Հեղափոխությունից հետո և արտահերթից առաջ
Պետությունը ազգի կամ ազգերի համախմբման ու ինքնակազմակերպման ամենաբարձր ձևն է: Այլ բան դեռ չի մտածվել:
Ամբոխի բանաձևը. հեղափոխություն՝ հանուն ինքնաստրկացման
Սոկրատից, Պլատոնից ու Արիստոտելից այս կողմ փլիսոփայական միտքը պետության տեսակի, պետություն-հասարակություն, հասարակություն-մարդ, պետություն-մարդ հարաբերությունների մասին վեճից բացի այլ՝ ավելի բարձր մակարդակի վեճ չի ծնել:
Տարբեր ազգեր տարբեր որակի պետություններ են ստեղծել: Եթե որակական ցուցանիշների առումով գնահատենք, թե որ պետությունը ինչ մակարդակի վրա է, ապա կարելի է ասել, որ շատերն այդ առումով դեռ դպրոցահասակ էլ չեն:
Ֆրանսիացի պատմաբան ու սոցիոլոգ Գյուստավ Լը Բոնը ամենաբարձր կարգի էր համարում անգլո-սաքսոնական ժողովուրդների ստեղծած պետությունները: Նրանց հետևում էին կոնտինենտալ Եվրոպայի ու լատինական ժողովուրդների ստեղծածները:
Ըստ Լը Բոնի՝ որքան մեծ է ամբոխի դերակատարումը պետության ստեղծման ու պետական կառավարման գործում, այնքան ցածր է տվյալ պետության որակը և այնքան քաղաքակրթական ցածր աստիճանի վրա է գտնվում տվյալ ժողովուրդը:
Ամբոխը ռացիոնալ մտքի ու փաստարկների փոխարեն գերադասում է մոլորության մեջ ընկնել ու տրվել պատրանքների, ինչը հուշում է, որ ամբոխի իշխանությունը չի կարող առաջընթաց ապահովել:
Լը Բոնը պնդում էր, որ ամբոխի դոմինանտությունը հետ է շպրտում տվյալ պետությունն ու գցում ժողովրդի որակը: Նա խնդիրը տեսնում էր կրթության ու պատմական անցյալի մեջ: Որքան ցածր է ժողովրդի քաղաքական գիտակցությունը ու որքան արատավոր են անցյալից եկող ավանդույթները, այնքան տառապում է ժողովուրդն ու ծանր գին վճարում: Չեն փրկում անգամ հեղափոխությունները: Ավելին՝ հեղափոխությունները խորացնում են խնդիրները, քանզի ցածր գիտակցությունը և անցյալից եկող ավանդույթներն իրենց մշտապես զգացնել են տալիս:
Լը բոնը համոզված էր, որ ամեն մի ազգի անցյալը կառավարում է ներկան ու կանխորոշում ապագան, և ահագին ժամանակ է պետք, որպեսզի տեղի ունենա մոդերնիզացիա: Հեղափոխություններն, ըստ Լը Բոնի, կարճաժամկետում կարող են բերել կտրուկ փոփոխության, բայց հետագայում ամեն ինչ վերադարձնում են ի շրջանս յուր և չեն նպաստում մոդերնիզացիային՝ առնվազն տեսանելի ապագայում:
Ֆրանսիացի գիտնականը պատմահամեմատական մեթոդով ապացուցում էր, որ ամբոխներն իրականում պահպանողական են և, դուրս գալով բռնապետության դեմ, կերտում են մի նոր՝ շատ ավելի մեծ բռնապետություն և ինքնաստրկացվում:
Մերիտոկրատիա՞, թե՞ օխլոկրատիա
Ամբոխի վրա հիմնված կառավարումը դեռևս հին ժամանակների մտածողներն էին ցածր գնահատում ու մերժում: Օխլոկրատիան՝ ամբոխի կառավարումը, համարվում է ամենացածրակարգ կառավարման համակարգը, որը շատ արագ վերածվում է տիրանիայի՝ բռնապետության:
Օխլոկրատիան կարող է հանգեցնել քաոսի, որը սկզբում կարող է կառավարելի լինել ամբոխի դիրիժորի կողմից, սակայն հետագայում սեփականաշնորհվել այլ դեմագոգների ու պոպուլիստների կողմից և շարժվել ճիշտ հակառակ ուղղությամբ: Ամբոխի համակրանքն ու հակակրանքը կայուն չեն և կարող են ցանկացած պահի ալիքի տակ առնել դրա դիրիժորին ու գտնել նոր կուռքեր:
Առաջադեմ պետություններ ստեղծած ազգերը գնացին ռացիոնալ բյուրոկրատիաներ ստեղծելու ճանապարհով՝ մինչև այդ սովորելով ուրիշների ու սեփական սխալների վրա:
Մաքս Վեբերի փիլիսոփայությունը ժամանակակից Արևմուտքի հիմքն է, իսկ այդ հիմքում հենց ռացիոնալ բյուրոկրատիան է՝ մերիտոկրատիայի, այսինքն՝ արժանավորների սկզբունքով:
Տեղի ունեցած հեղափոխությունները, ռեֆորմացիաները, ռեստավրացիաները, լուսավորչական գործընթացները, պատերազմները, ընտրությունները, տնտեսական հարաբերությունները և այլ գործընթացները կրթել են առաջադեմ ազգերին ու նրանք կարողացել են ժամանակակից պետություններ ստեղծել: Ժամանակակից պետությունները ստեղծվել են փիլիսոփաների ստեղծած աշխարհի ու կուտակած փորձի համադրությամբ:
Հայ ժողովուրդը պետության բացակայության պայմաններում, ցավոք, անմասն է մնացել այդպիսի գործընթացներից և բացակայել է պետությանը վերաբերող շատ կարևոր դասերից: Ու հիմա մենք ստիպված ենք ուրիշների վաղուց անցածը նոր-նոր անցնել, այն էլ՝ ինտերնետային 21-րդ դարում, այն էլ՝ այլոց սխալները կրկնելով: Մինչդեռ հեծանիվ պետք չէ հորինել: Անհրաժեշտ է վերցնել համաշխարհային փորձն ու տեղայնացնել:
Մյուս ազգերից շատերն իրենց կռիվը տվել պրծել են, իսկ մենք նոր-նոր ենք մեր կռիվը տալիս ու դեռ տալու ենք: Ու որպեսզի այդ ընթացքում հարվածներ չստանանք, պետք է ուրիշների սխալների վրա սովորենք և ուրիշների սխալներից հետևություններ անենք:
Որպես ազգ ունենք շատ ազգերի ունեցածից էլ հին անձնագիր, բայց որպես պետական ազգ՝ դեռևս նախադպրոցական տարիքում ենք: Սա ոչ թե պետք է մեզ կոմպլեքսավորի, այլ ստիպի լրջանալ ու մտածելով շարժվել: Խնդիրն այն է, որ մենք շատ հաճախ ոչ միայն չենք ուզում ուրիշների փորձն օգտագործել, այլ նաև տեղյակ չենք այդ փորձից:
Որտե՞ղ ենք մենք
Հայ ժողովուրդը հարյուրամյակներով պետություն չի ունեցել, ինչն իր կնիքն է թողել մեր այսօրվա պետության վրա: Լը Բոնի մոդելով՝ անցյալը տնօրինում է մեր ներկան ու կանխորոշում ապագան:
Եթե կայացած պետություններին համարենք բարձր դասարանցիներ կամ բուհական տարիքի հասածներ, ապա պետք է արձանագրենք, որ ՀՀ-ն դեռևս մանկապարտեզում է: Դրանից վատ զգալ պետք չէ: Պետք է այդ փաստն ընդունել ի գիտություն ու քայլեր անել հասուն տարիքի պետական ազգերին հասնելու համար:
88-ի շարժման արդյունքում մենք վերականգնեցինք մեր երկրի անկախությունը և հայտ ներկայացրեցինք ազգերի բարձրագույն խմբում հայտնվելու համար:
Շարժման էներգետիկան այնքան բարձր էր, որ կարողացանք առաջին անգամ տարածքային պլյուսով պատերազմի արդյունք գրանցել:
Ղարաբաղյան պատերազմը հաղթեցինք, բայց տանուլ տվեցինք պետականաստեղծ աշխատանքում, պարտվեցինք ինքներս մեզ ու ներքին կյանքում դարձանք ամուլ, որովհետև մեր ժողովրդին քաղաքական ու պետական ազգ դարձնելու ֆունկցիան քաղաքական էլիտան (իշխանական ու ընդդիմադիր հատվածները) չիրականացրեց:
#ԽԵԼՔՈՎ
Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունը կամ ինչպես ընդունված է ասել՝ «թավշյա հեղափոխությունը», շատերի մոտ հույս է արթնացրել, որ նորմալ պետություն կդառնանք:
Ժամանակն, իհարկե, ամեն ինչ ցույց կտա և ամեն ինչ իր տեղը կդնի, ինչպես միշտ, բայց մինչև այդ արժե նկատել, որ մենք այս տարվա ապրիլին այնքան «դուխ» ունեցանք, որպեսզի մերժենք նախկինը, բայց այնքան խելք չունեցանք, որպեսզի նախկինի կրկնությունը կամ դրա տարատեսակը թույլ չտայինք կրկնվելու:
Ամեն մեկն իր «ես»-ը հանձնեց մեկ մարդու ու հիմա հրաշքի է սպասում: Մի՞թե կարելի է այդքան անպատասխանատու լինել: Բայց դե ոչինչ, կմեծանանք, դպրոց կգնանք ու կսովորենք, որ հրաշքները միայն հեքիաթներում են լինում, որ կախարդական փայտիկը միայն բարի փերիի ձեռքում է լինում, որ ստրկության ձևի փոփոխությունից ստրկությունը չի փոխվում, որ մինչև ռացիոնալ-էգոիստական «ես»-ով չառաջնորդվես, հանրային «մենքն» առաջընթաց չի ապրի, որ մինչև պետական ազգ չդառնաս, նորմալ պետություն չես ունենալու և դեռ մի բան էլ կանգնելու ես այն կորցնելու վտանգի առաջ, որ ...
Ոչինչ, ժամանակն իր տեղը կդնի ամեն ինչ ու մենք կսովորենք, որ հեղափոխությունը, միգուցե, կարելի է անել «դուխով», բայց պետությունը պետք է կառուցել ու զարգացնել ԽԵԼՔՈՎ:

После революции и до внеочередных
Государство – наивысшая форма объединения и самоорганизации нации или наций. Ничего друго пока не придумано.
Формула толпы: революция во имя самопорабощения
Философская мысль о разновидностях государства, отношениях государство-общество, общество-человек, государство-человек не породила ничего выше идейных споров Сократа, Платона и Аристотеля.
Разные нации создавали разного качества государства. Если оценивать в плане качественных показателей, на каком уровне находится то или иное государство, то можно сказать, что многие из них не достигли даже школьного возраста.
Французский историк и социолог Гюстав Лебон выше всех оценивал созданные англосаксонскими народами государства. За ними следовали государства континентальной Европы и латинских народов.
Согласно Лебону, чем выше роль толпы в деле построения государства и государственного управления, тем ниже качество данного государства и тем на более низком цивилизационном уровне находится данный народ.
Рациональной мысли и аргументам толпа предпочитает пребывание в заблуждении и иллюзиях, что указывает на невозможность обеспечения прогресса властью толпы.
Лебон утверждал, что доминирование толпы отбрасывает государство в развитии и снижает качество народа. Он видел проблему в образовании и историческом прошлом. Чем ниже политическое сознание народа и чем более порочны идущие из прошлого традиции, тем сильнее народ страдает и выше цену за это платит. Не спасают здесь даже революции. Более того, революции усугубляют проблемы, так как низкий уровень сознания и традиции прошлого постоянно дают о себе знать.
Лебон был убежден, что прошлое каждой нации управляет ее настоящим и предопределяет ее будущее, и для модернизации нужно огромное количество времени. Революции, согласно Лебону, в краткосрочном плане могут привести к резким изменениям, но впоследствии возвращают всё на круги своя и не способствуют модернизации как минимум в обозримом будущем.
Французский ученый посредством историко-сравнительного метода доказывал, что толпы в реальности консервативны и, выходя на борьбу с тиранией, они формируют новую, еще более жесткую деспотию и самопорабощаются.
Меритократия или охлократия?
Основанное на толпе управление низко оценивалось и отвергалось еще древними мыслителями. Охлократия – власть толпы – считалась низшей формой правления, которая очень быстро перерастала в тиранию.
Охлократия может привести к хаосу, который сначала может быть управляемым со стороны дирижирующего толпой, но затем быть приватизированным демагогами и популистами и начать двигаться в обратном направлении. Симпатии и антипатии толпы нестабильны, и в любой момент могут поглотить своего дирижера, найдя ему замену в лице нового кумира.
Создавшие прогрессивные государства нации пошли по пути формирования рациональных бюрократий, научившись до этого на своих и чужих ошибках.
Философия Макса Вебера – основа современного Запада, а в этой основе как раз рациональная бюрократия – меритократия, то есть власть достойных.
Имевшие место революции, реформации, реставрации, просветительские процессы, войны, выборы, экономические отношения и др. учили прогрессивные нации, и они смогли построить современные государства. Современные государства были построены на основе синтеза созданного философами мира и накопленного опыта.
В условиях отсутствия государственности армянский народ, к сожалению, остался безучастен к подобным процессам и отсутствовал на многих важных уроках, касающихся государства. И сейчас мы вынуждены только-только проходить то, что было давно пройдено другими, к тому же в 21 веке интернета и с повторением чужих ошибок. Между тем как велосипеда заново изобретать не нужно. Необходимо взять мировой опыт и локализовать его.
Многие другие нации своё уже отвоевали, а мы лишь начинаем свою борьбу, которая еще предстоит. И дабы не получить в ходе болезненные удары, нужно научиться на чужих ошибках и сделать из них соответствующие выводы.
Как нация, мы обладаем намного более древним, чем у многих других наций, паспортом, но как нация с государственностью мы находимся в дошкольном возрасте. Это должно нас не комплексовать, а заставить остепениться и думая идти дальше. Проблема в том, что очень часто мы не только не хотим использовать опыт других, но и не знаем о его существовании.
Где мы?
Армянский народ столетиями не имел государственности, что оставило свой отпечаток на сегодняшнем государстве. Согласно модели Лебона, прошлое распоряжается нашим настоящим и предопределяет будущее.
Если считать состоявшиеся государства старшеклассниками или студентами, то нужно будет констатировать, что РА всё еще в детском саду. Огорчаться этому не нужно. Этот факт нужно принять к сведению, и предпринять шаги для достижения государственных наций зрелого возраста.
В результате движения 88-го мы восстановили независимость нашей страны и подали заявку на попадание в высшую лигу наций.
Энергетика движения была столь высокой, что нам впервые удалось выйти из войны с территориальными приобретениями.
Карабахскую войну мы выиграли, но проиграли в деле государственного строительства, проиграли сами себе, став во внутренней жизни бесплодными, так как политическая элита (власть и оппозиция) не реализовала свою функцию по превращению нашего народа в политическую и государственную нацию.
#С УМОМ
Произошедшая в Армении смена власти или, как принято говорить, «бархатная революция», пробудила во многих надежду, что мы станем нормальным государством.
Конечно, время покажет и, как всегда, расставит всё по своим местам, но до этого нужно заметить, что мы в апреле этого года нашли в себе столько духа, чтобы отвергнуть старое, но не нашли столько ума, чтобы не допустить повторения старого или его разновидности.
Каждый сдал свое «я» одному человеку, и сейчас ожидает чуда. Неужели можно быть настолько безответственными? Ну ничего, еще вырастем, пойдем в школу и научимся, что чудеса бывают лишь в сказках, что волшебная палочка есть лишь у фей, что от изменения формы рабства само явление не исчезает, что пока не будешь руководствоваться рационально-эгоистическим «я», общественное «мы» прогресса не достигнет, что пока не станешь государственной нацией, не будешь иметь нормального государства и даже будешь стоять перед угрозой потери государственности, что…
Ничего, время расставит всё по своим местам, и мы научимся, что революцию, пожалуй, и можно осуществлять с духом, но государство нужно строить и развивать С УМОМ.