտ էլ կարելի է այդ հակահեղափոխականներին ասել «Ba ur eir Serji jamanak?» և թեման փակել:
2.Եթե որևէ մեկը հիշեցնի, որ տերտեր Նավասարդ Կճոյանը օրհնում էր նաև նախորդ իշխանությունների միջոցառումներն ու զուգահեռաբար զբաղվում կասկածելի գործերով, ապա նրան պետք է հռչակել հակահեղափոխական:
3.Հակահեղափոխական կլինեն բոլոր նրանք, ովքեր սպասվելիք հանրաքվեում դեմ կարտահայտվեն տրանսպորտի գնի թանկացմանը և կհիշեցնեն, որ քաղաքապետ Մարությանը, երբ դեռ կարգին Հայկո էր, պայքարում էր թանկացումների դեմ:
4.Ամբոխի մեջ հեշտ կլինի գտնել այն մարդուն, ով հակահեղափոխական է: Ընդամենը պետք է լսել, թե նա ինչպես է գնահատում Ջիբրալթարի ոչ այնքան հպարտ քաղաքացիներից կազմված ֆուտբոլի հավաքականից մեր հպարտներից կազմված հավաքականի պարտությունը սեփական հարկի տակ: Եթե դրական չես գնահատում այդ պարտությունը, ուրեմն հակահեղափոխական ես և որ ամենավատն է՝ նեմեցական:
5.Եթե մի իդիոտի կամ կասկածելի ծագում ունեցող մեկին նշանակում են բարձր պաշտոնի և որևէ մեկը բարձրացնում է տվյալ նշանակվածի բարոյական ցածր մակարդակի ու պրոֆեսիոնալ հատկանիշների բացակայության մասին հարցը, ուրեմն նա հակահեղափոխական է: «Hnery durd galis ein, aj kextoti meky»,- կարելի է ասել այդ հակահեղափոխականի հասցեին ու շեղել նորանշանակ հեղափոխական իդիոտի մասին քննարկումները:
6.Եթե ձեզ հետաքրքրում է, թե որտեղի՞ց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն այդքան փող, որ հեղափոխությունից անմիջապես հետո սնկի պես աճող գրասենյակներ է բացում ողջ հանրապետությունով մեկ և Երևանի ավագանու ճոխ քարոզարշավ անցկացնում, ապա ձեզ կարելի է շնորհավորել, քանզի դուք բռնվել եք հանցանք կատարելիս, որովհետև հակահեղափոխական հարցեր եք բարձրացնում:
7.Եթե դուք հիացած չեք Երևանի նոր քաղաքապետ Հայկ Մարությանով, եթե ձեր մոտ հարցեր են առաջացել դերասան Հովոյի պատգամավորական հեռանկարի թեմայով, եթե դուք տեսնում եք, որ նախորդ ռեժիմի համեմատ միայն ձևական, այլ ոչ թե բովանդակային փոփոխություններ կան, ապա զգուշացեք, քանզի ձեզ, ինչպես առաջնորդն էր ասում, նկարահանում է ԱԱԾ-ի թաքնված տեսախցիկը և դուք բացահայտվել եք որպես հակահեղափոխական:
8.Եթե ձեզ մոտ զարմանք է առաջացնում այն հանգամանքը, թե ինչու են իրավապահ մարմինները դարձել շատ կոնկրետ թերթին կից արտահաստիքային թղթակիցներ, ապա դուք հակահեղափոխական եք և ձեզ միշտ կարող են ասել, թե բա «inchi Serji vaxt cheir boxoqum»: Ի դեպ, լատինատառ հայերեն գրողների գրեթե 100 տոկոսը «Serji vaxt» հաստատ չի բողոքել:
9.Եթե որևէ մեկը հարց է տալիս, թե ինչու են իրավախախտումների պահով որևէ մեկի դեմ պետականորեն «շուխուռ» բարձրացնում, ցեխ շպրտում, հանրային կարծիք ձևավորում ու որոշ ժամանակ անց հերքում իրենց «շուխուռոտ» բացահայտումները, բայց արդեն առանց «շուխուռ», ապա այդ մեկը հաստատ հակահեղափոխական է:
10.Հակահեղափոխական են նաև նրանք, ովքեր չեն ցանկանում, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած ցուցակը ԱԺ արտահերթ ընտրություններում 90 տոկոսից ոչ պակաս քվե հավաքի:

Как выявить в толпе контрреволюционера: методическое пособие
Новые власти обладают колоссальным запасом защищенности. Как только кто-то пытается заявить о допущенных ими ошибках, всегда могут появиться гордые мараликцы или выкрикивающие лозунг «Четыре ноги лучше, чем две» духовитые граждане и заглушить голос критики.
Защищенности новых властей помогает также контрреволюционная «страшилка». Гордых граждан всегда можно запугать тем, что, если они не сделают то-то или заговорят об ошибках, «страшила» придет и заберет их.
Как же, вы спросите, выявить в толпе контрреволюционера. Есть несколько методических указаний.
1. Самый простой вариант выявить контрреволюционера следующий: если кто-то критикует новое правительство (не имеет значения, обоснованно или нет), значит он – контрреволюционер. И неважно, что критикующий может быть тем, кто боролся с предыдущим режимом в условиях, когда сегодняшние революционеры были клиентами Сержа Саргсяна. Этим контрреволюционерам всегда можно сказать: «Ba ur eir Serji jamanak? («А где ты был при Серже?» – прим.)», и закрыть тему.
2. Если кто-то напомнит, что батюшка Навасард Кчоян благословлял также мероприятия предыдущих властей, параллельно занимаясь сомнительными делами, то его нужно объявить контрреволюционером.
3. Контрреволюционерами будут все те, кто на предстоящем референдуме выскажется против повышения цен на транспорт и напомнит, что мэр Марутян, будучи еще Каргин Айко, боролся с повышением цен.
4. В толпе будет легко найти того, кто контрреволюционно настроен. Всего лишь нужно послушать, как он оценивает домашнее поражение состоящей из гордых граждан сборной Армении от Гибралтара, укомплектованного не слишком уж гордыми гражданами своей страны. Если оценивают отрицательно, значит они – контрреволюционеры и, что самое худшее, сторонники Немца Рубо (бывший президент ФФА – прим.).
5. Если какого-нибудь идиота или человека сомнительного происхождения назначают на высокую должность, и кто-то поднимает вопрос его низких моральных качеств и отсутствия профессиональных характеристик, значит он – контрреволюционер. «Hnery durd galis ein, aj kextoti meky («Тебе, видимо, старые нравились, грязная дешевка» – прим.)», – можно сказать в адрес контрреволюционера и увести тему обсуждения с новоназначенного революционного идиота.
6. Если вас интересует, откуда у партии «Гражданский договор» столько денег, что сразу после революции, подобно грибам после дождя, она открывает офисы по всей стране и проводит роскошную агиткампанию на выборах Совета старейшин Еревана, то вас можно поздравить, так как вы попались на преступлении, ведь вы задаете контрреволюционные вопросы.
7. Если вы не восторге от нового мэра Еревана Айка Марутяна, если у вас возникли вопросы по части депутатских перспектив актера Ово, если вы видите, что, в сравнении с предыдущим режимом, имеются лишь формальные, а не содержательные изменения, то остерегайтесь, поскольку вас, как говорил лидер, снимает скрытая камера СНБ, и вы разоблачены в качестве контрреволюционера.
8. Если у вас вызывает удивление то обстоятельство, почему правоохранительные органы стали внештатными корреспондентами при весьма конкретной газете, то вы – контрреволюционер, и с вас всегда могут спросить, «inchi Serji vaxt cheir boxoqum» («почему не жаловался при Серже» – прим.). Кстати, практически 100 процентов тех, кто пишет на армянском латиницей, «Serji vaxt» («при Серже» – прим.) уж точно не жаловались.
9. Если кто-то спрашивает, почему по части правонарушений поднимают против кого-то шумиху, поливают его грязью, формируют о нем общественное мнение, а некоторое время спустя опровергают свои громкие разоблачения, но уже без шумихи, то он – наверняка контрреволюционер.
10. Контрреволюционны и те, кто не хочет, чтобы возглавляемый Николом Пашиняном список набрал на внеочередных выборах НС не меньше 90 процентов.