Թե ինչպես են հարստանում վրացի պաշտոնյաները․ լրագրողները պատգամավորներին և նախարարներին պատկանող էլիտար տներ են հայտնաբերել (լուսանկար)
«Ռուսթավի-2» հեռուստաալիքն իշխող կուսակցության գործող և նախկին պաշտոնյաների ունեցվածք է հայտնաբերել, որը նրանք ձեռք են բերել արդեն այն բանից հետո, երբ «Վրացական երազանքն» իշխանության է եկել 2012թ-ի աշնանը։
Ճոխ տների նորաթուխ տերերի ցանկում են հայտնվել խորհրդարանի պատգամավորներն, Անվտանգության ծառայության ղեկավարը, մեկ դատավոր, ինչպես նաև երկրի պաշտպանության նախարարը՝ մի մարդ, որն, ընդդիմությունում լինելով, մյուսներից ավելի շատ էր քննադատում նախկին նախագահ Սահակաշվիլիին և նրա իշխանությունն էլիտար կոռուպցիայի համար։
Հատկանշականն այն է, որ բոլոր շքեղ տների պաշտոնական տերերը պաշտոնյաների կանայք կամ այլ ազգականներն են։
Դրոնի միջոցով «Ռուսթավի-2»-ն այդ տները ցույց է տվել վերևից։
Վրաստանի պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիան մինչ իշխանության գալը միայն երկու բնակարան ուներ, որոնք ձևակերպված էին նրա մոր անունով։ Նրա հայտարարագրում նշված է եղել Թբիլիսիում մի հողատարածք Դիղոմիի շրջանում, որը նրա կնոջ անունով էր ձևակերպված։
Այժմ նա շատ ավելի հարուստ մարդ է․ նախարարի կնոջ՝ Լանա Մանջգալաձեի անունով է ձևակերպված Դիղոմիի շքեղ երկհարկանի տունը՝ լրացուցիչ մանսարդային հարկով, մեծ բակով և մարզասրահով։ Ըստ փաստաթղթերի՝ այդ տունն Իզորիան կառուցել է, երբ ՆԳ փոխնախարար է եղել՝ մինչև 2015թ-ը։
изор
Պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիայի տունը
Եվ դա դեռ ամենը չէ։ Եվս մեկ՝ 386 քառակուսի մետր մակերեսով ավելի թանկարժեք և նորաձև տան շինարարությունը Դիղոմիում (Թբիլիսիի թաղամաս), ավարտվել է 2018թ-ի սեպտեմբերին։ Այն նույնպես ձևակերպված է պաշտպանության նախարարի կնոջ անունով։
Փաստաթղթերից հետևում է, որ ճարտարապետը նախարարի խնդրանքով մի քանի անգամ փոփոխել է տան նախագիծը․ շտկվել է ճակատային հատվածը, ներկելու փոխարեն տունը քարով է երեսպատվել, նշում է Գրուզիա Օնլայնը։
2012թ-ին, երբ Իզորիան զբաղեցրեց Վրաստանի ներքին գործերի փոխնախարարի պաշտոնը, նա հայտարարում էր, որ իր գլխավոր նպատակներից մեկն էլիտար կոռուպցիայի դեմ պայքարն է։
Լինելով կառավարությունում և Վրաստանի նախկին արտգործնախարար Միխայիլ Ջանելիձեն նույնպես իր համար նոր տուն է կառուցել։
Ջանելիձեն սկսել է սեփական տուն կառուցել Թբիլիսիի Կարբելաշվիլի եղբայրների փողոցում 2014թ-ին, երբ զբաղեցնում էր էկոնոմիկայի փոխնախարարի պաշտոնը։ Նախկին նախարարը ևս մեկ բնակարան ունի Թբիլիսիի հեղինակավոր Վակե թաղամասում, որը նույնպես ձեռք է բերվել իշխանությունում լինելու ժամանակ։
Պետանվտանգության ծառայության ղեկավար Վախթանգ Գոմելաուրիին պատկանող հողատարածքներն ու տունը տեսանկարահանել լրագրողներին թույլ չեն տվել։ Տունը պահպանում է անվտանգության շուրջօրյա ծառայությունը։ Գոմելաուրիի տունն ու հողատարածքները նույնպես նկարահանել են վերևից։
Գոմելաուրիի ունեցվածքի հայտարարարգրի համաձայն՝ 2013թ-ին նա Թբիլիսիում երկու բնակարան է ունեցել։
Այսօր այդ ցուցակը զգալիորեն ընդլայնվել է։ Նոր ձեռքբերված տներից մեկը գտնվում է Թբիլիսիի արվարձանում գտնվող Թաբախմելա հեղինակավոր ամառանոնցային ավանում։ Անշարժ գույքը նույնպես նրա կնոջ անունով է ձևակերպված։ Բացի այդ, այդ նույն թաղամասում 858 և 2 հազար քառակուսի մետր մակերեսով ևս երկու հողատարածք կա, որոնք, ինչպես նշում են հարևանները, նույնպես պատկանում են Գոմելաուրիին։ Այդ տարածքում շինարարության նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում։
Այդ նույն ավանում, սակայն ավելի համեստ տանն է ապրում նաև դատավոր Մանանա Կոբախիձեն՝ Վրաստանի խորհրդարանի նախկին պատգամավորը և 2012-2016թթ-ի փոխխոսնակը։ Ամառանոցային հմայիչ տունն իր հողատարածքով Կոբախիձեն ձեռք է բերել 2017թ-ին, երբ խորհրդարանից տեղափոխվել է Սահմանադրական դատարան։
Մեծ և նոր ձեռքբերված ունեցվածք է հայտնաբերվել նաև Պաշտպանության և անվտանգության խոհրդարանական կոմիտեի ղեկավար Իրակլի Սեսիաշվիլիի մոտ։ Նրան է պատկանում Դիղոմիում (Թբիլիսիի թաղամաս) հազար քառակուսի մետր մակերեսով տարածքում 310 քառակուսի մետր մակերեսով տունը։ Լրագրողները նշում են, որ, դատելով վերևից արված կադրերից, Սեսիաշվիլին «ամենահարուստ առանձնատունն» ունի․ բակում լողավազան կա, իսկ տանը՝ մի քանի մեծ պատշգամբ։
сеси
Պատգամավոր Իրակլի Սեսիաշվիլիի տունը
Նրան չի զիջում նրա խորհրդարանական գործընկեր, պատգամավոր, «Պահպանողականներ» խմբակցության առաջնորդ Զվիադ Ձիձիգուրին։
Մինչև 2012թ-ը միակ անշարժ գույքը, որը Թբիլիսիում ուներ Ձիձիգուրին և նրա ընտանիքը, Չոլոխաշվիլիի փողոցում 130 քառակուսի մետր մակերեսով բնակարանն էր։ 2018թ-ի գույքային հայտարարագրից պարզ է դառնում, որ Պահպանողական կուսակցության առաջնորդը մայրաքաղաքում եռահարկ տուն է կառուցել 685 քառակուսի մետր տարածքում։

Как богатели грузинские чиновники – журналисты нашли элитные дома у депутатов и министров (фото)
Телекомпания «Рустави-2» обнаружила у действующих и бывших чиновников правящей партии дорогое имущество, которое у них появилось уже после того, как «Грузинская мечта» пришла к власти осенью 2012 года.
В списке новоиспеченных владельцев фешенебельных домов оказались депутаты парламента, глава службы госбезопасности, судья, а также министр обороны страны – человек, который будучи в оппозиции, больше других упрекал предыдущего президента Саакашвили и его власть в коррупции.
Что самое примечательное, официальными владельцами практически всех роскошных домов являются жены или другие родственники чиновников.
С помощью дрона «Рустави-2» показала эти резиденции с высоты.
Министр обороны Грузии Леван Изория до прихода к власти владел только двумя квартирами, оформленными на имя его матери. Еще в его декларации был указан участок земли в Тбилиси, в районе Дигоми, который был оформлен на имя жены.
Сейчас он намного более богатый человек – на имя супруги министра Ланы Манджгаладзе оформлен расположенный в Дигоми фешенебельный двухэтажный дом с дополнительным мансардным этажом, большим двором и спортивным инвентарем. Согласно документам, этот дом Изория построил, когда работал заместителем министра внутренних дел – до 2015 года.
изор
Дом министра обороны Левана Изория
И это не все. Строительство еще одного более дорогого и фешенебельного дома площадью в 386 квадратных метров в тбилисском районе Дигоми завершилось в сентябре 2018 года. Недвижимость тоже оформлена на имя супруги министра обороны.
Из документов следует, что архитектор по просьбе министра несколько раз менял проект дома – корректировался фасад, а вместо краски дом был отделан камнем, отмечает издание «Грузия-онлайн».
В 2012 году, когда Изория занял должность заместителя министра внутренних дел Грузии, он заявлял, что одна из главных его целей – это борьба с коррупцией рядах элиты.
Новый дом построил себе, будучи в правительстве, и бывший министр иностранных дел Грузии Михаил Джанелидзе.
Он начал строить особняк в Тбилиси на улице братьев Карбелашвили в 2014 году, когда занимал пост заместителя министра экономики. У бывшего министра есть еще одна квартира в престижном тбилисском районе Ваке, которая тоже приобретена, пока он был у власти.
Снять на видео дом и земельные участки, принадлежащие главе службы госбезопасности (СГБ) Вахтангу Гомелаури, журналистам не разрешили. Дом находится под круглосуточным наблюдением госохраны. Поэтому вся недвижимость Гомелаури также была снята с воздуха.
Согласно имущественной декларации Гомелаури, в 2013 году он владел двумя квартирами в Тбилиси.
Сегодня этот список заметно расширился. Один из новоприобретенных домов находится в престижном дачном поселке Табахмела, в пригороде Тбилиси. Недвижимость также оформлена на имя супруги. Кроме того, там же есть еще два больших участка в 858 и в две тысячи квадратных метров, которые, по словам соседей, также принадлежит Гомелаури. На этой территории идут подготовительные работы для начала строительства.
В этом же поселке, но в более скромном доме, проживает и судья Манана Кобахидзе – бывший депутат парламента Грузии и вице-спикер в 2012-2016 годах. Симпатичный загородный дом с земельным участком Кобахидзе приобрела в 2017 году, когда перешла работать из парламента в конституционный суд.
Солидное имущество оказалось и у главы парламентского комитета по обороне и безопасности Ираклия Сесиашвили. Ему принадлежит дом площадью в 310 квадратных метров на участке площадью в тысячу квадратных метров в том же тбилисском районе Дигоми. Журналисты отмечают, что судя по съемке с воздуха, у Сесиашвили «самые богатые апартаменты» – во дворе есть бассейн, а в доме несколько больших веранд.
сеси
Дом депутата Ираклия Сесиашвили
Не отстает от него и коллега по парламенту, депутат, лидер фракции «Консерваторы» Звиад Дзидзигури.
До 2012 года единственной недвижимостью, которой владел Дзидзигури и его семья в Тбилиси, была квартира площадью 130 квадратных метров на улице Чолохашвили. Из имущественной декларации 2018 года выясняется, что лидер «Консервативной партии» построил в столице трехэтажный дом на участке в 685 квадратных метров.